داده های خیام در خدمت تغییر کاربری ها در لواسان تا پایش مخاطرات طبیعی

داده های خیام در خدمت تغییر کاربری ها در لواسان تا پایش مخاطرات طبیعی

به گزارش بیست و یکم، مشاور سازمان فضایی ایران با تاکید بر این که امروزه هیچ کشوری بدون استفاده از خدمات فضایی قادر به ایجاد توسعه پایدار نیست، اظهار داشت: ما از داده های «خیام» در حوزه های تغییر کاربری اراضی و پایش مخاطرات بهره برداری می نماییم.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، دکتر علی صادقی نائینی در مراسم روز ملی فناوری فضایی که بامداد امروز در پژوهشگاه فضایی وزارت ارتباطات با حضور رییس جمهور برگزار گردید، اظهار داشت: بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد که در ژانویه ۲۰۲۳ انتشار یافت، ۳۴ ریسک برای ۱۰ سال آینده معرفی شده که دنیا با آن مواجه می باشد.
وی اقلیم، محیط زیست و اکوسیستم زندگی بشر را جزء ۳ مخاطره نخست این فهرست دانست و اظهار داشت: این در حالیست که بیش از ۵۰ درصد پارامترهای مورد نیاز برای مطالعه اقلیم تنها بوسیله ماهواره ها به دست می آید.
صادقی، حوادث غیرمترقبه راندمان پایین کشاورزی را از چالش های ایران نام برد که برای مرتفع کردن آن نیازمند سامانه های پشتیبان فضایی است، تصریح کرد: برمبنای آمارهای جهانی بهره گیری از فناوری های فضایی به حفظ ۴.۲ میلیارد تن محصولات کشاورزی منجر می شود، ضمن آنکه ۳.۸ تن از خروج گازهای گلخانه ای در بخش کشاورزی جلوگیری می کند.
وی صرفه جویی ۷۰ درصدی مصرف آب شیرین در بخش کشاورزی را از دستاوردهای بهره گیری از فناوری های فضایی در بخش کشاورزی دانست و افزود: طبق آمارهای انتشار یافته تابستان امسال گرم ترین تابستان کره زمین در تاریخ حیات بشر از زمان ثبت دما بوده است، علاوه بر آن سالانه ۳ میلی متر بر آب های سطحی آزاد اضافه می شود که این امر چالش هایی را برای مناطق ساحلی به وجود آورده است.
مشاوره رییس سازمان فضایی وزارت ارتباطات با اشاره به چالش های زیست محیطی و خشکسالی در کشور، اضافه کرد: ما در گذشته برای پایش این مخاطرات از ماهواره های خارجی بهره می بردیم، ولی حالا ما با ماهواره «خیام» مبادرت به پایش هایی در حوضه های همچون کشکان در بالادست رودخانه کرخه کردیم.
صادقی، پایش زلزله را از دیگر کارکردهای داده های ماهواره «خیام» دانست و اضافه کرد: تغییر کاربری در اراضی همچون لواسان که از سال ۸۳ شروع شده است، از دیگر بهره برداری های ما از ماهواره «خیام» است.
وی اشاره کرد: امروزه هیچ کشوری بدون ماهواره و ناوبری قادر به ایجاد توسعه پایدار نیست و بدین جهت است که آژانس فضایی اروپا ۷ میلیارد یورو برای ساخت و پرتاب ماهواره برای دسترسی رایگان سرمایه گزاری نموده است.
صادقی اشاره کرد: اگر فناوری فضایی را در اختیار نداشته باشیم، قادر به بهره گیری از تاکسی هوایی، پیش بینی هواشناسی، امکان پروازهای بین المللی، ارتباط با سکوهای نفتی، استفاده از خدمات بانکی در مناطق دور دست و تنظیم ساعت نخواهیم بود.
مشاور سازمان فضایی ایران با اشاره به ثبت ۱.۷ میلیون ماهواره غیر زمین آهنگ در ITU، افزود: طبق آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد تمرکز اساسی کشورها در ۳ حوزه هوش مصنوعی، فناوری فضایی و اقلیم و محیط زیست بوده است.1402/11/16
22:26:45
0.0 / 5
196
تگهای داده های خیام در خدمت تغییر کاربری ها در لواسان تا پایش مخاطرات طبیعی: پژوهش , خدمات , سیستم , فناوری
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم