با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت گرفت

ابداع ربات های نرم پرسرعت با الهام از چیتاها

ابداع ربات های نرم پرسرعت با الهام از چیتاها

بیست و یكم: پژوهشگران آمریكایی با الهام از چیتاها، نوعی از رباهات های نرم را ابداع نموده اند كه نسبت به ربات های دیگر، سرعت بیشتری دارند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، پژوهشگران با الهام از مکانیسم زیستی چیتاها، نوع جدیدی از ربات های نرم را ابداع نموده اند که می توانند سریع تر از دیگر ربات های نرم، روی سطوح جامد و یا در آب حرکت کنند. همین طور این ربات ها، قدرت کافی را برای برداشتن یا بلند کردن اجسام دارند.
"جی یین"(Jie Yin)، استادیار مهندسی مکانیک و هوافضا در "دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی"(NCSU) و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: چیتاها، سریع ترین موجودات روی زمین هستند و سرعت و قدرت خودرا از انعطاف پذیری ستون فقرات به دست می آورند.
وی ادامه داد: ما از چیتاها الهام گرفتیم تا شکل جدیدی از ربات های نرم را ابداع نماییم که ستون فقرات آنها "بای استابل"(bistable) است و نیروی خودرا از فنر به دست می آورند. بای استابل، به این معناست که ستون فقرات این ربات ها، دو حالت پایدار دارد و ما می توانیم با پمپاژ هوا در کانال هایی که در ربات نرم سیلیکونی قرار دارند، این حالت ها را به سرعت تغییر دهیم. این تغییر حالت، انرژی قابل توجهی را آزاد می کند و به ربات امکان می دهد تا این نیرو را به سرعت اعمال نماید. بدین ترتیب ربات می تواند به سرعت روی زمین راه برود.
یین افزود: ربات های نرمی که پیش تر ابداع شده اند، تنها می توانند روی زمین بخزند؛ در نتیجه همیشه با زمین در تعامل هستند و همین موضوع، سرعت آنها را محدود می کند.
ربات های نرم موسوم به "LEAP" که در این پژوهش ابداع شده اند، سه برابر سریع تر از دیگر ربات های نرم هستند و می توانند از عهده چالش هایی برآیند که برای ربات های نرم، نا ممکن به نظر می آید. این ربات ها حدودا هفت سانتی متر طول و ۴۵ گرم وزن دارند.
پژوهشگران در این پروژه نشان داده اند که طراحی LEAP می تواند سرعت شنا را در ربات های نرم بهبود ببخشد. ربات های LEAP علاوه بر پا، به باله نیز مجهز هستند و بنا بر این می توانند با سرعتی بیش از سرعت سریع ترین ربات های نرم پیشین شنا کنند.
یین افزود: ما کاربرد چندین ربات نرم را نشان دادیم که با یکدیگر برای برداشتن اجسام همکاری می کنند. ما با تنظیم نیرویی که ربات ها اعمال می کنند، علاوه بر اشیایی با بیش از ۱۰ کیلوگرم وزن، توانستیم اشیای پیچیده ای مانند تخم مرغ را برداریم.
پژوهشگران امیدوارند که بتوانند با اصلاح ربات های LEAP، به سریع تر و قوی تر شدن آنها کمک کنند.
یین اضافه کرد: از کاربردهای احتمالی این ربات ها می توان به فناوری های مربوط به جستجو و نجات اشاره نمود که نیاز به سرعت بالا در آنها احساس می شود. برای نمونه، ربات هایی را تصور کنید که سریع هستند اما می توانند از عهده برداشتن اجسام شکننده نیز برآیند.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.
منبع:

1399/02/20
21:06:38
5.0 / 5
2530
تگهای ابداع ربات های نرم پرسرعت با الهام از چیتاها: ابداع , پژوهش , دانشگاه , ربات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بیست و یکم