پژوهشگران سنگاپوری زمان اختتام كرونا در ایران را پیش بینی كردند

پژوهشگران سنگاپوری زمان اختتام كرونا در ایران را پیش بینی كردند

بیست و یكم: پژوهشگران سنگاپور طی بررسی جدیدی، مدلی را برای پیش بینی تاریخ احتمالی اختتام كووید-19 در كشورهای سراسر جهان همچون ایران ارائه دادند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، پژوهشگران "دانشگاه فناوری و طراحی سنگاپور"(SUTD) در پروژه جدیدی، داده هایی را مطرح کرده اند که تاریخ گسترش و به انتها رسیدن کروناویروس را در کشورهای گوناگون پیش بینی می کند. در این پژوهش، نموداری برای هر کشور ارائه شده که مرحله آغاز و اختتام مبتلاشدن را نشان میدهد.
این پژوهشگران مدعی شده اند، زمان اختتام ۹۷ درصدی کووید-۱۹ در ایران ۲۰ می(۳۱ اردیبهشت)، اختتام ۹۹ درصدی ۹ ژوئن(۲۰ خرداد) و اختتام ۱۰۰ درصد آن ۲۲ اکتبر(اول آبان) خواهد بود.
در حال حاضر، همه ساکنان جهان تمایل دارند که از زمان به انتها رسیدن "کابوس کووید- ۱۹" مطلع شوند. برآورد کردن تاریخ به انتها رسیدن کووید- ۱۹، موضوع بسیار مهمی است برای اینکه می تواند تاثیر قابل توجهی در روحیه مردم و برنامه ریزی برای آینده داشته باشد اما این کار، دشواری های خاص خودرا دارد. با این وجود، پژوهشگران سنگاپوری با کمک داده های کنونی خود در مورد سابقه بیماری های واگیردار، روشی را برای پیش بینی زمان احتمالی به انتها رسیدن کووید- ۱۹ در پیش گرفته اند. این گونه مدلهای پیش بینی و کوشش برای پیش بینی اتفاقات آینده مانند به انتها رسیدن کووید- ۱۹ با کمک داده هایی که به مرور زمان به دست می آیند، می تواند به شکل گیری برنامه ریزی، تصمیم گیری، رفتار و روحیه افراد در موقعیت کنونی کمک نماید تا اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه ای برای آینده صورت بگیرد. بیشتر اقدامات کنونی، بر گزارش آمار واقعی مبتلایان، بهبودیافتگان و مرگ و میر تمرکز دارند و به سیاست ها و اقدامات واکنشی مانند قرنطینه کردن شهرها منجر می شوند.
تکامل بیماری کووید- ۱۹ تصادفی نیست، بلکه هنگام شیوع، سرعت گرفتن، مبتلا کردن و اختتام یافتن، الگوی خاصی از چرخه حیات را در پیش می گیرد. این چرخه حیات، علاوه بر محدودیت های موجود در طبیعت و اکوسیستم، تا حدود زیادی، نتیجه رفتارهای مقابله ای افراد و دولت ها است اما چرخه شیوع در کشورهای گوناگون، متفاوت است و هر کشوری می تواند در زمان خاصی، به چرخه متفاوتی وارد شود. برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های هر دولت می تواند توجیه خوبی برای موقعیت کشورها باشد و چرخه شیوع، زمان اوج گرفتن و از همه مهم تر زمان به انتها رسیدن بیماری را نشان دهد. این اطلاعات، اساس برآورد کردن چرخه شیوع را می سازند.
الگوی چرخه شیوع علاوه بر داشتن پویایی قابل توجه می تواند در حوزه های گوناگون مانند رشد جمعیت، گسترش تکنولوژیهای جدید و انتشار بیماری های عفونی مورد بررسی قرار بگیرد و مدلهای ریاضی را جهت بررسی پدیده هایی مانند رشد جمعیت و گسترش بیماری های عفونی به کار ببرد. این مدل جدید، به بررسی جزئیات مدلهای دیگر که در هر کتاب ریاضی یافت می شوند، نمی پردازد بلکه پارامترهای مربوط به هر کشور را بر طبق داده های واقعی آن کشور ارائه می دهد.
پژوهشگران در این پروژه تلاش نموده اند تا چرخه شیوع کووید- ۱۹ را بر طبق داده های مربوط به آن حدس بزنند. الگوی این پژوهش، در چارچوب یک منحنی S شکل ظاهر می شود که موارد مبتلاشدن را نشان میدهد. بخش نخست منحنی، نشان دهنده داده هایی است که تابحال ارائه شده اند و بخش دیگر پیش بینی ها را نشان میدهد. با بررسی کامل منحنی، به راحتی می توان چرخه شیوع را در یک کشور مشاهده کرد. همین طور دیدن نقطه اوج مبتلاشدن به بیماری و اختتام گرفتن آن نیز ممکن می شود.
اوج عفونت، در بالاترین نقطه منحنی ظاهر می شود. با وجود همه این اطلاعات، امکان حدس زدن زمان به انتها رسیدن کووید- ۱۹ بطور مستقیم امکان ندارد و به ملاحظات بسیاری وابسته است. ممکنست کسی تاریخ به انتها رسیدن بیماری را با آخرین فرد مبتلا مشخص نماید. در هر حال، این امکان وجود دارد که برآورد کردن تاریخ اختتام بیماری، کارایی لازم را برای دولت ها، افراد و شرکت ها در برنامه ریزی برای آینده نداشته باشد.
جدیدترین پیش بینی ها، سه تاریخ اختتام را مشخص می کنند:
* تاریخ شناسایی آخرین بیمار
* تاریخی که ۹۹ درصد بیماران مورد نظر شناسایی می شوند
* تاریخی که ۹۷ درصد بیماران مورد نظر شناسایی می شوند
جدول یک، سه تاریخ را برای به انتها رسیدن کووید- ۱۹ در ۱۳۱ کشور نشان میدهد.
منحنی که به شکل زنگ است، برای نشان دادن چرخه زندگی انتخاب شده برای اینکه به تشخیص ساده مبتلاشدن کمک می نماید. شکل دو نشان میدهد که مثلا سنگاپور هنوز در آغاز دوره سرعت گرفتن بیماری است، آمریکا و ایتالیا در بالای نقطه مبتلاشدن و در حال حرکت به سمت تاریخ اختتام هستند و استرالیا بیش از ۹۹ درصد دوره شیوع خودرا به انتها رسانده و انتظار می رود که تا ۲۲ ژوئن، به شیوع کامل برسد. ۹۷ درصد موارد مبتلاشدن به کووید- ۱۹ در سنگاپور، تا حدود چهارم ژوئن اختتام می یابند؛ درحالی که ایتالیا و آمریکا به ترتیب در هفت و ۱۱ مه به ۹۷ درصد موارد مبتلاشدن اختتام می دهند.
این پیش بینی ها باید در کنار داده های واقعی و تغییر سیاست های دولت ها مورد بررسی قرار بگیرد. برای مثال از آنجائیکه دولت سنگاپور از ماه آوریل، محدودیت ها را افزایش داده است، شاید زودتر از تاریخ پیش بینی شده، به انتها دوره بیماری نزدیک شود. از طرف دیگر، توقف بعضی از قوانین پیشگیری در آمریکا و ایتالیا ممکنست تغییراتی را در مبتلاشدن به وجود بیاورد و تاریخ رسیدن به انتها بیماری را در این کشورها تغییر دهد.
منبع:

1399/02/10
23:33:47
5.0 / 5
2749
تگهای پژوهشگران سنگاپوری زمان اختتام كرونا در ایران را پیش بینی كردند: پژوهش , تكنولوژی , دانشگاه , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم