چرا كروناویروس افراد سالخورده را بیشتر از جوانان درگیر می كند؟

چرا كروناویروس افراد سالخورده را بیشتر از جوانان درگیر می كند؟

بیست و یكم: پژوهشگران موسسه فناوری فدرال زوریخ سوئیس می گویند بافت ریه انسان با افزایش سن سفت تر می شود و این پدیده ای است كه ویروس ˮSARS-CoV-2ˮ عامل بیماری كووید-19 از آن استفاده می نماید. بدین سبب افراد سالخورده بیشتر در معرض مبتلاشدن به این ویروس قرار دارند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، کروناویروس جدید هم به جوانان و هم به افراد سالخورده حمله می کند. اما موارد ابتلای شدیدتر و میزان مرگ و میر در بین سالمندان بیشتر است. دلیل این مساله هنوز بطور کامل معلوم نیست. برخی دانشمندان گمان می کنند که این امر ممکنست به سبب تضعیف سیستم ایمنی در افراد مسن باشد. در واقع افراد سالخورده مستعد مبتلاشدن به خیلی از بیماری های عفونی هستند.
با این وجود، ممکنست توضیحات دیگری نیز در این زمینه وجود داشته باشد. پژوهشگران موسسه فناوری فدرال زوریخ سوئیس(ETH Zurich) می گویند با افزایش سن، ساختار، خصوصیات مکانیکی و عملکرد سلول های بدن تغییر می کند. قابل درک است که ویروس "SARS-CoV-۲" از این شرایط سوءاستفاده می کند و در سلول های افراد مسن تولید مثل می کند که به نوبه خود منجر به پیشرفت بیماری و شدیدتر شدن آن می شود.
محققان حالا این فرضیه را از نزدیک بررسی نموده اند. اگر بتوانیم دقیقاً چگونگی رفتار ویروس در سلول های افراد مسن را مشخص نماییم، خواهیم دانست که کدام سلول ها و عملکرد آنها را باید مورد هدف داروها قرار دهیم. این اطلاعات می تواند در جستجو و ساخت داروهای ضد کووید-۱۹ بسیار مهم باشد.
هنگامی که کروناویروس جدید انسان را آلوده می کند، ابتدا به سلول های مخاطی دستگاه تنفسی حمله می کند. بعد از ورود ویروس به داخل سلول، فرآیندهای سلولی را برای تولید توده های ویروسی جدید می رباید و سلول در نهایت آماده است سلول های بعدی را در بدن یا بدن افراد دیگر بوسیله قطرات عطسه یا سرفه آلوده کند. در صورتیکه کروناویروس جدید در تهاجم به سلول های افراد جوان و پیر مشاهده شده است، اما نتیجه اغلب متفاوت می باشد. چرا این باید اینطور باشد؟
مشخص است که بافت ریه و دستگاه تنفسی با افزایش سن، سفت و سخت می شود. این تا حدودی ناشی از سلول های رابط بافت در این اندام ها است که با افزایش سن، فیبرهای پروتئینی بیشتری را در بافت جمع می کنند. این سفت شدن به نوبه خود بر خواص مکانیکی و فرآیندهای درون سلول های مخاطی و حتی بر کنترل ژنتیکی عملکرد سلول ها تأثیر می گذارد. در سال های اخیر، پژوهشگران ارتباط بین مکانیک و عملکرد سلول را نشان داده اند.
محققان می گویند از آنجائیکه کروناویروس ها برای تکثیر، به عملکرد سلول های میزبان خود متکی هستند و این عملکردها به نوبه خود به خواص مکانیکی سلول بستگی دارند، ما فکر می نماییم که مکانیک و عملکرد سلول ها در افراد مسن ممکنست به نفع تکثیر ویروس باشد. بیوپسی ها یا آزمایش های کشت سلولی حالا می توانند برای تعیین اینکه آیا این فرضیه درست است یا خیر مورد استفاده قرار گیرند.
استدلال پژوهشگران همین طور می تواند نشان دهد که در کجا باید کوشش های بیشتری برای ساخت و توسعه داروها بمنظور مبارزه با کووید-۱۹ صورت گیرد. یکی از محورهای تحقیق، متوقف کردن ورود ویروس به سلول است.
در حال حاضر دانشمندان به دنبال ایجاد مهارکننده برای جلوگیری از آلوده شدن سلول ها به ویروس هستند. باتوجه به فرضیه جدید و اینکه ورود کروناویروس جدید به سلول حتی در افراد دارای علائم خفیف با افرادی که به سختی مبتلا شده اند، مشابه است، تلاش جهت استفاده از داروها باید شامل مهار کننده هایی باشد که میان تکثیر کروناویروس و خصوصیات مکانیکی سلول ها جدایی بیاندازد.
ما در نظر داریم مدلهای آزمایشگاهی و روش های یادگیری ماشینی را توسعه دهیم که برای آزمایش اثر بخشی داروهای تأیید شده موجود و آنهایی که تازه توسعه یافته اند، مناسب باشد.
محققان می گویند لازم است که تحقیقات روی "SARS-CoV-۲" نه فقط بر روی خود ویروس بلکه در نحوه رفتار این ویروس در سلول های افراد جوان و سالخورده متمرکز شود و ما نه فقط باید به تفاوت های ژنومی بین این سلول ها، بلکه به تفاوت های مکانیکی آنها نیز دقت کنیم.
منبع:

1399/02/10
20:04:18
5.0 / 5
2503
تگهای چرا كروناویروس افراد سالخورده را بیشتر از جوانان درگیر می كند؟: آزمایش , پژوهش , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم