نقص فنی تلسکوپ فضایی جیمز وب رفع شد

نقص فنی تلسکوپ فضایی جیمز وب رفع شد

بیست و یکم: با تلاش دانشمندان ناسا و آژانس فضایی کانادا، تلسکوپ فضایی وب به حالت عملیاتی کامل خود بازگشت.به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از یونیورس تودی، تصویرگر مادون قرمز نزدیک و طیف نگار بدون شکاف (NIRISS) تلسکوپ فضایی جیمز وب از روز ۱۵ ژانویه به سبب یک خطای ارتباطی خاموش شده بود؛ اما مهندسان این مشکل را حل کردند و توانستند ابزار را به حالت عملیاتی کامل برگردانند.

جولی ون کامپن (Julie Van Campen)، مهندس سیستم ماژول ابزار علمی یکپارچه وب (ISIM) در مرکز پروازهای فضایی گادرد ناسا اظهار داشت: ناسا و آژانس فضایی کانادا با یکدیگر همکاری کردند تا بتوانند تا حد امکان از نظر فنی به مشکل نزدیک شوند. آنها بررسی دقیقی روی همه بخش های عملیاتی ابزار انجام دادند.

این ابزار که توسط آژانس فضایی کانادا تولید شده بود، در روز ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) به حالت عملیاتی کامل بازگشت. مشکل زمانی آغاز شد که یک تاخیر ارتباطی در این ابزار علمی موجب شد تا نرم افزار هدایت پرواز آن از کار بیفتد. مهندسان تشخیص دادند که علت این مشکل به هدف خوردن یک پرتو کیهانی کهکشانی به وب است. تشعشعی پرانرژی خارج از منظومه شمسی که گاهی اوقات می تواند سیستم های الکتریکی را مختل کند.

به گفته ون کامپن، مواجهه با پرتوهای کیهانی بخشی عادی و مورد انتظار در عملیات هر فضاپیما است و این پدیده بر مدارهای الکترونیکی تصویرگر مادون قرمز نزدیک و طیف نگار بدون شکاف، تاثیر می گذارد. مهندسان جیمز وب تشخیص دادند که راه اندازی مجدد دستگاه، آنرا به عملکرد کامل باز می گرداند. مهندسان تمام روش های ممکن را برای بازیابی ایمن تجهیزات الکترونیکی تحلیل و بررسی کردند و هنگام انجام عملیات، در هر مرحله میانی، بازنگری انجام شد. ما حالا خوشحالیم که اعلام نماییم که ابزار تصویرگر مادون قرمز نزدیک و طیف نگار بدون شکاف وب باردیگر روشن شده است و عملکرد مطلوبی دارد.

تصویرگر مادون قرمز نزدیک و طیف نگار بدون شکاف، دو قابلیت دارد؛ نخستین مورد، طیف سنجی بدون شکاف میدان وسیع است که شامل دریافت طیف کلی یک میدان وسیع مانند میدانی از ستارگان، قسمتی از یک کهکشان نزدیک یا خیلی از کهکشان ها بطور همزمان است. و مورد دوم طیف سنجی بدون شکاف اجرام واحد است که شامل دریافت طیف یک جرم درخشان منفرد مانند یک ستاره در یک میدان دید می شود.

در حالی که جیمز وب عملکرد عالی داشته است، اما این نخستین نقص فنی نیست که مهندسان مجبور به مقابله با آن بوده اند. این تلسکوپ به سبب بروز یک نقص نرم افزاری در سیستم کنترل وضعیت تلسکوپ، از روز هفتم تا ۲۰ دسامبر سال ۲۰۲۲ نیز در حالت ایمن به سر برد. حالت طیف سنجی با وضوح متوسط ابزار مادون قرمز میانی (MIRI) تلسکوپ نیز به سبب افزایش اصطکاک در یکی از مکانیسم های آن برای مدت کوتاهی غیر فعال شد. با این تفاسیر مهندسان تا کنون توانسته اند این رصدخانه را ازراه دور تعمیر کنند و راهکار هایی برای همه مشکلات آن عرضه کنند.

منبع:

1401/11/14
15:59:19
0.0 / 5
457
تگهای نقص فنی تلسکوپ فضایی جیمز وب رفع شد: الكترونیكی , بازی , تلسكوپ , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم