با همكاری ۱۲ مجموعه صنعتی محقق می شود؛

ایجاد زنجیره ارزش تولید ماهی در قفس در آب های شمال کشور

ایجاد زنجیره ارزش تولید ماهی در قفس در آب های شمال کشور

به گزارش بیست و یکم، به منظور ایجاد زنجیره ارزش تولید ماهی در قفس در آب های شمالی کشور موافقت نامه همکاری بین ۱۲ شرکت و مجموعه ذینفع در حوزه پرورش ماهی منعقد گردید.به گزارش بیست و یکم به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، یکی از اصلی ترین دغدغه های تمامی کشورها، رسیدن به خودکفایی در تأمین آب و غذا است. ایجاد امنیت غذایی یکی از کلیدی ترین معیارهای امنیت ملی هر کشور و تضمین کننده رشد و توسعه پایدار از جنبه های مختلف است. با عنایت به موقعیت جغرافیایی و اقلیم کشور ایران که با محدودیت جدی آب شیرین مواجه می باشد، استفاده از روش های نوین تولید پروتئین برای تأمین نیازهای کشور بسیار ضروری می باشد.
کاهش جمعیت آبزیان دریائی، افزایش جمعیت کشور و بالا رفتن استانداردهای تغذیه هم مزید بر این علت می باشد. علاوه بر این با عنایت به سیاست های کلان کشور (سند برنامه ششم توسعه کشور و پیش نویس برنامه هفتم توسعه کشور)، پتانسیل فراوان آب های ساحلی ایران و توجه ویژه مقام معظم رهبری به توسعه دریا محور، استفاده از روش پرورش ماهی در قفس برای تأمین پروتئین بدون استفاده از منابع آب شیرین ضروری می باشد.
طی دو دهه اخیر تلاش ها و فعالیتهای بسیاری در حوزه توسعه پرورش ماهی در قفس صورت پذیرفته است. متأسفانه با وجود تمامی تلاشهای صورت گرفته، در سالیان اخیر این صنعت به نحو مناسبی توسعه نیافته که یکی از اصلی ترین علل آن عدم وجود زنجیره ارزش و شکل گیری خوشه های تولید می باشد.
بر این اساس و با پیگیری های صورت گرفته از سوی دفتر برنامه ملی توسعه شهرک های گلخانه ای و شیلاتی، ۱۲ شرکت و مجموعه اثرگذار و دارای سابقه طولانی در قسمت های مختلف این صنعت همچون تولید تخم چشم زده، نرسری بچه ماهی بعنوان نهاده اولیه تولید، مدیریت بهداشتی، تغذیه ای و اجرایی مزارع پرورش ماهی در قفس، مزارع پرورش ماهی در خشکی (به عنوان مزارع پشتیبان و حد واسط)، صادرات و بازرگانی محصولات ساخته شده، اتحادیه های صیادی و کارخانجات تولید خوراک با الگوگیری از زنجیره های ارزش و تأمین درصدد ایجاد یک زنجیره ارزش با ظرفیت تولید هزار و ۵۰۰ تن با استفاده از تمامی فناوری های سخت افزاری و نرم افزاری کشور با هدف تغییر روند فعلی و تسریع در توسعه صنعت پرورش ماهی در قفس با تاکید بر آب های شمالی کشور برآمدند.
موضوع این تفاهم عبارت است از ایجاد زنجیره ارزش پرورش ماهی در قفس به ظرفیت هزار و ۵۰۰ تن در آب های شمالی کشور و با پیشبینی سرمایه گذاری مورد نیاز معادل شش هزار و دویست و پنجاه میلیاردریال (۶۲۵۰ میلیارد ریال) مشتمل بر سه هزار و دویست و پنجاه میلیاردریال (۳۲۵۰ میلیارد ریال) سرمایه ثابت و سه هزار میلیاردریال (۳۰۰۰ میلیارد ریال) سرمایه در گردش.
مهم ترین پروژه های احصا شده برای ایجاد این زنجیره شامل تکمیل تجهیزات فناورانه مزرعه پرورش ماهی در قفس همچون تصویربرداری، نرم افزار مدیریت مزرعه و...، تکمیل تجهیزات و بهینه سازی مزارع حد واسط همچون سیستم های نانو حباب، ازن و فیلتراسیون، ایجاد خط تولید محصولات با ارزش افزوده از ضایعات ماهی جهت تأمین مواد اولیه خوراک آبزیان، پروژه تولید کنستانتره افزایش ایمنی ماهیان پرورشی با استفاده از گیاهان دارویی جهت کاهش مصرف آنتی بیوتیک، تکمیل و تجهیز واحد فرآوری همچون دستگاه IQF، فرآوری خودکار و...، طراحی و ساخت شناور پشتیبان مزرعه پرورش ماهی در قفس، تکمیل تجهیزات سیستم مداربسته برای واحد تکثیر و نرسری، انجام پروژه به گزینی و تولید تخم چشم زده تری پلویید ایرانی، ایجاد خط تولید خوراک تخصصی بچه ماهیان (Fishmeal)، تأمین خودرو تخصصی حمل ماهی زنده و پروژه تولید واکسن تخصصی دریای خزر است.
طی جلسه ای با حضور اعضای اصلی زنجیره ارزش و هم نادرقلی ابراهیمی، مدیر برنامه ملی توسعه شهرک های گلخانه ای و شیلاتی، موافقت نامه همکاری مشترک ذینفعان با حدود مسئولیت های مشخص همچون تآمین بچه ماهی، تولید خوراک، ساخت شناور پشتیبان، مزارع حد واسط، مزارع پرورش ماهی در قفس و فرآوری به امضا رسید.
براساس این موافقت نامه مقرر شده اعضای زنجیره برپایه مسئولیت های مشخص شده در آن، ضمن برنامه ریزی در جهت ایجاد زنجیره، همکاری لازم را برای اجرای پروژه های فناورانه تعریف شده انجام دهند. دفتر برنامه ملی در این مرحله ضمن بررسی و داوری طرح های پیشنهادی در زنجیره، روش های حمایتی لازم برای تأمین مالی اجرای پروژه ها را تعیین خواهد نمود.


منبع:

1402/12/29
14:14:08
0.0 / 5
205
تگهای ایجاد زنجیره ارزش تولید ماهی در قفس در آب های شمال کشور: استاندارد , تولید , دانش بنیان , دستگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم