ویدئویی از پهپاد آتش نشان که به دل شعله ها می زند!

ویدئویی از پهپاد آتش نشان که به دل شعله ها می زند!

به گزارش بیست و یکم، گروهی از پژوهشگران انگلیسی و سوئیسی، یک پهپاد مقاوم به شعله ساخته اند که می تواند با جستجو در ساختمان های درحال سوختن، به کمک آتش نشان ها بیاید.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، آتش نشان ها کار خطرناکی دارند؛ بخصوص زمانیکه برای نخستین بار به ساختمان های درحال سوختن وارد می شوند. شاید بزودی یک پهپاد جدید مقاوم در مقابل شعله بتواند با جستجو در ساختمان ها به آتش نشان ها کمک نماید تا بدانند با چه چیزی روبه رو خواهند شد.
ساخت این کوادکوپتر آزمایشی معروف به «فایردراون»(FireDrone)، توسط دانشمندان «کالج سلطنتی لندن»(Imperial College London) و «موسسه پژوهش امپا»(Empa) صورت می گیرد. برخلاف پهپادهای معمولی، این پهپاد می تواند تا دمای ۲۰۰ درجه سلسیوس را به مدت ۱۰ دقیقه در هر پرواز تحمل کند.
مقاومت حرارتی پهپاد عموما به علت وجود یک لایه عایق از هواژل است که غشایی را در اطراف قطعات الکترونیکی آن تشکیل می دهد. ژل متخلخل که به صورت ویژه برای این پروژه ابداع شده، از محفظه های هوا در ماتریسی از پلاستیک پلی آمید، سیلیس و الیاف شیشه تشکیل شده است که دومی یک تقویت کننده ساختاری به حساب می آید. پوسته بیرونی که از جنس آلومینیوم است، به منعکس کردن گرما از پهپاد کمک می نماید.


علاوه بر باتری، کنترل کننده پرواز، فرستنده ویدئو و گیرنده رادیویی، اجزای الکترونیکی فایردراون هم شامل حسگرهایی مانند دوربین نوری، دوربین فروسرخ و سنسور دی اکسید کربن هستند.
ایده اینست که وقتی پهپاد به تنهایی به یک ساختمان درحال سوختن وارد می شود، داده هایی را مانند توزیع منابع آتشسوزی، مکان خطرهایی که باید از آنها اجتناب شود و مکان افرادی که به دام افتاده اند، فورا منتقل کند.
فایردراون پیش تر با موفقیت در یک مرکز آموزش آتش نشان ها آزمایش شده است و آزمایش های بیشتری برای آینده برنامه ریزی شده اند. این پهپاد بعد از تجاری سازی، به لطف هواژل عایق خود می تواند جهت بررسی آتشسوزی در جنگلها یا حتی برای شناسایی محیط های بسیار سرد هم مورد استفاده قرار بگیرد.
پروفسور «میرکو کواچ»(Mirko Kovac)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: استفاده کردن از پهپادها اغلب به خاطر عوامل محیطی مانند دما محدود می شود. ما راهی را برای غلبه کردن بر این مشکل نشان می دهیم و متقاعد شده ایم که یافته های ما، قدرت آینده پهپادها را برای کار کردن در محیط های ناملایم ثابت می کنند.
این پژوهش، در مجله «Advanced Intelligent Systems» به چاپ رسید.
در ویدئوی زیر می توانید عملکرد فایردراون را ببینید.منبع:

1402/04/07
19:12:01
0.0 / 5
335
تگهای ویدئویی از پهپاد آتش نشان که به دل شعله ها می زند!: آزمایش , آموزش , ابداع , الكترونیكی
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم