ارسال ماهواره های بلك جك توسط دارپا

ارسال ماهواره های بلك جك توسط دارپا

بیست و یكم: آژانس پروژه های پژوهشی پیشرفته دفاعی آمریكا مشهور به دارپا (DARPA) می خواهد تا آخر سال جاری و اوایل سال آینده میلادی یك مجموعه از ماهواره ها را در مدار زمین مستقر كند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس نیوز، سه محموله در اواخر سال ۲۰۲۰ و اوایل سال ۲۰۲۱ به مدار زیرین زمین به پرواز درمی آیند تا آغاز به ساختن یک شبکه مشبک نوری کنند.

آژانس پروژه های پژوهشی پیشرفته دفاعی آمریکا اعلام نمود: می خواهد نخستین ماهواره های آزمایشی برنامه معروف به "بلک جک"(Blackjack) را در اواخر سال ۲۰۲۰ و اوایل سال ۲۰۲۱ راه اندازی کند.

دفتر فناوری تاکتیکی دارپا، برنامه "بلک جک" را در سال ۲۰۱۸ برای نشان دادن سودمندی نظامی صورت های فلکی ماهواره ای و شبکه های مشبک ماهواره ای کم هزینه در مدار زیرین زمین آغاز و اعلام نمود که حدود ۲۰ ماهواره تا سال ۲۰۲۲ راه اندازی می شود.

نخستین محموله معروف به "Mandrake 1" در واقع یک تاسواره است که تراشه های پردازش ابررایانه ای را حمل می کند. دومی "Mandrake 2" نام دارد که یک جفت ماهواره کوچک است که پیوندهای بین ماهواره ای نوری را برای داده های پهنای باند حمل می کند. دارپا می گوید این ماهواره ها می توانند پایه و اساس شبکه های نوری آینده در مدار زیرین زمین باشند.

سومین محموله پیشبینی شده برای پرتاب، "Wildcard" نامیده می شود که یک رادیوی تعریف شده از راه نرم افزار است که با استفاده از پیوندهای مدار زیرین زمین به آزمایش رادیوهای تاکتیکی می پردازد.

در مورد تاریخ دقیق این پرتاب ها هنوز تصمیم گیری نشده است.

"پائول توماس"، مدیر برنامه "بلک جک" اظهار داشت: محموله "Mandrake 1" و "2 Mandrake" در پرتاب های جداگانه پرتاب می شوند و احتمال دارد که "Mandrake 2" و "Wildcard" بتوانند در یک پرتاب قرار بگیرند.

وی ادامه داد: تاریخ این پرتاب ها هنگامی که تکلیف چگونگی تاثیر بیماری همه گیر کووید-۱۹ بر برنامه های فضایی و پرتاب ماهواره ها روشن شود، مشخص خواهد شد.

یکی از اهداف برنامه "بلک جک" ساخت ماهواره هایی با هزینه کمتر نسبت به فضاپیماهای نظامی سنتی و استفاده از حسگرهایی است که بتوانند به صورت انبوه تولید شوند تا در خیلی از برنامه های مختلف با کمتر از ۲ میلیون دلار در ازای هر پرتاب به کار گرفته شوند.

"توماس" اظهار داشت: ما باید نشان دهیم صورت های فلکی می توانند مقدار مناسبی از داده ها را جابجا کرده و از ادغام داده ها و فرمان و کنترل ما پشتیبانی کنند. از آنجا، ما ساخت سخت افزار واقعی را شروع خواهیم کرد. در اواخر بهار آینده، ما یک سخت افزار خواهیم داشت و سپس تابستان آینده برای پرتاب در اواخر سال ۲۰۲۱ آماده می شویم.

محموله ها شامل سنسور مادون قرمز ثابت (OPIR) ساخته شرکت "Collins Aerospace" و "Raytheon"، سیستم های فرکانس رادیویی ساخته "Northrop Grumman"و "Trident" و سیستم موقعیت یاب، ناوبری و زمان بندی ساخته "Northrop Grumman"، سیستم پیوندهای نوری بین ماهواره ای ساخته "SA Photonics" و سنسور مادون قرمز الکترو نوری ساخته "L3Harris" است.
منبع:

1399/02/25
14:51:11
5.0 / 5
2686
تگهای ارسال ماهواره های بلك جك توسط دارپا: آزمایش , پژوهش , تولید , حسگر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
بیست و یکم