رئیس دانشگاه آزاد اسلامی:

اگر امامت را درنیابیم به علم کامل نمی رسیم

اگر امامت را درنیابیم به علم کامل نمی رسیم

به گزارش بیست و یکم، خراسان رضوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: ما می خواهیم از علم ظاهری به علم کامل برسیم و در اینجا امام واسطه فیض است؛ بنابراین تا امامت را درنیابیم به علم کامل نمی رسیم.


محمدمهدی طهرانچی شامگاه ۱۹ بهمن ماه در افتتاحیه دومین جشنواره علمی، فرهنگی و هنری امامت و ولایت که در تالار شهر مشهد برگزار شد، در تشریح چرایی ورود دانشگاه به مبحث امامت و مهدویت، اظهار نمود: در مورد این مورد باید اشاره کنم به سوره روم که یک خصوصیت دارد. روم تمدنی در کنار دنیای اسلام بود که هم قدرت و هم علم داشت. این تمدن با وجود علمی که دارد، فقط ظاهر را می داند، در واقع تمدن روم علم دارد، اما ایمان ندارد. امروز هم تمدن غرب در علم غنی و در اخلاق و معنویت فقیر است
وی ضمن اشاره به این که پیامبر(ص) آخرین پیامبر الهی و اسلام دین خاتم است، اضافه کرد: خاتمیت باید یک جامعه کامل به رهبری یک انسان کامل را به بشریت هدیه دهد، بنابراین مهدویت و امامت لازمه خاتمیت است و خاتمیت بدون این دو مهم، بی معناست.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: غرب فقط انسان، جامعه و طبیعت را می بیند، در صورتی که خداوند فرموده من دنیا را خلق کردم و تو بعنوان انسان می توانی بشنوی، یاد بگیری و خردورزی کنی، اما نمی توانی از ابزارت به من راه پیدا کنی و من خود نشانه هایی می فرستم که بتوانی مرا ببینی.
طهرانچی بیان نمود: خداوند نشانه خویش را در انفُس فرستاد و در میان تمام انفس، امیرالمومنین(ع) نفس پیامبر(ص) است. امامت نشانه خداوند است و اگر بخواهیم علم کامل را بیابیم، بدون امام نمی گردد. ما می خواهیم از علم ظاهری به علم کامل برسیم و در اینجا امام واسطه فیض است؛ بنابراین تا امامت را درنیابیم به علم کامل نمی رسیم.
وی با تکیه بر این که برای ورود به تمدن نوین اسلامی باید امامت را درک نماییم، افزود: خداوند وعده داده که مومنین بر زمین خلافت پیدا می کنند و دین خویش را در زمین جاری و ساری می کنند و حکومت اسلام به دست ولی حق می افتد.
رئیس دانشگاه آزاد بیان نمود: اما یک مرتبه تمدن اسلامی رخ داد، پس چرا ظهور صورت نگرفت؟ در پاسخ باید گفت چون آن تمدن نتوانست عقل اجتماعی را به ظهور و بروز برساند تا امام ظاهر شود، چونکه برای ظهور فقط عقل فردی لازم نیست، بلکه عقل اجتماعی در کنار عقل فردی لازم است. بنابراین جامعه هم باید به عقل کامل برسد. پس باردیگر به تمدن نوین اسلامی نیاز داریم تا زمینه ساز ظهور شود.
امام زمان ثمره همه امامان است
همچنین حجت الاسلام محمد شریفانی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی در قسمت دیگری از این مراسم اظهار نمود: دین شعائری دارد و پیامبر و امامان ما در قله شعائر هستند و بالاترین منزلت را دارند و اگر امامت لطمه بخورد همه چیز به هم می ریزد.
وی با اشاره به اینکه امام زمان(عج) ثمره همه امامان است، اضافه کرد: فرقی بین امامان نیست، اما چون امام عصر ثمره امامت است، نزد امامان ویژه شمرده می شود. وظیفه ما تعظیم به شعائر است و برگزاری این جشنواره هم از اقداماتی است که در همین راستا صورت می گیرد.
همچنین سیدجواد جعفری، دبیر جشنواره امامت و مهدویت در این مراسم بیان نمود: ایده برگزاری جشنواره امامت و مهدویت از سالروز ولادت امام علی(ع) تا نیمه شعبان، با پشتوانه فکری هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی و بخصوص دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه عملی شد که جای تشکر دارد.
وی با اشاره به اینکه اختتامیه این جشنواره همزمان با نیمه شعبان و در استان قم برگزار می شود، اظهار داشت: وقایع این جشنواره مرهون نگاه ائمه اطهار (ع) و تلاشهای جمعی است. از تمامی دانشجویان و افرادی که در برگزاری هرچه بهتر این جشنواره تلاش کردند، تشکر می نماییم.
منبع:

1401/11/20
12:51:45
0.0 / 5
383
تگهای اگر امامت را درنیابیم به علم کامل نمی رسیم: دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بیست و یکم