ساخت واكسن ضدبیماری تنفسی از ساختارهای شبه ویروس

ساخت واكسن ضدبیماری تنفسی از ساختارهای شبه ویروس

به گزارش بیست و یكم یك شركت خارجی از ذرات ویروس مانند كه در آزمایشگاه نانومهندسی شده اند برای تولید واكسن ضدبیماری تنفسی RSV بهره برده است.به گزارش بیست و یکم به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، ایکوساواکس (Icosavax) از ذرات ویروس مانند سنتز شده (VLP) برای تولید واکسن نوعی بیماری تنفسی معروف به RSV بهره برده است. عملکرد این شرکت در بخش توسعه واکسن به شکلی بوده که اخیرا این شرکت در فهرست بهترین های تجاری سازی در سال ۲۰۱۹ قرار گرفته است.
VLP پلتفورمی است که می توان از آن برای توسعه انواع مختلف واکسن ها استفاده نمود. آدام سیمپسون، مدیرعامل شرکت ایکوساواکس می گوید: VLP دارای خواص ایمونولوژی ویژه ای بوده که توسط سیستم ایمنی بدن به صورت متفاوتی پردازش می شوند، در نتیجه ماندگاری بالایی در بدن دارند.
از آنجا که هیچ ماده ژنتیکی در این ویروس ها وجود ندارد بنابراین، این مواد از واکسن های غیرفعال یا واکسن های حاوی مواد زنده، ایمن تر هستند. اگر شما بتوانید یک ماده خنثی و ایمن داشته باشید که دارای ساختار تکراری می باشد (بنابراین شبیه به ویروس است)، بدن شما اخطار می دهد که یک عامل خارجی وارد شده و در نتیجه عکس العملی عرضه می شود.
البته هنوز VLP بگونه ای توسعه پیدا نکرده است که بتواند آنتی ژن های پیچیده نظیر ویروس RSV را هدف قرار دهد. مساله این است که باید بتوان ذره ای را مهندسی کرد که مقیاس پذیر بوده و بتواند آنتی ژن مورد نظر را ارائه نماید.
این مشکل توسط محققان دانشگاه واشنگتن توسعه داده شد و لیسانس استفاده از آن در اختیار شرکت ایکوساواکس است.
این واکسن جدید از دو بخش خودآرا تشکیل شده است، به قول محققان این شرکت، نانوذرات مورد استفاده در این فناوری از دو واحد سازنده پروتئینی مختلف تشکیل شده است که همانند بخش سیاه و سفید توپ فوتبال عمل می کنند.
در واقع، بخش های سفید و سیاه باید بگونه ای به هم متصل شوند که توپ (واکسن) ساخته شود. این گروه با ایجاد جهش هایی در توالی اسیدآمینه، امکان اتصال آنها به هم و ایجاد ساختاری پیچیده را فراهم کردند.
این گروه از نرم افزاری برای چیدمان سه بعدی واحدهای سازنده و تشکیل نانوذرات استفاده کردند. این واکسن بگونه ای طراحی شده که تا قبل از آمیختگی دو بخش با هم، واکسن شکل نمی گیرد.

1399/03/11
22:50:35
5.0 / 5
2153
تگهای ساخت واكسن ضدبیماری تنفسی از ساختارهای شبه ویروس: آزمایش , تولید , دانشگاه , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
بیست و یکم