رئیس مركز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم:

اساتید ما در جامعه مرجعیت سیاسی دارند

اساتید ما در جامعه مرجعیت سیاسی دارند

به گزارش بیست و یکم، رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم اظهار داشت: افتخار می نماییم به برکت انقلاب اسلامی اساتید ما در جامعه مرجعیت سیاسی دارند و البته این وظیفه ما را در جذب آنها سنگین می کند. اساتید باید بتوانند فارغ از رشته ای که دارند در رابطه با مسائل سیاسی اظهار نظر کنند، اما این اظهارنظر باید در قالب قوانین اسلامی و انقلاب باشد و ما باید اینها را در جذب اساتید لحاظ نماییم.به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، دکتر محمد خلج امیرحسینی در اجلاس روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری، درمورد جذب اساتید اظهار داشت: اساتید می توانند اظهارنظر سیاسی کنند، اما در قالب انقلاب و نظام و اساتیدی باید جذب شوند که مدافع نظام باشند. اساتید در جامعه مرجعیت سیاسی دارند و می توانند فارغ از رشته ای که دارند، در رابطه با مسائل سیاسی اظهار نظر کنند، اما باید در قالب قوانین اسلامی و انقلابی باشد. اساتید باید این سه خصلت را داشته باشند و آیات الهی را برای دانشجویان ما بخوانند.

رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم، در رابطه با دروس شیمی، فیزیک و برق اظهار داشت: اینها هم آیات الهی هستند. استادی که جذب می نماییم باید استادی باشد که علم را هم فعل خدا بداند؛ به همین دلیل، استاد سکولار نباید جذب نماییم. هنگامی که استاد درس می دهد، باید آیات الهی را تدریس کند؛ یعنی آن شخص باید تصفیه شده باشد و دانشجویان ما را به سمت بحث های فرهنگی در حین تدریس سوق دهد. همینطور این استاد باید سواد، علم و فرهیختگی داشته باشد.

وی در رابطه با شرایط اساتید توضیح داد: شغل انبیا هم معلمی است و پیامبران ما همه سیاسی بودند، استاد ما در جمهوری اسلامی سیاسی است. افتخار می نماییم به برکت انقلاب اسلامی اساتید ما در جامعه مرجعیت سیاسی دارند و البته این وظیفه ما را در جذب آنها سنگین می کند.

دکتر خلج حسینی اشاره کرد: اساتید باید بتوانند فارغ از رشته ای که دارند در رابطه با مسائل سیاسی اظهار نظر کنند، اما این اظهارنظر باید در قالب قوانین اسلامی و انقلاب باشد و ما باید اینها را در جذب اساتید لحاظ نماییم.

وی با اعلان اینکه اغتشاشات اخیر نشان داد، بیشتر از ۹۰ درصد از اساتید به انقلاب اسلامی اعتقاد دارند، اظهار داشت: دو تا سه درصد از اساتید بودند که شاید جهل و یا عناد مشکل ایجاد کردند. این ۳ درصد هم موثر هستند و نباید این 3-2 درصد در جذب از زیر دست ما خارج شوند؛ باید افرادی جذب شوند که مدافع نظام باشند.

وی با اعلان اینکه جذب اساتید با دو محور صورت می گیرد، اظهار داشت: جذب اساتید دو محور تحت عنوان سرعت و دقت دارد که در بحث سرعت متاسفانه انتقادهایی به ما وارد است و ما هم آنرا قبول داریم؛ در بحث زمان جذب اساتید مشکل داریم. به لحاظ اجرایی، جذب اساتید سه ضلع دارد که این سه ضلع دانشگاه، مرکز جذب، استعلامات و تحقیقات هستند.

وی اضافه کرد: مرکز جذب شبانه روز درحال بررسی پرونده ها است. اگر سالانه ۳ هزار پرونده را بررسی نماییم باید هفته ای ۶۰ پرونده جذب را بررسی نماییم. بررسی ها نشان میدهد گلوگاه اصلی در بحث سرعت اینست که دانشگاه ها منتظر استعلام و تحقیق می شوند. ازاین رو جدولی را طراحی کردیم که بر مبنای آن دانشگاه ها استعلام ها را به سمت مرکز جذب سوق دهند و خود از این بحث آزاد شوند و دانشگاه ها از روز اول فراخوان به غربالگری و صلاحیت عمومی پرداخته و سپس هیات اجرایی جواب را برای ما ارسال نماید.

وی افزود: در جدولی که ارسال کرده ایم، سه فراخوان آبان ۱۴۰۰، تیر ۱۴۰۱ و آذر ۱۴۰۱ وجود دارد؛ اگر همگی با این جدول هم پیش برویم، ۳۰ آبان سال بعد می توانیم سه فراخوان را به اتمام برسانیم، بازهم یک فراخوان یعنی اردیبهشت سال بعد را عقب هستیم. باید تلاش بسیار مضاعفی دراین زمینه داشته باشیم. هفته ای یک روز را دانشگاه ها به کار جذب اختصاص دهند.

رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم در رابطه با جذب نخبگان اشاره اظهار داشت: (این موضوع) مطالبه رهبری است و نسبت به روند این مورد گلایه دارند. به همین دلیل، جذب نخبگان را تسهیل و برای اعضای بنیاد ملی نخبگان طرح شهید شهریاری را اجرا کردیم. تقاضا برای جذب به سه صورت است؛ نخست این که فرد در فراخوان شرکت می کند و می تواند کارت پایان خدمت نداشته باشد. اخیرا اعلام نموده ایم افرادی که ۹ ماه به سربازی رفته اند می توانند در فراخوان شرکت نمایند. روش بعدی این که خود فرد به دانشگاه مستقیم تقاضای جذب دهد و دانشگاه پرونده وی را بررسی می کند. در نهایت هیات اجرایی دانشگاه شخص را بدون فراخوان جذب می کند.

منبع:

1401/10/15
20:25:38
0.0 / 5
502
تگهای اساتید ما در جامعه مرجعیت سیاسی دارند: آموزش , بازی , پژوهش , تحقیقات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بیست و یکم