تغییر دهنده مهم بازی در صنعت سوخت خودرو

تغییر دهنده مهم بازی در صنعت سوخت خودرو

بیست و یکم: خراسان رضوی سوخت های زیستی ممکنست 90 درصد از انتشار دود سیاه از خودرو ها را از بین ببرد.


به نقل از ارث، برمبنای نتایج تحقیق جدید دانشگاه مالاگا اسپانیا، استفاده از سوخت های زیستی می تواند منجر به کاهش چشم گیر بیش از ۹۰ درصد در انتشار دود سیاه از وسایل نقلیه شود.
این تحقیق که با همکاری دانشگاه بیرمنگام انگلستان انجام شد، نشان دهنده کشفی مهم در حوزه انتشار گازهای گلخانه ای از وسایل نقلیه است. پژوهشگران نانوذرات دوده تولید شده توسط موتورها را با بهره گیری از سوخت های زیستی مختلف تجزیه وتحلیل کردند.
یکی از جنبه های کلیدی این سوخت های زیستی پروسه تولید پایدار آنهاست. آنها را می توان از بقایای زیست توده کم کربن، مانند روغن های زائد، جلبک ها و بقایای کشاورزی یا جنگلداری به دست آورد که نه فقط آنها را دوستدار محیط زیست می کند، بلکه آنها را به یک تغییر بالقوه بازی در صنعت سوخت خودرو تبدیل خواهدنمود.
نتایج مطالعات نشان می دهد که سوخت های زیستی مورد مطالعه که در لابراتوار به دست آورده ایم، جدا از این که دوده بسیار کمی تولید می کنند، در موتور مشابه سوخت هر پمپ بنزینی عمل می کنند، به این معنا که به جهت اینکه بطور معمول کار کند، به ایجاد تغییرات نیازی نیست.
این مطالعه نه فقط مسیر بالقوه برای کاهش ردپای زیست محیطی موتورهای حرارتی را نشان می دهد، بلکه دری را جهت استفاده از سوخت های غیرنفتی که می توانند انتشار آلاینده ها در خودرو ها را کاهش دهند، باز می کند. کارشناسان این تحقیق هم اکنون درحال کار در راستای تجاری سازی این سوخت های زیستی هستند و با چندین برند قراردادی منعقد کرده اند.
انتشار دود سیاه از خودرو ها، به طور معمول خودرو های دیزلی، نگرانی زیست محیطی قابل توجه به وجود آورده و عمدتا از ذرات کربن ناشی از احتراق ناقص سوخت دیزل تشکیل شده است. عوامل کمک کننده در ایجاد چنین آلایندگی ها، می تواند گرفتگی فیلتر هوا، ناکارآمدی انژکتورها، یا مشکلات در اجزای داخلی موتور باشند.
یکی از عوامل کلیدی که در ایجاد دود سیاه نقش دارد، عدم تعادل در نسبت سوخت به هواست که سوخت زیاد و هوای کافی منجر به سوختن ناقص سوخت می شود. علاوه بر این، مشکلات مربوط به توربوشارژر که مسئول تامین هوای اضافی به موتور است نیز می تواند منجر به دود سیاه شود.
دود سیاه نه فقط نشانه ای از ناکارآمدی سوخت است، بلکه نتایج زیست محیطی و بهداشتی نیز دارد و حاوی انواع آلاینده های مضر، ازجمله ذرات معلق است که می تواند اثرات شدیدی بر سلامت انسان، خصوصاً بر سیستم تنفسی داشته باشد همین طور این انتشارات به آلودگی هوا و تخریب محیط زیست کمک می نماید.
برای کاهش این مشکلات، تعمیر و نگهداری منظم خودرو بسیار اهمیت دارد که شامل بررسی و تعویض فیلترهای هوا، اطمینان از عملکرد صحیح انژکتورها و رفع مشکلات توربوشارژر است. علاوه بر این، پیشرفت ها در فناوری موتور و استانداردهای آلایندگی دقیق تر منجر به موتورهای دیزلی تمیزتر و کارآمدتر شده است که به کاهش انتشار دود سیاه کمک می نماید.
این مقاله در مجله Fuel انتشار یافته است.
منبع:

1402/11/16
22:34:27
0.0 / 5
215
تگهای تغییر دهنده مهم بازی در صنعت سوخت خودرو: استاندارد , بازی , پژوهش , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم