ویروس كرونا به چه نقاطی از بدن حمله می كند؟

ویروس كرونا به چه نقاطی از بدن حمله می كند؟

به گزارش بیست و یكم دانشمندان ˮكالج سلطنتی لندنˮ(Imperial College London) در مطاله اخیرشان موفق به شناسایی نقاطی از بدن كه ویروس كرونا می تواند از آن طریق به راحتی وارد بدن شود، شده اند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، دانشمندان نقاط عفونت اولیه کروناویروس سندرم حاد تنفسی۲ در بینی و چشم ها را شناسایی کرده اند. آنها موفق به شناسایی گیرنده هایی در روده ها و اندام های حیاتی مانند قلب هم شده اند. دانشمندان انگلیسی در تلاشند تا نقشه ای از بدن انسان تهیه کنند تا بتوانند بهتر درک کنند که چگونه ویروس کرونا وارد سلول های بدن انسان می شود.
دانشمندان موفق به شناسایی دو نوع سلول به نامهای "جام یاخته"(goblet) و "اپی تلیوم تنفسی"(ciliated) در بینی شده اند که این سلول ها نقاط مهمی برای ورود ویروس و آغاز عفونت ناشی از بیماری کووید-۱۹ محسوب می شوند. این سلول ها میزان بالایی از پروتئین های ورودی که ویروس کووید-۱۹ برای ورود به سلول های ما از آن استفاده می نماید را دارا هستند.
جام یاخته ها یا سلول های جامی یاخته های غده ای ستونی از دسته یاخته های بافت پوششی می باشند که در برون ریزی تراوشه ها(مواد اصلی تشکیل دهندهٔ مخاط) نقش دارند. نام این یاخته از روی شکل جام مانند آنها برگرفته شده است.
اپی تلیوم تنفسی یک نوع اپی تلیوم است که بخش عمده حفرات بینی و قسمت هدایتی سیستم تنفسی را مفروش می کند. این اپی تلیوم به منظور مرطوب کردن و حفاظت از طریق های هوایی به کار می رود. این اپی تلیوم همینطور بعنوان یک سد در مقابل عوامل بیماری زا(پاتوژن) و ذرات خارجی از ایجاد عفونت و صدمه بافتی عمل می کند.
کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ برای ورود به سلول های انسانی به دو پروتئین اساسی بنام آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین(Angiotensin-converting enzyme ۲) یا به اختصار ACE۲ وپروتئاز تراغشایی، سِـرین ۲( Transmembrane protease، serine ۲) نیاز دارد. نخستین پروتئین گیرنده ای است که ویروس می تواند به آن متصل شود در صورتی که دومین پروتئین به اصطلاح پروتئاز است که ورود ویروس به سلول را تسهیل می کند. برای این مطالعه دانشمندان داده های ژنومی بیشتر از ۲۰ بافت مختلف افراد غیرآلوده را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها همینطور به دنبال این بودند تا دریابند کدامیک از سلول های تکی هر دو پروتئین ورودی نقش مهمی در وارد شدن ویروس کووید-۱۹ به سلول های ما دارد.
دکتر "میشلا نوسدا"(Michela Noseda) نویسنده ارشد تحقیق از کالج سلطنتی لندن اظهار داشت: ما طی این مطالعه بینش خود درباره اینکه ویروس کرونا می تواند چه نقاطی از بدن را مورد هدف قرار دهد، افزایش دادیم. ما حدود ۵۰۰ هزار سلول تکی قلب ۱۴ انسان را تجزیه و تحلیل کردیم و سه نوع سلول را شناسایی کردیم که ویروس با هدف قرار دادن آنها به بدن وارد می شود. اولین سلول پریسیت ها هستند که در شبکه رگ های خونی کوچک در قلب یافت می شوند. دوم، سلول های عضلانی قلبی و سوم فیبروبلاست ها هستند. فیبروبلاست ها سلول هایی هستند که به حفظ ساختار قلب کمک می کنند.
دانستن این سلول های خاص که کرونا آنها را مورد هدف قرار می دهد اطلاعات حیاتی لازم را برای درک و درمان سریع این نواحی در صورت صدمه دیدن در اختیار ما قرار می دهد. ما دریافتیم که پروتئین گیرنده آنزیم ۲ مبدل آنژیوتانسین و پروتئاز تراغشایی، سِـرین ۲ که می تواند ورود کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را تسهیل کند، در سلول های مختلف در اندام های مختلف همچون سلول هایی که در قسمت داخلی بینی قرار دارند، فعال می شوند.
ما همینطور دریافتیم که سلول های جام یاخته مخاطی و سلول های اپی تلیوم تنفسی در بینی دارای بالاترین سطح هر دو پروتئین ویروس کرونا از بین تمام سلول های موجود در مجاری تنفسی هستند. این سبب می شود این سلول ها به احتمال زیاد مسیر اولیه مبتلا شدن به ویروس باشند. دو پروتئین مهم ورودی مذکور در سلول های موجود در قرنیه چشم و بافت روده هم یافت شدند.
محققان حالا در حال ایجاد اطلس سلول های انسانی برای درک بهتر بیمای کووید-۱۹ هستند. دانستن این اطلاعات می تواند به درک بهتر شیوه انتقال ویروس کرونا کمک نماید و همینطور زمینه ای برای توسعه درمان های بالقوه برای کاهش انتشار ویروس را فراهم آورد.1399/02/06
14:09:48
5.0 / 5
2602
تگهای ویروس كرونا به چه نقاطی از بدن حمله می كند؟: محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بیست و یکم