با حمایت بنیاد ملی علم انجام شد؛

تهیه غذای پزشکی از امول ژل های حامل لیپاز پانکراسی

تهیه غذای پزشکی از امول ژل های حامل لیپاز پانکراسی

به گزارش بیست و یکم، استاد دانشگاه ارومیه موفق به تهیه و تعیین خصوصیت امول ژل های خوراکی حامل لیپاز پانکراسی شد.به گزارش بیست و یکم به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، خسروشاهی اصل در توضیح طرح تحقیقاتی خود با عنوان «تهیه و تعیین خصوصیت امول ژل های خوراکی حامل لیپاز پانکراسی» که با حمایت بنیاد ملی علم ایران اجرا شده اظهار داشت: مبحث تحقیق یکی از نیازهای جامعه است که در بیماری نارسایی پانکراس کاربرد دارد؛ چون که در این بیماری، پانکراس به تدریج توانایی تولی آنزیم های پانکراتیک را از دست می دهد. در این صورت جذب چربی و پروتئین مختل می شود.
وی اضافه کرد: لیپاز پانکراس یکی از آنزیم های بسیار مهم برای هضم چربی ها است و از ناپایدارترین آنزیم های پانکراتیک به حساب می آید. مهم ترین مشکل افرادی که نارسایی پانکراس دارند، کمبود یا فقدان آنزیم لیپاز است.
این پژوهشگر در ادامه بیان نمود: کمبود هضم لیپولیتیک پانکراسی غیر قابل جبران است و چون منبع عمده انرژی چربی است احتمال سو تغذیه افزوده می شود و به دنبال آن فقر ویتامین و ریزمغذی ها ایجاد می شود. همین مساله باعث نارسایی پانکراس آنزیم لیپاز به بدن می شود. با عنایت به اینکه، ژلان قادر به تشکیل هیدروژل های وابسته به دما و مقاوم به اسید است؛ میتوان از آن در تهیه غذاهای پزشکی که داروی مورد نظر را از معده به سلامت عبور می دهند استفاده نمود.
این دانش آموخته دکتری تخصصی علوم و صنایع غذایی دانشگاه Reading انگلستان در ادامه به تعریف غذاهای پزشکی پرداخت و اظهار داشت: غذاهای پزشکی، نسل جدیدی از غذاها هستند که با غذاهای متداول و هم غذاهای فراسودمند متفاوتند و هدف از تهیه و مصرف این دسته از غذاها کمک به درمان بیماران است.
وی خاطرنشان کرد: با عنایت به این که ژلان قادر به تشکیل هیدروژل های وابسته به دما و مقاوم به اسید است، میتوان در تهیه غذاهای پزشکی از آن بهره برد تا داروی مورد نظر را از معده به سلامت عبور دهند.


منبع:

1403/02/17
12:58:53
0.0 / 5
267
تگهای تهیه غذای پزشکی از امول ژل های حامل لیپاز پانکراسی: پژوهش , تحقیقات , دانش بنیان , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم