منشا آب كره زمین كجاست؟

منشا آب كره زمین كجاست؟

به گزارش بیست و یكم گروهی از مدل سازان و ژئوشیمیدانان ˮدانشگاه آزاد بروكسلˮ (ULB) در مطالعه اخیرشان سیاره زهره را به منظور بررسی منشا آب های زمین مورد بررسی قرار دادند.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از تك اكسپلوریست، سیاره زمین به علت وجود آب فراوان روی سطح آن، "سیاره آبی" خوانده می شود. به علت اهمیت آب برای ادامه حیات، مبحث منشاء آب روی زمین بسیار مهم می باشد. حالا محققان طی این مطالعه با بررسی سیاره زهره منشا آب كره زمین را بررسی نموده اند.
تحولات زمین شناسی و آب و هوایی مربوطه از سیارات زمین و زهره در گذشته به طرز قابل ملاحظه ای تغییر كرده است. فشار اتمسفر در سطح سیاره زهره ۹۲ برابر زمین است.
از آنجائیكه سیاره زهره تكتونیك صفحه ای (Plate tectonics) ندارد، فعالیت آتشفشانی زهره و رهش گاز در آن كم است. اما به جای آن، یك درب راكد (stagnant lid) دارد.
زمین ساخت صفحه ای یا تكتونیك صفحه ای (Plate tectonics) به بررسی و مطالعه حركات وسیع مقیاس در سنگ كُره كُره زمین می پردازد. رهش گاز (Outgassing) به پدیده آزاد و خارج شدن گاز حل شده، گیر افتاده، یخ زده یا جذب شده در درون بعضی مواد گفته می شود.
با همه این موضوعات درك تحول جو زهره به راحتی قابل درك و مدل سازی در زمان های زمین شناسی است. به همین ترتیب، به علت نزدیكی آنها، زمین و زهره باید در طول تاریخ خود یك نوع ماده مشابه را دریافت كرده باشند. همه این عوامل سبب می شوند تا زهره به یك نقطه ایده آل تبدیل گردد تا نخستین تكامل سیاره زمین سان در آن صورت گیرد.
سیاره زمین سان یا سیاره سنگی یا سیاره زمینی (Terrestrial planet) سیاره ای است كه بیش تر از سنگ های سیلیكاتی یا فلزها ساخته شده است. این سیاره ها ساختار صُلب و صخره ای مانند زمین دارند.
دانشمندان در طول مطالعه خود از شبیه سازی عددی تاثیر انواع سیارك های حاوی مقادیر مختلف آب استفاده كردند. آنها دریافتند كه سیارك های غنی از آب كه با زهره برخورد می كنند و آب را بعنوان بخار آزاد می كنند، سبب ایجاد تغییراتی در تركیب جو زهره شده اند. در همین حال احیانا یك سیارك هم به سمت زهره و زمین آمده است. بعد از آن تاثیر آنها می تواند سبب خشكی زمین شده و از پر شدن مجدد آب در آن جلوگیری می كند. این نشان داده است كه آب از زمان شكل گیری زمین در دسترس بوده است، اما احتمالاً در اعماق زمین دفن شده است.
دانشمندان خاطرنشان كردند: سیارات احتمالاً در ابتدای تشكیل دارای آب بوده اند، اما با تكامل و به تدریج با گذشت زمان آب آنها از بین رفته است. درباره سیاره زهره هم آنها دریافتند، اقیانوس های آب در سطح این سیاره وجود داشته است.
نتایج بررسی های اخیر ناسا نشان می دهند كه زهره در این بازه زمانی دو تا سه میلیاردی، هوای مناسب و آب مایع كافی داشته و به همین دلیل، مكان مناسبی به منظور زندگی بوده است.1399/01/26
23:41:24
5.0 / 5
2936
تگهای منشا آب كره زمین كجاست؟: دانشگاه , سیاره , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بیست و یکم