برای اولین بار محقق شد

ایجاد همزمان سلول های نر و ماده هر دو از یک فرد

ایجاد همزمان سلول های نر و ماده هر دو از یک فرد

به گزارش بیست و یکم، دانشمندان برای نخستین بار موفق شدند سلول های نر و ماده را همزمان از یک فرد تولید کنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، دانشمندان برای نخستین بار سلول های نر و ماده را با کد ژنتیکی یکسان از یک فرد ایجاد کردند. این مجموعه منحصر به فرد از سلول ها می تواند بینش های ارزشمندی را در مورد چگونگی تاثیر کروموزوم های جنسی بر بیماری های مختلف و نقش آنها در رشد اولیه به محققان عرضه نماید.
کروموزوم جنسی
در انسان، اغلب افراد دارای دو کروموزوم جنسی هستند، یا دو کروموزوم X (XX) یا یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y (XY). این کروموزوم های جنسی، جنسیت فرد را تعیین می کنند و مسئول ایجاد خصوصیت های بیولوژیکی زنانه یا مردانه هستند.
پژوهشگران می دانند که زنان و مردان معمولا تحت تاثیر شرایط پزشکی و درمان های متفاوت قرار می گیرند. اما وقتی پژوهشگران تلاش می کنند این تفاوت ها را مستند کنند، اغلب با مشکل مواجه می شوند.
این به این علت است که وقتی افراد برای پژوهش استخدام می شوند، جنسیت تنها یکی از عوامل تعیین کننده آنهاست. اغلب معلوم نیست که آیا افراد به علت جنسیت، ژن، پیشینه سلامت یا طیف وسیعی از عوامل دیگر به یک بیماری یا درمان پاسخ متفاوتی می دهند یا خیر.
حالا یک گروه پژوهشی به سرپرستی پروفسور بنجامین روبینوف، مدیر مرکز پژوهش های سلول های بنیادی سوارتز(Swartz) در مؤسسه ژن درمانی گلدین ساواد(Goldyne Savad)، سلول های نر و ماده را همزمان از یک فرد ایجاد کردند که از نظر ژنتیکی به جز کروموزوم های جنسی شان یکسان هستند.
این کار به پژوهشگران اجازه می دهد تا نحوه واکنش این سلول ها به دارو را مقایسه کنند یا از آنها برای مدل سازی بیماری بگونه ای استفاده نمایند که عاری از تأثیرات سایر عوامل ژنتیکی یا محیطی باشد.
یک مدل ژنتیکی دوقلو از سلول های نر و ماده
پژوهشگران برای ایجاد این مدل، سلول هایی را از مخازن مؤسسه تحقیقات پزشکی کوریل به خدمت گرفتند؛ جایی که افراد نمونه هایی را جهت استفاده در طیف گسترده ای از پروژه های تحقیقاتی زیست پزشکی اهدا می کنند. این سلول ها از یک اهدا کننده مبتلا به سندرم کلاین فلتر که به وجود یک کروموزوم X اضافی در سلول های آنها شناخته می شود، به دست آمدند.
با این وجود، در این مورد، اهداکننده دارای یک شکل نادر از سندرم کلاین فلتر بود که در آن تلفیقی از سلول ها با تعداد کروموزوم های جنسی متفاوت وجود دارد. در این شرایط، بعضی از سلول ها دارای سه کروموزوم جنسی(XXY)، برخی دارای دو کروموزوم X و برخی فقط دارای یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y هستند.
تبدیل مجدد سلول ها به سلول های بنیادی
پژوهشگران با استفاده از برنامه ریزی مجدد سلولی، این گلبول های سفید بالغ را به سلول های پرتوان القایی تبدیل کردند که به سلول های iPS هم معروف هستند. سلول های iPS می توانند مورد بازسازی قرار گیرند و به هر نوع سلول دیگری همچون سلول های عصبی و عضلانی تمایز پیدا کنند.
این گروه آزمایش هایی را برای تایید و تکرار یافته های پژوهش های قبلی با استفاده از مدلهای دیگر انجام داد. بعنوان مثال، آنها دریافتند که ژن های خاصی در سلول های XX یا XY فعال تر هستند. آنها همینطور از سلول های بنیادی خود برای ایجاد نسخه های نابالغ نورون ها استفاده کردند و تفاوت های جنسی را در رشد اولیه آنها بررسی کردند.
پروفسور بنجامین روبینوف اظهار داشت: مطمئن بودیم که این مدل واقعاً تفاوت هایی را بین جنسیت ها نشان داده است که از سیستم های دیگر گزارش شده اند.
رویکرد مبتنی بر جنسیت به بیماری ها و درمان ها
بررسی تفاوت ها در نحوه واکنش مردان و زنان به بیماری ها و داروها ضروری می باشد. بعنوان مثال، بعضی از بیماری ها مانند بیماری قلبی و پوکی استخوان، در یک جنس شایع تر از جنس دیگر هستند، در حالیکه برخی دیگر مانند بیماری های خودایمنی، مردان و زنان را بشکلی متفاوت تحت تاثیر قرار می دهند.
درک این تفاوت ها می تواند به پژوهشگران و عرضه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک نماید تا داروهای مبتنی بر جنسیت را برای مردان و زنان توسعه دهند. همینطور می تواند با اجازه دادن به عرضه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای تنظیم برنامه های درمانی با نیازهای خاص بیماران، به بهبود نتایج بیماران کمک نماید.
این مطالعه در مجله Stem Cell Reports انتشار یافته است.
منبع:

1401/10/03
10:27:53
0.0 / 5
323
تگهای ایجاد همزمان سلول های نر و ماده هر دو از یک فرد: آزمایش , پژوهش , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیست و یکم