دستکشی که به نابینایان خط بریل می آموزد

دستکشی که به نابینایان خط بریل می آموزد

به گزارش بیست و یکم، یک دستکش آموزش خط بریل کاراکترهای بریل را برای نابینایان می خواند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، یادگیری نحوه خواندن خط بریل برای افراد نابینا امکان دارد دشوار باشد چونکه آنها هیچ راهی برای دیدن این که نقاطی که لمس می کنند نشان دهنده کدام کاراکتر هستند، ندارند. اینجاست که دستکش «BrailleWear» وارد عمل می شود.
کاراکتر به هر تک واج گفته می شود. تمام اعداد، حروف، سمبل ها و حتی خط خالی و فواصل بین کلمات، کاراکتر به حساب می آیند.
این دستکش توسط استارت آپ فناوری «ORama AI» ساخته شده است. ایده ساخت چنین دستکشی به ذهن کوشاگرا جین(Kushagra Jain) یکی از بنیانگذاران این استارت آپ رسید هنگامی که او درحال انجام فعالیتهای داوطلبانه در موسسه ای برای نابینایان در هند بود. وی در آن جا متوجه شد که ۹۰ درصد از افراد کم بینا نمی توانند خط بریل را بخوانند.
درون این دستکش یک ماژول الکترونیکی قرار دارد که مابین انگشت شست و انگشت اشاره قرار می گیرد و متشکل از یک دوربین کوچک و یک چراغ ال ای دی(LED) است. نور ال ای دی با زاویه ای مایل روی نقاط بریل چاپ شده می تابد و سبب می شود که یک سایه ای سیاه از آنها روی کاغذ سفید اطراف ایجاد شود.


الگوی سایه های با کنتراست بالا به سادگی توسط دوربین ثبت شده و این امکان را فراهم می کنند که الگو توسط نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی با کاراکتر بریل مربوطه مطابقت داده شود. یک صدای مصنوعی بوسیله ی یک بلندگو که در پشت دستکش قرار دارد، پخش شده و به صورت شفاهی به کاربر می گوید که کدام کاراکتر را لمس کرده است. کاربر در نهایت قادر خواهد بود هر کاراکتر را تنها با لمس شناسایی کند و دیگر نیازی به دستکش نخواهد داشت.
لیون لی(Lyon Li)، یکی از بنیانگذاران و رئیس این استارت آپ می گوید: ما به دنبال چند شریک صنعتی برای تجاری سازی و توسعه این دستکش بودیم و با چند مورد از آنها کار کرده ایم. طی شش ماه اخیر با موسسه پرکینز برای نابینایان کار کرده ایم و با خانه چاپ آمریکا در CES ملاقات کرده ایم.
لی افزود که انتظار می رود دستکش «BrailleWear» تا آخر سال با قیمت ۳۰۰ دلار آمریکا به صورت تجاری در دسترس قرار بگیرد.1401/10/24
15:07:53
0.0 / 5
482
تگهای دستکشی که به نابینایان خط بریل می آموزد: آموزش , الكترونیكی , صنعت , فناوری
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیست و یکم