سامانه هوشمند ایرانی در كمتر از ۲ دقیقه كرونا را تشخیص می دهد

سامانه هوشمند ایرانی در كمتر از ۲ دقیقه كرونا را تشخیص می دهد

به گزارش بیست و یكم محققان دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی و ساخت سامانه ای شدند كه می تواند به وسیله هوش مصنوعی و سی تی اسكن، كووید ۱۹ را در كمتر از چند دقیقه تشخیص دهد.به گزارش بیست و یكم به نقل از مهر، سامانه هوشمند تشخیص كووید ۱۹ توسط محققان دانشگاه صنعتی شریف و با همكاری دانشگاه های علوم پزشكی كشور در معاونت علمی رونمایی گردید.
با انتشار ویروس كووید ۱۹ و همه گیر شدن آن در سطح جهان، تشخیص این بیماری در اولویت كاری نظام پزشكی كشورهای دنیا و سازمانهای بین المللی همچون WHO قرار گرفته است. برای تشخیص این بیماری هم اكنون چندین روش وجود دارد، ولی یكی از بهترین روش ها كه دقت بیشتر و هزینه كمتری دارد استفاده از تصاویر سی تی اسكن قفسه سینه برای تشخیص پنومونی كووید ۱۹ است.
گروه تحقیقاتی «آی مِد» متشكل از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف كه تحت نظر دكتر حمید رضا ربیعی استاد هوش مصنوعی با همكاری دكتر حسین قناعتی استاد رادیولوژی و همكاری دانشگاه های علوم پزشكی تهران، ایران، اصفهان و كرمان و با حمایت مركز نوآوری پژوهشكده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق به توسعه سامانه ای هوشمند بعنوان دستیار متخصصین رادیولوژی شده اند كه سرعت و دقت تشخیص كووید ۱۹ را از راه پردازش تصاویر سی تی اسكن قفسه سینه بالا می برد.
سامانه تشخیص پنومونی كووید ۱۹ ما با استفاده از نوآوری در پیش پردازش این تصاویر و الگوریتم های یادگیری ژرف می تواند ناهنجاری هایی كه در مراحل ابتدایی در تصاویر سی تی اسكن قفسه سینه دیده نمی شوند را تشخیص داده و حجم ناحیه عفونی را هم در مدت زمان بسیار كوتاهی با دقت بسیار بالا محاسبه كند. این سامانه با خصوصیت های منحصر به فرد جزو معدود سامانه های موجود دنیا با دقت و سرعت بالا در تشخیص كووید ۱۹ است و آماده خدمت رسانی مجانی به صورت برخط و غیر برخط در تمامی مراكز درمانی دنیا است.
دكتر حمیدرضا ربیعی، عضو كمیته هوش مصنوعی سازمان بهداشت جهانی و استاد هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی شریف و مجری طرح سامانه تشخیص پونومی كووید ۱۹ از راه تصاویر سی تی اسكن در مراسم رونمایی از این سامانه اظهار داشت: با عنایت به شیوع ویروس كرونا، تشخیص این بیماری در بدن افراد مظنون به این بیماری امری مهم به نظر می آید.
وی با اشاره به اینكه ازاین رو در دانشگاه شریف در صدد برآمدیم سامانه ای در جهت تشخیص كرونا در این افراد را طراحی نماییم، تصریح كرد: این سامانه در كوتاه ترین زمان ممكن، ویروس كرونا را در بدن افراد تشخیص می دهد.
ربیعی اضافه كرد: راه های مختلفی برای تشخیص ویروس كرونا وجود دارد اما آنچه كه در انجمن رادیولوژی آمریكای شمالی اثبات شده، استفاده از سی تی اسكن قفسه سینه است.
عضو كمیته هوش مصنوعی سازمان بهداشت جهانی با اشاره به اینكه چین و استنفورد از این روش در جهت تشخیص ویروس كرونا بهره برده اند، تصریح كرد: این كار تیمی در كمتر از یك ماه در دانشگاه شریف با همكاری دانشگاه های علوم پزشكی به نتیجه رسیده كه حالا در حال اجرایی می باشد.
استاد هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به بررسی های این تیم در جهت به نتیجه رسیدن این سامانه، خاطرنشان كرد: ما طی این یك ماه تصاویر قفسه سینه افراد سالم، افراد مبتلا به كووید ۱۹ و افرادی كه سالم نبودند اما كرونا هم نداشتند را مورد بررسی قرار دادیم.
مجری طرح سامانه تشخیص پونومی كووید ۱۹ از راه تصاویر سی تی اسكن با اشاره به اینكه نتایج تحقیقات مثبت شد، اظهار داشت: ازاین رو می توانیم در كمتر از دو دقیقه افراد دارای ویروس كرونا را تشخیص دهیم.
ربیعی با تاكید بر اینكه این سامانه یك دستیار خوب برای پزشك به حساب می آید، تصریح كرد: حتی در مواردی كه بیماری توسط پزشك قابل تشخیص نبوده به واسطه این سامانه قابل تشخیص می باشد.
به گفته وی با عنایت به این كه رادیولوژیست در كشور كم است و در خیلی از مناطق در شهرهای كوچك رادیولوژیست وجود ندارد، می توان از این سامانه به خوبی بهره برد.
به گزارش بیست و یكم به نقل از مهر، این تیم متشكل از دكتر حمید رضا ربیعی، استاد هوش مصنوعی، دكتر حسین قناعتی، استاد رادیولوژی، حامد دشتی فارغ التحصیل كارشناسی ریاضی و مهندسی كامپیوتر، سعید مسعودیان فارغ التحصیل كارشناسی ارشد هوش مصنوعی، و رسا قوامی دانشجوی دكترای هوش مصنوعی هستند.


منبع:

1399/01/16
17:12:30
5.0 / 5
2930
تگهای سامانه هوشمند ایرانی در كمتر از ۲ دقیقه كرونا را تشخیص می دهد: پژوهش , تحقیقات , دانشگاه , صنعت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم