هوش مصنوعی را مخترع نمی دانیم!

هوش مصنوعی را مخترع نمی دانیم!

به گزارش بیست و یكم اداره ثبت اختراع و نشان تجاری ایالات متحده آمریكا(USPTO) به شكل رسمی اعلام نمود هوش مصنوعی را نمی توان از نظر قانونی بعنوان یك مخترع اعتبار داد و فقط اشخاص حقیقی مجاز به قرارگیری در دسته مخترعان هستند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، هوش مصنوعی(Artificial intelligence) یا به اختصار، AI موارد استفاده و کاربردهای بی شماری دارد، اما به نظر می آید اختراع دستگاه ها حداقل از نظر اداره ثبت اختراعات و نشان های تجاری ایالات متحده یکی از آنها نخواهد بود.
این اداره تصمیم خویش را در مورد پذیرش دو درخواست ثبت اختراع برای دستگاه های بوجود آمده توسط یک سیستم هوش مصنوعی اعلام نمود و تعیین کرد که فقط انسان ها و افراد حقیقی به صورت قانونی می توانند بعنوان مخترع شناخته شوند.
دو دستگاهی که توسط هوش مصنوعی اختراع شده شامل یک چراغ قوه اضطراری و یک ظرف نوشیدنی با قابلیت تغییر شکل هستند که ساخته سیستمی به نام "دابوس"(DABUS) است.
درخواست ثبت این دو اختراع توسط هوش مصنوعی، سال قبل ثبت شده بود و درخواست کنندگان معتقدند از آنجائیکه توسعه دهنده این سیستم در هیچ یک از محصولات اختراع شده هیچ تخصصی ندارد و اختراع آنها نمی تواند کار وی باشد، پس سیستم "دابوس"(DABUS) باید بعنوان مخترع آنها شناخته شود.
اما اداره ثبت اختراع و نشان تجاری ایالات متحده آمریکا(USPTO) این درخواست را نپذیرفته است. این اداره تصریح کرد: قانون ثبت اختراعات در ایالات متحده از ضمایر و لغاتی مانند "هر کس" برای ارجاع به مخترعان استفاده می نماید.
در این بیانیه آمده است: طبق قانون، فقط اشخاص حقیقی می توانند بعنوان یک مخترع در برنامه ثبت اختراع معرفی شوند.
اداره مالکیت معنوی انگلستان و دفتر ثبت اختراعات اروپا هم قبلاً چنین درخواست هایی را به علل مشابه رد کرده اند، باآنکه اعتقاد داشتند که این دستگاه ها ارزش حق ثبت اختراع را دارند.
با این وجود هیچ مدرکی در خصوص اینکه "دابوس" امکان دارد حق ثبت اختراعات خویش را به دست بیاورد، وجود ندارد.
اداره ثبت اختراع و نشان تجاری ایالات متحده آمریکا می گوید: ماشین آلات نباید دارای حق ثبت اختراع باشند. آنها شخصیت حقیقی یا حقوقی مستقلی ندارند و نمی توانند مالکیتی بر چیزی داشته باشند.1399/02/12
20:30:31
5.0 / 5
3192
تگهای هوش مصنوعی را مخترع نمی دانیم!: حقوق , دستگاه , كاربر , محصولات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیست و یکم