رئیس سازمان انرژی اتمی ایران:

انرژی هسته ای اقتدار آفرین و ثروت ساز است

انرژی هسته ای اقتدار آفرین و ثروت ساز است

به گزارش بیست و یکم، اصفهان رییس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: محور اساسی پرچمداری برای پیشوایی فناوری های قدرت ساز و ثروت ساز مانند انرژی هسته ای است. ذخایر زیرزمینی در یک دوره ای، در عصر گذشته می توانستند قدرت ساز باشند، اما امروز قدرت در این عناصر تعریف شده است.مراسم اختتامیه نخستین کنفرانس بین المللی علوم و فنون هسته ای، امروز، ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، در هتل عباسی اصفهان اجرا شد. در این مراسم، محمد اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: لطف، عنایت و دوراندیشی مقام معظم رهبری که حکیمانه، مستمر، پایدار و بدون توقف بر توسعه علمی و فناور کشور تاکید می کنند، نعمتی بزرگ برای ملت ایران است.

وی افزود: تاکید ایشان بر حوزه های نوین، خصوصاً فناوری هسته ای است و این حوزه ها برای کشور یک فرصت بی نظیر و برای جوانانی که بدنبال رشد هستند، فرصتی برای رشد و تعالی است.

معاون رییس جمهور اضافه کرد: در ۲۱ خردادماه سال گذشته، مقام معظم رهبری فرمودند که صنعت هسته ای برای ایران آبرو است و در سطح بین المللی برای جمهوری اسلامی اعتبار بین المللی به همراه می آورد.

اسلامی افزود: در چرخه نوآوری شما قادر هستید که ایده را به محصول تبدیل کنید. وقتی که شما ظرفیت و قدرت تبدیل ایده به قدرت را دارید، حتما می توانید در کیفیت مردم جامعه خود تاثیر گذار باشید و قادر هستید که بنیان های اقتصاد ملی را مستحکم و زنجیره ارزش را بر پایه علم و دانش تقویت کنید. به مفهوم حقیقی کلمه، در این صورت می توانید اقتصاد دانش بنیان به وجود بیاورید.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: سازمان انرژی اتمی یکی از ثمرات این تفکر و راهبرد در حوزه ملی است و در شرایطی که با مخالفت ها، تحریم ها و ترور صنعتی دشمنان مواجه هستیم، ما باید این را قدر بدانیم و تلاش خودرا بی وقفه افزایش دهیم.

وی افزود: آمریکایی ها که سردمدار نظام سلطه در جهان هستند شعارشان، پیشتازی برای پیشوایی است و دستیابی به منافع ملی برای آنها از دو طریق دیپلماسی و زور تامین می شود. حالا بعد از ۷۵ سال زور و ظلم و تجاوز، حقایق این نظام سلطه بر منطقه ما امروز به تصویر کشیده شده است و می بینیم که در دانشگاه های پیشروی آمریکا اعتراض دانشجویان و اساتید چگونه با سرکوب همراه می شود.

معاون رییس جمهور محور اساسی پرچمداری برای پیشوایی را فناوری های قدرت ساز و ثروت ساز مانند انرژی هسته ای دانست و افزود: اینگونه فناوری هایی است که آقایی و سروری می آورد. ذخایر زیرزمینی در یک دوره ای، در عصر گذشته می توانستند قدرت ساز باشد، اما امروز قدرت در این عناصر تعریف شده و برای دستیابی به آنها از تمام ابزارها استفاده می شود.

وی با اعلان اینکه نترسیدن و قوی تر حرکت کردن، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، اشاره کرد: برای اعتلای کلمه حق و و عزت ملت ها، نترسیدن لازم است. ما دانشی که به دست می آوریم را بصورت کاملا صمیمانه در اختیار کشورهای دوست قرار می دهیم تا این نظام سلطه نتواند بیش از این به سلطه گری خود ادامه دهد.

اسلامی از اصفهان به عنوان مهد فرهنگ و قطب صنعت هسته ای ایران یاد کرد و اشاره کرد: ما این دوسالانه را تکرار خواهیم کرد. متاسفانه در دنیا اجازه نمی دهند که حقیقت جمهوری اسلامی ایران و برنامه های هسته ای ایران به دنیا معرفی شود، اما این کنفرانس تاثیر توانست خودش را بگذارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد: ما باید هدف گذاری کمی و کیفی برای توسعه علمی و فناوری داشته باشیم تا بتوانیم در سکوهای بالاتری قرار بگیریم. دانشجویان، دانشگاه ها و اساتید بسیار مهم هستند و باید این حس به آنها منتقل شود که این جریان پویا برای آینده آنها تعریف شده است.

وی با تأکید بر دو سیاست درهای باز و نوآوری باز، اظهار داشت: سیاست درهای باز یعنی این که این سازمان یک سازمان سیاسی و امنیتی نیست، بلکه یک سازمان علمی و فناوری است و سیاست نوآوری باز، به این معناست که چرخه، نوآوری را در کل جغرافیای عالم در اختیار دارد و اساتید، دانشجویان و پژوهشگران همه می توانند در قالب پروژه ها مشارکت داشته باشند. ما می توانیم از یک ظرفیت بهتر و گسترده تری بهره مند شویم. متاسفانه هم اکنون دانشجویان این رشته کاهش پیدا کرده است و ما باید تلاش نماییم که این تعداد حداقل ۱۰ برابر بیشتر شود که این افزایش بازار کار گسترده ای را برای اشخاص و شرکتها فراهم می آورد.

منبع:

1403/02/21
14:23:42
0.0 / 5
416
تگهای انرژی هسته ای اقتدار آفرین و ثروت ساز است: پژوهش , دانش بنیان , دانشگاه , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم