رئیس دانشگاه تربیت مدرس تاكید كرد؛

ضرورت توجه به صادرات و تبادل فناوری

ضرورت توجه به صادرات و تبادل فناوری

به گزارش بیست و یکم، رئیس دانشگاه تربیت مدرس بر ضرورت توجه به صادرات و تبادل فناوری در پارک علم و فناوری دانشگاه و تقویت فرهنگ ارتباط دانشجویان و اساتید با پارک علم و فناوری و شرکتهای دانش بنیان تاکید کرد.به گزارش بیست و یکم به نقل از دانشگاه تربیت مدرس، فرهاد دانشجو در مراسم روز باز پارک علم و فناوری مدرس و نخستین رویداد توسعه و ارتقاء زیست بوم نوآوری (تانا) که در سالن جابربن حیان برگزار شد، به تعریفی از زیست بوم اشاره نمود و عنوان کرد: زیست بوم مجموعه یا شبکه ای از بازیگران را تشکیل می دهد که هر یک از بازیگران حول یک بخش مرکزی دور هم جمع می شوند و با یک مدل طراحی شده برای بقا و موفقیت خود فعالیت می نمایند. بخش مرکزی زیست بوم فناوری هم فناوری است. شتابدهنده ها، مراکز رشد، بنیاد نخبگان و صندوق پشتیبانی از نخبگان و... بازیگران این زیست بوم هستند و پارک های علم و فناوری هم علاوه بر این که خودشان بازیگران این زیست بوم هستند، محلی هم برای فعالیت سایر بازیگران زیست بوم می باشند.
رییس دانشگاه خاطرنشان کرد: برای آنکه پارک های علم و فناوری موفق باشند لازم است تمام بازیگرانی که می خواهند در پارک علم و فناوری فعالیت نموده و زیست بوم فناورانه داشته باشند، شناسایی شوند و همسان و با نسبت مناسبی رشد کنند تا پارک به نتیجه مطلوب برسد.
وی با تاکید بر ضرورت تقویت فرهنگ ارتباط دانشجویان و اساتید با پارک علم و فناوری و شرکتهای دانش بنیان اضافه کرد: پارک علم و فناوری تربیت مدرس تنها پارک کشور با رتبه ۲ است و از آغاز تاسیس تابحال رشد مناسبی داشته است. رشد پارک امروز به جایی رسیده است که این امکان وجود دارد که دانشجویان تربیت مدرس و دانشجویان نخبه دانشگاه های دیگر از جانب اساتید نخبه دانشگاه تربیت مدرس و یا سایر دانشگاه ها حمایت شوند و سبب شوند تا نوآوری های جدید در کشور به وجود آید و در این خصوص نیاز است تا فرهنگ ارتباط دانشجویان و اساتید با پارک و شرکت ها به خوبی شکل گیرد.
وی ایجاد کانون پتنت در داخل پارک علم و فناوری را برای تبدیل اختراعات به پتنت واقعی و تبدیل آن به محصول را بسیار حائز اهمیت عنوان نمود.
دانشجو همینطور بر ضرورت ایجاد شبکه لابراتوار ها بعنوان یکی از اجزای شبکه زیست بوم نوآوری تصریح کرد و اظهار داشت: با عنایت به لابراتوار های پیشرفته ای که در بعضی از بخش ها و دانشکده های دانشگاه وجود دارد، طراحی مدلی برای ایجاد شبکه لابراتوار ها در پارک علم و فناوری در جهت ایجاد شبکه زیست بوم فناوری بسیار مفید خواهد بود.
وی خاطر نشان ساخت: بحث سطح آمادگی بازار (MRL) و سطح آمادگی فناوری (TRL) باید متناسب با هم رشد کنند و در فرایند تولید یک محصول باید در همان گام اول تولید نمونه، خریدار آن وجود داشته باشد تا به علت نبود خریدار و کمبود مالی، روند کار متوقف نشود.
دانشجو با تکیه بر صادرات و تبادل فناوری در پارک علم و فناوری اظهار داشت: پارک باید ایجاد یک مرکز صادرات و تبادل فناوری را در دستور کار خود قرار دهد و شرکتهای موجود را حمایت و پشتیبانی کند و بتواند آنها را در جهت تبادل فناوری سوق دهد.
وی اظهار امیدواری کرد: پارک علم و فناوری بعنوان یکی از عناصر زیست بوم فناوری و نوآوری، مراحل توسعه و فناورانه کردن زیست بوم فناوری را با دقت و برنامه منسجم ادامه دهد تا در آینده بتوانیم شاهد تولیدات بیشتری از پارک باشیم و در این خصوص مشارکت دانشکده ها و همینطور مخاطب سنجی بسیار حائز اهمیت خواهد بود.


منبع:

1401/12/08
15:45:33
0.0 / 5
395
تگهای ضرورت توجه به صادرات و تبادل فناوری: بازی , تولید , دانش بنیان , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم