در گزارش بیست و یكم اعلام شد:

اقدامات مبتنی بر هوش مصنوعی پژوهشگران كشور برای مقابله با كرونا

اقدامات مبتنی بر هوش مصنوعی پژوهشگران كشور برای مقابله با كرونا

بیست و یكم: رئیس پژوهشكده فضای مجازی دانشگاه شهید بهشتی اقدامات مبتنی بر هوش مصنوعی پژوهشگران كشور را درباب مقابله با ویروس كرونا تشریح نمود.دكتر علیرضا طالب پور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اقدامات مبتنی بر هوش مصنوعی مقابله با ویروس كرونا به سرپرستی كمیته پژوهشی كووید بیمارستان سینا دانشگاه علوم پزشكی تهران و با مشاركت پژوهشكده فضای مجازی دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: باتوجه به اهمیت موضوع تشخیص زودهنگام و دقیق بیماری كرونا كه اساس موفقیت كشورهای پیشرو در مهار این ویروس بوده است، از شروع شیوع این ویروس در ایران، دو راهبرد اصلی تسهیل و تسریع در تشخیص و پیش بینی ابتلاء به كرونا و افزایش دقت تشخیص با بهره بردن از مزیت های هوش مصنوعی در این كمیته پژوهشی پیگیری شده است.
وی افزود: در این راستا با تاكید بر سابقه موفق پژوهشكده فضای مجازی دانشگاه شهید بهشتی در حوزه مشابه و توانمندی موجود در حوزه پردازش تصاویر، پردازش صوت و یادگیری ماشینی و دریافت نظرات تخصصی و اطلاعات این بیماری از پژوهشگران بیمارستان سینا (دانشگاه علوم پcشكی تهران) پروژه های زیر تعریف شده و با همكاری همه جانبه آن بیمارستان در حال انجام می باشد.
رئیس پژوهشكده فضای مجازی دانشگاه شهید بهشتی اشاره كرد: پیش بینی و تشخیص با تصاویر CT قفسه سینه از قابلیت پیشگویی و حساسیت بالایی در تشخیص كرونا برخوردار می باشند. بدین سبب برای تشخیص زودهنگام كرونا بسیار مناسب هستند. هرچند در روش سنتی، تشخیص با بررسی حجم بالایی از اطلاعات تصویری توسط عامل انسانی انجام می گیرد كه از نظر سرعت و یكنواختی تشخیص بهینه نیست.
وی افزود: همین طور برخی دیگر از بیماری های تنفسی علائمی مشابه با كرونا در این تصاویر دارند كه موجب می شود عامل انسانی نتواند دقت زیادی در تفكیك بیماری كرونا از بیماری های مذكور داشته باشد. الگوریتم های هوش مصنوعی قادرند ضمن افزایش سرعت و یكنواختی تشخیص، دقت تفكیك كرونا از سایر بیماری های تنفسی را بالا برند.
طالب پور افزود: به همین دلیل بیش از ۱۰۰۰ تصویر CT از بیمارستان سینا دریافت و تازه ترین روش های هوش مصنوعی روی آنها اعمال شد. به زودی با مقایسه نتایج روش های مختلف هوشمند، بهترین راهكار جهت استفاده در پیش بینی و تشخیص زودهنگام كرونا در اختیار متخصصان قرار خواهد گرفت.
وی اشاره كرد: پیش بینی و تشخیص با صوت سرفه برای تشخیص برخی بیماری ها بوسیله تحلیل سیگنال صوت سرفه قبلاً به صورت تحقیقاتی انجام شده است. مزیت این روش حداقل بودن امكانات مورد نیاز جهت تشخیص است و فرد می تواند بدون مراجعه به مراكز درمانی، توسط این روش غربالگری اولیه شده و فقط در صورت مثبت بودن نتیجه این روش به مراحل درمانی مراجعه و تست های تشخیصی دیگر را انجام دهد.
رئیس پژوهشكده فضای مجازی دانشگاه شهید بهشتی اضافه كرد: این مساله از سه جنبه تشخیص افراد مشكوك به كرونا و رهگیری فعالانه گسترش ویروس، كاهش تردد و مراجعه افراد به مراكز درمانی و در نتیجه كاهش خطر سرایت و آزاد ماندن ظرفیت های نظام سلامت برای افراد با مشكلات جدی حائز اهمیت می باشد.
وی افزود: در این رابطه بعد از انجام اقدامات پژوهشی و پیش بینی راهكارهایی برای افزایش دقت این روش، جمع آوری صوت سرفه ۲۰۰ بیمار در بیمارستان سینا در حال انجام می باشد. تشخیص و پایش وضعیت بیمار با سیگنال اكوی قلب (ECG) در تحقیقات جدید نشان داده ویروس كرونا غیر از درگیر كردن ریه ها، در موارد قابل توجهی تأثیرات مستقیم و غیر مستقیم روی عملكرد قلب دارد.
طالب پور اضافه كرد: بدین سبب و باتوجه به سابقه قبلی این مجموعه در پیش بینی دیابت از روی ECG، تشخیص ابتلاء به كرونا و همچنین پایش پایداری وضعیت بیمار از روی این سیگنال مورد توجه قرار گرفت و ECG و اطلاعات مربوط به چند ده بیمار در این رابطه جمع آوری شد. تا جایی كه اطلاع داریم این یك ابتكار جدید است و نمونه قبلی ندارد.
وی افزود: از مزایای این روش سهولت دسترسی به امكانات مورد نیاز جهت تشخیص و همین طور ایجاد شناخت جدید از علایم و خودبیماری است كه علاوه بر استفاده برای مبتلایان فعلی به آینده مبارزه با این ویروس كمك خواهدنمود.
وی اشاره كرد: پایش و پیش بینی وضعیت بیمار با داده های كلینیكی پس از مرحله تشخیص، پایش و كنترل وضعیت بیمار بسیار تعیین كننده است. بدین سبب تحلیل داده های كلینیكال شامل بیش از پنجاه خاصیت جهت پایش و پیش بینی وضعیت بیمار مبتلا به كرونا شروع شد. در نتیجه این پروژه، متخصصین خواهند توانست باتوجه به پیش بینی این سامانه، از احتمال وخامت یا بهبود شرایط بیمار در آینده باخبر شده و تصمیمات دقیق تری جهت تخصیص بهینه امكانات ICU و تجویز هر اقدام متناسب اتخاذ نمایند.
رئیس پژوهشكده فضای مجازی دانشگاه شهید بهشتی اشاره كرد: باتوجه به پیش بینی تكمیل اطلاعات حدود ده هزار بیمار طی ماه آتی توسط كمیته پژوهشی كو، ید بیمارستان سینا و همین طور احتمال اضافه شدن اطلاعات بیمارستان های دیگر طرح كووید نتایج حاصل از هر چهار پروژه فوق كه حاصل همكاری دانشگاه شهید بهشتی و بیمارستان سینا (دانشگاه علوم پزشكی تهران) است، جهت مشاركت در حفاظت از سلامت جامعه به صورت رایگان در اختیار مراكز درمانی داخلی و خارجی قرار خواهد گرفت.


منبع:

1399/01/29
22:41:22
5.0 / 5
2973
تگهای اقدامات مبتنی بر هوش مصنوعی پژوهشگران كشور برای مقابله با كرونا: پژوهش , تحقیقات , دانشگاه , متخصص
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم