از سوی محققان دانشگاه انجام شد؛

ساخت محفظه ایزوله حمل بیماران عفونی در دانشگاه آزاد مشهد

ساخت محفظه ایزوله حمل بیماران عفونی در دانشگاه آزاد مشهد

بیست و یكم: محفظه ایزوله حمل بیماران عفونی دارای اپیدمی همچون كرونا توسط گروه مهندسی پزشكی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد طراحی و ساخته شد.به گزارش بیست و یكم به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، محفظه ایزوله قابل حمل بیمار كه بمنظور ایزوله كردن بیماران عفونی دارای اپیدمی (همچون كرونا)، افراد در معرض حملات شیمیایی و سایر حملات بیولوژیك و... مورد استفاده قرار می گیرد، توسط یك تیم تحقیقاتی گروه مهندسی پزشكی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد طراحی و ساخته شد.
تیم تحقیقاتی گروه مهندسی پزشكی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد كه اعضای آن متشكل از دكتر تهامی بعنوان مجری طرح، دكتر محمدمهدی خلیل زاده مشاور فنی طرح، مهدی شجیعی طراح بخش الكترونیك محفظه، قوامی طراحی صنعتی، رئفتی طراح مكانیك و آریانپور بعنوان مشاور هستند، موفق به طراحی و ساخت محفظه ایزوله قابل حمل بیمار بمنظور ایزوله كردن بیماران عفونی دارای اپیدمی شدند.
این وسیله می تواند با ایزوله كردن كامل بیمار، از پخش و پراكندگی عامل ویروسی، میكروبی و شیمیایی در حین انتقال بیمار به آمبولانس و همین طور جابجایی بیمار در بخشهای مختلف بیمارستان به میزان قابل توجهی جلوگیری كرده و از این طریق از آلوده شدن كادر درمان، پزشكان و پرستاران به بیماری جلوگیری كند.
تهامی مجری طرح درباره این وسیله توضیحاتی داد و اظهار داشت: این محفظه باتوجه به اعلام نیاز فوری و بنا به شرایط اضطراری كشور در ارتباط با بحث كرونا طی ۱۵ روز تلاش شبانه روزی تیم تحقیقاتی دانشگاه طراحی و ساخته شد.
وی افزود: تمامی امكانات استفاده شده در آن برمبنای استانداردهای به كار رفته در نمونه های مشابه چینی و آمریكایی و باتوجه به محدودیتهای زیاد موجود در حوزه قطعات الكتریكی و مكانیكی در ایران، طراحی و ساخته شده است و به لحاظ قیمت در حدود یك دهم نمونه های خارجی و نصف نمونه مشابه داخلی ( با امكانات كمتر) آن است.
مدیر گروه مهندسی پزشكی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد اشاره كرد: این دستگاه مورد تایید معاونت علوم پزشكی دانشگاه آزاد مشهد و مدیر گروه عفونی دانشگاه علوم پزشكی مشهد قرار گرفته است و در صورت حمایت و تامین اعتبار لازم از طرف دانشگاه علوم پزشكی، ستاد مبارزه با كرونا و دانشگاه آزاد اسلامی و همین طور وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح می تواند به تعداد لازم و به سرعت تولید و در دسترس بیمارستان ها و مراكز درمانی قرار گیرد.
تهامی اضافه كرد: گروه مهندسی پزشكی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد بعنوان قطب مهندسی پزشكی شرق كشور دارای ظرفیت ها و توانمندی های بسیار قوی علمی، فنی و تحقیقاتی است و می تواند بازوی توانمند وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی در حوزه طراحی و تولید تجهیزات پزشكی كشور باشد.
پیش از این نیز دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در امتداد حل موضوع اجتماعی بیماری كرونا و كاهش دغدغه افراد جامعه و كادر درمان؛ دستگاه تصویربرداری حرارتی مادون قرمز جهت غربالگری حرارتی و شناسایی افراد مبتلا به تب را در محل فرودگاه بین المللی مشهد مستقر كرد و ماسك پارچه ای آنتی باكتریال كه توسط گروه طراحی لباس طراحی شده را تولید می كند.


منبع:

1399/01/12
14:50:20
5.0 / 5
3011
تگهای ساخت محفظه ایزوله حمل بیماران عفونی در دانشگاه آزاد مشهد: آموزش , استاندارد , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم