توانایی ساخت منظومه ماهواره های سنجشی در پارک آذربایجان غربی

توانایی ساخت منظومه ماهواره های سنجشی در پارک آذربایجان غربی

بیست و یکم: پژوهشگران یکی از واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی منظومه ماهواره ای سنجشی را مشتمل بر 5 ماهواره به تولید رساندند.


محمدحسین ذوالفقار، مدیرعامل یک شرکت فناور در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به طراحی و ساخت ماهواره "اروم ست" در این شرکت، اظهار داشت: در سال ۸۶ در زمینه صنعت فضایی وارد شدیم و نخستین ورود ما به این حوزه در حوزه کاوشگر فضایی پیشگام حامل موجود زنده به فضا بود که این طرح بطور موفق اجرائی شد و در سال ۸۹ تست های اولیه آن اجرائی و در سال ۹۰ پرتاب شد و این طرح به ثبت نهایی در مجموعه ما به عنوان یک طرح نهایی، رسید.
وی با اعلان اینکه پس از آن موضوع طراحی و ساخت ماهواره های کوچک با عنوان "ماهواره های کیوب ست" در دنیا عنوان شد، اظهار داشت: محوریت پروژه های کیوب ست بر روی دو موضوع بود که یکی از آنها ماهواره های "باند کوتاه" است تا بتوانند ماهواره ها را در مدار لئو قرار دهند.
وی کاربرد ماهواره های باند کوتاه را در زمینه های ناوبری و اینترنت اشیاء ذکر کرد و افزود: با افزایش تعداد این ماهواره ها، اینترنت ماهواره ای بوجود آمد. این کاری است که ایلان ماسک بدنبال آنست و نکته کلیدی این طرح ها، آرایه سازی آنتن ها است، به این معنا که در صفحه ای چندین آنتن نصب شود تا با چند ماهواره ارتباط داشته باشند و با افزایش تعداد ماهواره در مدار پایین، جبران خدمات ماهواره های مدار ژئو در مدار ۳۶۰۰ کیلومتری صورت گیرد.
ذوالفقاری با اعلان اینکه ما در این شرکت از سال ۹۴ دراین زمینه تحقیقات خودرا شروع کردیم، تصریح کرد: در این پروژه طراحی و ساخت ماهواره کوچک در ابعاد ۱۰*۱۰* ۳۰ سانتی متری را در دستور کار قرار دادیم.
مجری طرح، ساخت ماهواره های کوچک سنجشی را گام دیگر تحقیقات این شرکت ذکر کرد و اظهار داشت: مزیت ماهواره های کوچک سنجشی، کسب سود زیاد در کوتاه مدت است. در آن زمان بازار منظومه ماهواره های کوچک درحال شکل گیری بود و این ریسک برای ما بود که با سرمایه اندک دراین زمینه گام برداریم و بدین جهت ما تحقیقات خودرا بر روی طراحی ماهواره های کوچک سنجشی شروع کردیم تا بتوانیم با فروش تصاویر ماهواره ای، سایر طرح ها را اجرائی نماییم.
مدیرعامل این شرکت فناور، با اعلان اینکه در این طرح، ساخت منظومه ماهواره ای شامل ۵ عدد ماهواره باند باریک را شروع کردیم، اظهار داشت: مقرر است این منظومه ماهواره ای به ۳۰۰ ماهواره ارتقاء یابد.
بگفته وی این ماهواره ها ۳U، ۶U، ۱۲U و ۱۶U تعریف شده بود، اظهار داشت: ما ۳U و ۶U را کاندیدای شکل گیری منظومه ماهواره ای این شرکت تعریف کردیم و دراین زمینه مطالعاتی اجرائی و در نهایت این منظومه ماهواره ای ساخته و در سال ۹۹ رونمایی گردید.
وی افزود: قرار بود از این طرح حمایت شود، ولی تا حالا هیچ حمایتی دریافت نشده است.
منبع:

1401/10/19
11:04:15
0.0 / 5
514
تگهای توانایی ساخت منظومه ماهواره های سنجشی در پارک آذربایجان غربی: اینترنت , تحقیقات , تولید , خدمات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بیست و یکم