با تلاش پژوهشگران آمریكایی مشخص شد

افزایش سطح كلسیم سبب پیشرفت آلزایمر می شود

افزایش سطح كلسیم سبب پیشرفت آلزایمر می شود

بیست و یكم: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود توانستند برای اولین بار، ارتباط میان افزایش سطح كلسیم و پیشرفت آلزایمر را نشان دهند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینمگ، دانشمندان برای اولین بار با بهره گیری از موش های مبتلا به آلزایمر توانستند ارتباط میان افزایش سطح میتوکندری را با مرگ عصبی مغز زنده نشان دهند. این پدیده قبل از این نیز در سلول های کشت شده ثبت شده است، اما دیدن آن در موش های زنده، احتمال وقوع این پدیده را در انسان تقویت می کند و می تواند کمکی برای پژوهش در مورد آلزایمر باشد.
دکتر "ماریا کالوو رودریگز" (Maria Calvo-Rodriguez)، پژوهشگر "بیمارستان عمومی ماساچوست" (MGH) و نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: ما در این بررسی توانستیم اختلال در تنظیم کلسیم میتوکندری را در موش زنده مبتلا به آلزایمر نشان دهیم.
یکی از نقاط عطف بیماری آلزایمر، وجود پلاک های آمیلوئید بتا و از دست رفتن نورون ها است. تجمع آمیلوئید بتا مدتهاست که بعنوان دلیل بروز آلزایمر شناخته می شود؛ اما دلیل اصلی مرگ نورون ها در این بیماری ناشناخته مانده است. نظریه آمیلوئید بتا، به موضوعی بحث برانگیز تبدیل شده؛ برای اینکه خیلی از گزینه های دارویی که آمیلوئید بتا را هدف قرار می دهند، در آزمایش های بالینی شکست خورده اند.
یکی از اثرات پلاک های آمیلوئید بتا این است که سبب افزایش سطح یون کلسیم در سلول های مغز می شوند. در روند کشت سلولی مشخص شده که قرار گرفتن در معرض آمیلوئید بتا می تواند سطح یون های کلسیم میتوکندری را افزایش دهد و به مرگ نورون منجر شود.
میتوکندری، سیگنال دهی یون های کلسیم را در نورون ها تحت تاثیر قرار می دهد. کمبود فناوری هایی که فاقد حساسیت لازم برای ارزیابی مستقیم سطح یون کلسیم در میتوکندری مغز زنده هستند، مانعی جهت بررسی این مکانیسم در موش های زنده بوده است.
"رودریگز" و گروهش جهت بررسی ارتباط میان یون کلسیم، میتوکندری و مرگ عصبی، از ادغام "میکروسکوپ چند فوتونی" (Multi-photon microscopy) و شاخص نسبت سنجی یون کلسیم کمک گرفتند تا موش های مبتلا به آلزایمر را که تجمع پلاک های آمیلوئید در آنها مانند انسان های مبتلا به آلزایمر بود، آزمایش نمایند.
بررسی ها نشان داد که افزایش سطح یون کلسیم میتوکندری، با مرگ عصبی موش ها مرتبط می باشد و سطح نامعمول یون کلسیم در میتوکندری، نقش مهمی در مرگ سلول های عصبی و بروز آلزایمر دارد.
"رودریگز" افزود: افزایش سطح کلسیم در میتوکندری، سبب استرس اکسیداتیو و نوعی مرگ سلولی موسوم به "آپوپتوز" (Apoptosis) می شود.
وی ادامه داد: نظر ما این است که می توان با مسدود کردن یک طرفه کلسیم در میتوکندری، از مرگ سلول و پیشرفت بیماری جلوگیری کرد.
این پژوهش در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.
منبع:

1399/02/24
15:59:57
5.0 / 5
2635
تگهای افزایش سطح كلسیم سبب پیشرفت آلزایمر می شود: آزمایش , پژوهش , فناوری
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
بیست و یکم