با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت می گیرد

آزمایش یك داروی فشار خون برای كاهش مرگ و میر ناشی از كووید- 19

آزمایش یك داروی فشار خون برای كاهش مرگ و میر ناشی از كووید- 19

به گزارش بیست و یكم پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود دریافتند كه شاید یك داروی فشار خون بتواند به كاهش مرگ و میر ناشی از كووید- 19 كمك نماید.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزوایز، پژوهشگران "موسسه سرطان سیدنی کیمل" (SKCCC) در "دانشگاه جانز هاپکینز" (JHU)، در بررسی جدید خود دریافتند که شاید نوعی دارو در صورت مصرف به اندازه کافی، بتواند خطر مرگ ناشی از کووید- 19 را به صورت قابل توجهی کم کند.
"پرازوسین" (Prazosin)، نوعی داروی کاهش دهنده فشار خون است که یک روند التهابی شدید معروف به "سندرم آزادسازی سیتوکین" (CSS) را هدف قرار می دهد. این روند التهابی، افراد مسن را که به بیماری های اساسی گرفتار هستند، تحت تأثیر قرار می دهد و با شدت بیماری و افزایش ریسک مرگ ناشی از کووید- 19 هم در ارتباط می باشد.
پژوهشگران در این بررسی دریافتند که باآنکه پرازوسین می تواند در مراحل ابتدایی مبتلا شدن به ویروس، از مرگ و میر پیشگیری کند اما امکان دارد برای افرادی که در مراحل پیشرفته بیماری هستند، نتیجه بخش نباشد. آنها تاکید نمودند که برای اثبات کارآیی پرازوسین در کاهش مرگ و میر ناشی از کووید- 19 و قبل از تجویز آن برای این هدف جدید، باید آزمایش های کنترل شده ای صورت گیرد.
پژوهشگران در این پروژه، به شناسایی راه های شیمیایی پرداختند که فعالیت "کاتکول آمین " (Catecholamine) و "سیتوکین ها" (Cytokine) را متوقف می کنند. "کتان بتگودا" (Chetan Bettegowda)، استاد جراحی مغز و اعصاب دانشگاه جانز هاپکینز و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: کاتکول آمین ها و سیتوکین ها می توانند روند التهابی را که منجر به بروز نشانه های شدید کووید- 19 می شوند، تقویت نمایند.
وی ادامه داد: هدف ما از این پژوهش، آگاهی جامعه زیست پزشکی در مورد قابلیت این روش جدید و ایجاد انگیزه برای پژوهش های بالینی بیشتر است. باآنکه این کارآیی این روش برای ما هیجان انگیز بود اما برای اطمینان از تأثیر آن بر بیماران مبتلا به کووید- 19، انجام دادن یک آزمایش بالینی هم ضروری به نظر می آید.
پژوهشگران در بررسی روی موش ها دریافتند که پرازوسین می تواند سطح سیتوکین را کم کند و میزان زنده ماندن را در موش هایی که در معرض عوامل تقویت کننده سندرم آزادسازی سیتوکین قرار می گیرند، بالا ببرد.
بتگودا افزود: همه داروها می توانند اثرات جانبی غیرمنتظره ای به همراه داشته باشند؛ در نتیجه قبل از تجویز برای عموم مرم، ارزیابی تأثیر داروها و همینطور اثرات جانبی آنها در آزمایش های بالینی، بسیار مهم می باشد.
این پژوهش، در مجله " Journal of Clinical Investigation" به چاپ رسید.1399/03/01
12:40:36
5.0 / 5
2353
تگهای آزمایش یك داروی فشار خون برای كاهش مرگ و میر ناشی از كووید- 19: آزمایش , پژوهش , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیست و یکم