دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته خبر داد؛

راه اندازی 3 مرکز مشترک توسعه فناوری در حوزه مواد و ساخت پیشرفته

راه اندازی 3 مرکز مشترک توسعه فناوری در حوزه مواد و ساخت پیشرفته

به گزارش بیست و یکم، دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد ساخت پیشرفته اظهار داشت: راه اندازی ۳ مرکز مشترک توسعه فناوری ساخت دقیق، توسعه فناوری لایه نازک و مرکز مشترک توسعه فناوری سرامیک های دما بالا نهایی شد.به گزارش بیست و یکم به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، مصطفی میلانی به تشریح اولویت های ستاد پرداخت و اظهار نمود: پارسال تمرکز بر اولویت اصلی ستاد یعنی ایجاد گفتمان منتخب و اولویت های مأموریتی این نهاد از مهم ترین مباحثی بود که مورد توجه قرار گرفت. با تمرکز ۷۰ درصد انرژی، زمان و منابع در دسترس بر روی این اولویت ها، اولویت های مأموریتی ستاد شامل کاهش خام فروشی، کاهش ارزبری یا افزایش ارزآوری، استحصال و بازیافت از منابع ثانویه همچون شورابه ها، باطله ها و سرباره ها، ساخت افزایشی و ساخت دقیق تعریف شده است.
وی ضمن اشاره به ویرایش و بروزرسانی نهایی سند ستاد توسعه مواد و ساخت پیشرفته، بیان نمود: ۱۲ جلسه میز تخصصی در شورایعالی انقلاب فرهنگی با همکاری و حضور نمایندگان ۲۰ سازمان ذی نفع برای تهیه سند توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته برگزار شد که در نهایت به تهیه پیش نویس سند منجر گردید.
دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد ساخت پیشرفته به ایجاد مراکز مشترک توسعه فناوری اشاره نمود و اضافه کرد: مرکز مشترک توسعه فناوری ساخت دقیق، مرکز مشترک توسعه فناوری لایه نازک و مرکز مشترک توسعه فناوری سرامیک های دما بالا مراکزی بودند که پارسال نهایی سازی شدند و پیشرفت بیشتر از ۵۰ درصدی در ۶ مورد دیگر شامل مواد باطله معدنی، پسماند شیرین سازی آب، نسوزهای صنعتی، میکروالکترونیک، توسعه فناوری ساخت افزایشی و باطری های غیر لیتیومی پیرامون انجام برنامه های پیش ران ستاد با هم افزایی ظرفیتهای ستاد، بهره بردار، سرمایه گذار و تیم های فناور پیشرو از دیگر اقدامات سال قبل ستاد بود.
به گفته وی در مبحث رصد و آینده نگاری فناوری و در بحث آینده نگاری، بیشتر از ۳۰ سند بین المللی بررسی شده و فهرستی بالغ بر ۶۰ نفر خبره شامل افراد متخصص دانشگاهی و صنعتی در حوزه های مختلف مواد و ساخت پیشرفته، جهت بررسی خبرگانی این حوزه، تهیه شده و فرآیند دعوت از نخبگان و تشکیل میزهای تخصصی ادامه دارد.
میلانی در ادامه به عرضه آمار مطابق آخرین گزارش از سامانه خدمت پرداخت و اظهار داشت: از آغاز مردادماه تا انتهای اسفندماه جمعاً ۲۳۰ طرح در سامانه خدمت بارگذاری شده که این یعنی به صورت متوسط ماهانه ۲۹ یا روزانه یک طرح در این سامانه قرار گرفته است.
دبیر ستاد مواد و فناوری ساخت پیشرفته معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان خاطرنشان کرد: اعتبار مورد نیاز طرح های تصویب شده در مجموع ۲۵۵ میلیاردریال و اعتبار مورد نیاز طرح های در دست بررسی بالغ بر چهار هزار و ۵۸۸ میلیاردریال ارزیابی شده است.
میلانی درمورد برگزاری رویدادهای علمی مختلف در سال گذشته، اظهار داشت: برگزاری فن تز با همکاری کانون مدیریت دارایی فکری، برگزاری و پشتیبانی از مسابقات دانشجویی و رویدادهای ترویجی و پیگیری ایجاد نهادهای ترویجی تخصصی از اقدامات ستاد پارسال بوده است.


منبع:

1403/02/03
14:09:51
0.0 / 5
262
تگهای راه اندازی 3 مرکز مشترک توسعه فناوری در حوزه مواد و ساخت پیشرفته: بازی , دانش بنیان , دانشگاه , صنعت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم