پرسه زنی سگ رباتیک در بزرگ ترین لابراتوار فیزیک ذرات جهان

پرسه زنی سگ رباتیک در بزرگ ترین لابراتوار فیزیک ذرات جهان

به گزارش بیست و یکم، سازمان اروپایی پژوهش های هسته ای(سرن) از یک ربات چهار پا رونمایی کرده است که تحولی در بررسی و کاوش محیط های بی نظم و خطرناک بوجود می آورد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، در یک گام مهم در جهت افزایش کاوش در تاسیسات پیچیده سرن، یک چاره رباتیک پیشرفته که به نام سرن کوادبات(CERNquadbot) شناخته می شود، اخیرا نخستین آزمایش محافظت در مقابل تشعشع خویش را در منطقه وسیع شمال لابراتوار به پایان رسانده است.
به نقل از آی ای، این ربات نوآورانه چهار پا، فصل جدیدی را در تلاش سرن برای یافتن همراهان رباتیک سازگار و چابک برای حرکت در محیط های چالش برانگیز نشان داده است.
ربات سرن کوادبات که در ساختمان ۹۳۷، جایی که پیشرفته ترین ربات های سرن توسعه می یابد، قرار دارد بعنوان گزینه ای امیدوارکننده دیده می شود. برخلاف مدلهای قبلی که عموما چرخ دار بودند، این ربات دارای چهار پا است که ثبات و مانور بی نظیری در محیط های بی نظم و ناهموار عرضه می دهد.
کریس مک گریوی(Chris McGreavy)، مهندس رباتیک در گروه کنترل، الکترونیک و مکاترونیک(CEM) سرن، اهمیت این پیشرفت را توضیح می دهد و می گوید: مجموعه های بزرگی از سیم ها و لوله ها روی زمین وجود دارد که تکان می خورند و حرکت می کنند و این فضا برای چرخ های ربات ها و حتی انسان ها سخت و غیرقابل عبور است.
استقرار در محیط های پیچیده
این ربات مجهز به الگوریتم های کنترل پیشرفته است و برای نظارت بر شرایط محیطی و تشخیص زودهنگام ناهنجاری هایی مانند نشت آب یا آتش آماده شده است.


مک گریوی بر نقش حیاتی آنها تاکید می کند و می گوید: آنها می توانند نشت های آب یا آتشسوزی و سایر حوادث مانند آلارم های کاذب را بموقع شناسایی کنند که همگی می توانند به صورت قابل توجهی بر عملکرد دستگاه ها در غارها و تونل ها تاثیر بگذارند.
اکوسیستم رباتیک مکمل
هر ربات به دقت در سرن طراحی شده است تا بتواند تکمیل کننده کار همتایان خود باشد و قابلیت های اکتشاف را بهینه کند.
در حالیکه قطار بازرسی مونوریل(TIM) در نظارت بر فواصل وسیع در برخورد دهنده بزرگ هادرون(LHC) از بخش بالایی برتری دارد، سرن کوادبات وارد مناطق ناشناخته در سطح زیر خط پرتو می شود. مک گریوی در مورد رابطه آنها توضیح می دهد و خاطرنشان می کند قطار بازرسی مونوریل برای نظارت بر فواصل زیاد از بالا استفاده می شوند و می تواند مسافت های طولانی را بدون شارژ مجدد طی کنند. آنها می توانند ربات های چهارپا را در مناطق محلی مستقر کنند تا اطلاعات بیشتری در مورد مکانهای خاصی به دست آورند که قطار بازرسی مونوریل نمی تواند آنها را دریافت کند.
گسترش افق های اکتشافی
سرن کوادبات با توانایی خود برای عبور از زمینهای غیرقابل دسترس قبلی، عصر جدیدی از کاوش در تأسیسات سرن را رقم می زند. این ربات بر خلاف پیشینیان خود که به علت نحوه حرکت محدود شده بودند، از محدودیت های سنتی فراتر رفته و دسترسی بی سابقه ای به محیط های متنوع عرضه می دهد.
ادغام موفقیت آمیز سرن کوادبات در اکوسیستم رباتیک سرن نشان دهنده نقطه عطف قابل توجهی در پیگیری نوآوری و اکتشاف لابراتوار است. این ربات اعجاب انگیز چهار پا با تطبیق پذیری و چابکی خود، نوید انقلابی در نحوه حرکت و تعامل ربات ها در محیط های منحصربه فرد سرن را می دهد. از آنجاییکه محققان به پیش بردن مرزهای رباتیک ادامه می دهند، آینده هیجان انگیزی برای پیشرفت های بیشتر در اکتشاف و کشف در فیزیک ذرات مورد انتظار است.1402/11/19
13:33:46
0.0 / 5
194
تگهای پرسه زنی سگ رباتیک در بزرگ ترین لابراتوار فیزیک ذرات جهان: آزمایش , پژوهش , دستگاه , ربات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم