یك وسیله نانویی میزان دقیق آهن در بدن را شناسایی می كند

یك وسیله نانویی میزان دقیق آهن در بدن را شناسایی می كند

بیست و یكم: نانوپیمایشگری ساخته شده كه می تواند با هزینه كم و به صورت غیرتهاجمی فقدان تعادل آهن در سلول ها را مشخص نماید.به گزارش بیست و یکم به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، فقدان تعادل در آهن بدن می تواند منجر به بیماری های مختلفی شود، کاهش سطح آهن یا افزایش میزان آهن بدن منجر به شرایطی می شود که در نهایت بیماری هایی نظیر کم خونی، سرطان، پارکینسون و آلزایمر را به همراه دارد.
هموکروماتوز یکی از شایعترین بیماری های ارثی در استرالیا بوده که دفتر آمار این کشور ابتلای حدودا ۷۸۰ هزار نفر به کم خونی را گزارش می دهد.
پوریا لسانی، دانشجوی دکتری مهندسی زیست پزشکی و سفیر دانشجویی موسسه سیدنی نانو که زیر نظر هلا ظریقت و زوفو لو کار می کند، موفق به توسعه پیمایشگر زیست نانویی چندکاره شده است که به پژوهشگران اجازه می دهد تا با دقت بالا میزان اختلال آهن در سلول ها، بافت ها و سیال های بدن را در مقیاس های یک هزارم میلی مولار شناسایی کند.
این سنسور با حساسیت بسیار بیشتر از آزمایش خون می تواند عمل کند و برای تشخیص اختلالات آهن و تعیین غلظت های خیلی کم و زیاد آهن در سلول قابل استفاده می باشد.
با استفاده از این فنآوری، که بر نانوزیست پیمایشگر فلورسانت کربنی مبتنی است، امکان تشخیص دقیق بیماری پیش از شروع علایم و بطور بالقوه امکان درمان زودهنگام را نیز فراهم می شود. این روش، کاملا غیرتهاجمی بوده و به صورت تزریق زیرپوستی انجام می شود.
لسانی می گوید: بیش از ۳۰ درصد از مردم جهان با فقدان تعادل آهن در بدن زندگی می کنند که به مرور منجر به بیماری هایی می شود.
روش های فعلی آزمایش آهن می تواند پیچیده و وقت گیر باشد اما با این روش جدید که یک روش تست پوستی حساس و مقرون به صرفه است می توان آهن را در سلول ها و بافت ها تشخیص داد.
وی می افزاید: تازه ترین آزمایش های ما نشان میدهد که این روش می تواند یون های آزاد آهن را با حساسیت بالایی شناسایی کند. این پیمایشگر چندکاره را می توان برای تصویربرداری از عمق بافت مورد استفاده قرار داد.
محققان از این روش برای تصویربرداری از بافت حیوانات استفاده کردند، بطوریکه نانوپیمایشگر به بخش عمیق پوست وارد شده و تصویربرداری صورت می گیرد.


منبع:

1399/02/27
15:26:01
5.0 / 5
2476
تگهای یك وسیله نانویی میزان دقیق آهن در بدن را شناسایی می كند: آزمایش , پژوهش , فناوری , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم