با اختراع سیستم جان پناه اضطراری ؛

دانشجوی علم و صنعت مقام دوم نمایشگاه نوآوری ژنو را کسب کرد

دانشجوی علم و صنعت مقام دوم نمایشگاه نوآوری ژنو را کسب کرد

به گزارش بیست و یکم، مصطفی تقی زاده دانشجوی دکتری دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه، با اختراع بین المللی ثبت شده سیستم جانپناه اضطراری، دومین مدال جهانی خویش را به دست آورد.به گزارش بیست و یکم به نقل از دانشگاه علم و صنعت، در چهل و هشتمین نمایشگاه بین المللی نوآوری ژنو که در ژنو سوئیس برگزار شد، اختراع «سیستم جانپناه اضطراری» از تیم نوآور پارادیس لب، مقام دوم (مدال نقره) نمایشگاه در قسمت «تکنولوژی های حوزه بلایا و سوانح طبیعی» را به خود اختصاص داد.
سیستم جانپناه اضطراری یک سازه سبک وزن با پوسته مقاوم جهت امکان واکنش سریع برای کاهش تلفات سوانح غیرمترقبه است و نوع جدیدی از پناهگاه های امدادی به حساب می آید که می تواند سبب کاهش تلفات انسانی در مقابل اغلب سوانح صنعت ساختمان و حمل و نقل شود.
نمایشگاه بین المللی اختراعات ژنو، از بزرگترین رویدادهای اختصاصی حوزه نوآوی دنیا است که همه ساله با حمایت سازمان جهانی مالکیت معنوی WIPO و با نمایش حدود یکهزار اختراع از مخترعان سراسر جهان برگزار می گردد. در این نمایشگاه شرکتهای صنعتی و تجاری، دانشگاه ها، مخترعان و محققان، انجمن ها، سازمان ها و موسسات خصوصی و دولتی می توانند در یک فرصت بی نظیر، اختراعات و نوآوری ها یا نتایج تحقیقات و محصولات جدید خویش را عرضه کنند.
مصطفی تقی زاده دانشجوی دکتری معماری، شهلا محسنی دانشجوی کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و رباتیک، کاوه فرهادی دکتری کارآفرینی، اشکان معتمد دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی، اعضای تیم پارادیس لب و محسن پاریزی دانشجوی دکتری هم از همکاران این تیم نوآوری هستند.
تقی زاده که این اختراع را در سال ۱۳۹۹ به ثبت رسانده در مورد خصوصیت اختراع عرضه شده در این نمایشگاه توضیح داد: سیستم جانپناه اضطراری، در واقع نوع جدیدی از کیسه هواست که به علت طراحی یکپارچه و تخم مرغی شکل، قابلیت دربرگیری انسان را به صورت کامل دارد و یک سیستم اضطراری و یک سازه سبک وزن با پوسته مقاوم جهت امکان واکنش سریع برای کاهش تلفات سوانح غیرمترقبه است.
وی اضافه کرد: این سیستم به صورت فشرده درون سطوح کاذب به منظور عدم اشغال دائمی فضای مفید تا لحظه اضطراری جانمایی شده و در مقابل سوانح فعال می شود و پناهگاهی ایمن را در حداقل یک ثانیه مهیا می کند تا امکان پناه دادن را فارغ از نوع کاربری و بدون فوت وقت، تنها با یک حرکت بخصوص برای افراد کم توان بعمل آورد.
این محصول همینطور قابل استفاده در کابین داخلی انواع وسایل نقیله و فضای داخلی انواع ساختمان ها (مسکونی، آموزشی، زیارتی) است. ازاین رو از امکان حفاظت از انسان در مقابل حوادث غیرمترقبه بخصوص در لحظات طلایی اولیه بحران و بلایا و بعد از آن تا رسیدن نیروهای امداد و نجات برخوردار می باشد.
مخترع سیستم نوآورانه «جانپناه» با بیان اینکه، این محصول توسط اساتید دانشگاه امیرکبیر داوری و همینطور در ادامه ثبت اختراع شده، خاطرنشان کرد: سیستم جانپناه به صورت هوشمند شرایط بحرانی تشخیص داده و حسگر آن عمل می کند و همچون ایربک خودرو از جان انسان در حوادث مختلف محافظت می کند.
وی با اشاره به اینکه این نوآوری از حمایت مالی یک گروه خودروساز کشور و هدایت و راهنمایی علمی اساتیدی چون احمد اخلاصی و عباس ترکاشوند از دانشگاه علم و صنعت ایران و همینطور پژوهشکده سوانح طبیعی ایران برخوردار بوده، توضیح داد: این جانپناه در سه اندازه مختلف (کوچک، متوسط و بزرگ) و نمونه دیگری هم برای محافظت از جان سرنشینان وسایل نقیله متوسط و بزرگ و همینطور حفاظت از ساکنان ساختمان ها طراحی و ساخته شده است.
گفتنی است این اختراع پیش از این بعنوان تنها تیم منتخب هیئت داوران و همینطور منتخب مردمی، برنده جایزه انجمن معماری جهانی ۲۰۲۲ شناخته و مدال ویژه کشور کرواسی به آن تعلق گرفته بود.


منبع:

1402/03/01
13:47:37
0.0 / 5
94
تگهای دانشجوی علم و صنعت مقام دوم نمایشگاه نوآوری ژنو را کسب کرد: آموزش , پژوهش , تحقیقات , تكنولوژی
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بیست و یکم