انتشار کتابی با موضوع تحول دانشگاه ها در عصر دیجیتال

انتشار کتابی با موضوع تحول دانشگاه ها در عصر دیجیتال

بیست و یکم: کتاب «دانشگاه دیجیتال؛ چارچوبی کاربردی برای تحول دانشگاه ها در عصر دیجیتال» از طرف انتشارات دانشگاه تهران منتشر گردید.به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، کتاب «دانشگاه دیجیتال؛ چارچوبی کاربردی برای تحول دانشگاه ها در عصر دیجیتال» از طرف انتشارات دانشگاه تهران در ۲۳۶ صفحه منتشر و بهمن ماه سال جاری روانه بازار شد.

کتاب دانشگاه دیجیتال، با هدف ایجاد چارچوبی نظام‎مند برای توسعه دانشگاه های دیجیتال در کشور تألیف شده است. برای نگارش این کتاب، سه دسته منبع متفاوت شامل «پژوهش ها و مقالات علمی»، «گزارش های حرفه ای و مقالات صنعتی» و «وب‎سایت و برنامه های تحول دیجیتال دانشگاه های پیشرو دنیا» مورد بررسی و تحلیل دقیق قرار گرفته است.

مطالب این کتاب را می توان در سه بخش، دسته بندی کرد. در بخش اول، مفهوم تحول دیجیتال و دانشگاه دیجیتال مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. در بخش دوم، مدلی چندلایه ای برای دانشگاه دیجیتال ارائه شده و در ادامه، هر یک از لایه ها به‎تفصیل معرفی شده است. در بخش پایانی نیز ضمن معرفی اصول راهنمای دانشگاه دیجیتال، برنامه ها و اقدامات ۱۰ دانشگاه دیجیتال پیشرو مورد بررسی قرار گرفته است.

در پیشگفتار این کتاب آمده است: این روزها کمتر کسی وجود دارد که «تحول دیجیتال» را یک واژه دهان پرکن و مدگرایانه بداند، برای اینکه این مفهوم، قدرت بلامنازع خودرا به همه ثابت کرده است. اگر تحول دیجیتال تا پیش از شیوع پاندمی کرونا بیشتر شبیه یک «فرصت» بود، در طول این دوران و بعد از آن، به یک «الزام و عامل بقا» برای همه صنایع تبدیل گشته است. بااینکه که سونامی دیجیتال در یک زمان به همه صنایع نرسیده و به اصطلاح «دیر و زود داشته است»، اما چیزی که در آن شکی نیست، این است که «سوخت وسوز نخواهد داشت» و سراغ همه خواهد رفت.

صنعت آموزش و در رأس آن دانشگاه ها نیز، این روزها آماده رهسپاری سفر دیجیتال شده اند. تعدادی از دانشگاه های پیشرو دنیا، پیام انقلاب دیجیتال را دریافت کرده و طرح ها و برنامه های خود برای تبدیل شدن به «دانشگاهی در تراز عصر دیجیتال» را تدوین کرده اند. جستجوها و بررسی های تیم تألیف کتاب نشان میدهد تا اواسط سال ۲۰۲۲، حداقل ۴۰ دانشگاه در دنیا، دارای گونه ای از نقشه ‎راه تحول دیجیتال هستند، که این عدد قابل توجهی می باشد. شایان ذکر است دانشگاه هایی از کشورهای منطقه، مانند قطر نیز با تدوین برنامه هایی، حرکت خودرا به سمت دیجیتالی‎شدن شروع نموده اند. این‎گونه به‎نظر می رسد دانشگاه هایی که به این قافله دیجیتال نپیوندند، در آینده نزدیک، بهای آنرا به ‎سختی خواهند پرداخت.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، در تألیف این کتاب محسنه اسدی و فراز نبیی با دکتر شامی زنجانی همکاری داشته اند.

منبع:

1401/12/04
12:09:40
0.0 / 5
213
تگهای انتشار کتابی با موضوع تحول دانشگاه ها در عصر دیجیتال: آموزش , پژوهش , دانشگاه , دیجیتال
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
بیست و یکم