توسط محققان كشور محقق شد؛

ساخت داربست های رسانا برای انتقال همزمان سیگنال الکتریکی

ساخت داربست های رسانا برای انتقال همزمان سیگنال الکتریکی

بیست و یکم: پژوهشگران کشور با تحقیقات روی توسعه دوپانت های زیست فعال جهت طراحی داربست های رسانا بر پایه پلی آنیلین برای کاربردهای مهندسی بافت درصدد هستند داربست های مهندسی بافت جدیدی را تولید کنند.به گزارش بیست و یکم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، زهره دارائی نژاد دانش اموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و یکی از مجریان طرح « توسعه دوپانت های زیست فعال جهت طراحی داربست های رسانا بر پایه پلی آنیلین برای کاربردهای مهندسی بافت» با اعلان اینکه مهندسی بافت یک روش درمانی جایگزین برای روش های پیوند قدیمی است، اظهار داشت: مهندسی بافت به مدلول ساخت بافت جدید است که با به کارگیری تحریک های شیمیایی، مکانیکی، الکترومغناطیسی و توپوگرافیکی کنترل شده روی سلول های هدف محقق می شود.
وی با تأکید بر این که برای انتقال دقیق مکانی و زمانی این سیگنال ها از داربست های مهندسی بافت استفاده می شود، اظهار داشت: برای بافت های الکترواکتیو بدن مانند عصب، ماهیچه، قلب و استخوان طراحی داربست رسانا و انتقال سیگنال الکتریکی اهمیت زیادی دارد.
وی توضیح داد: مدارهای بیوالکتریکی و اتصالات آنها به عنوان سیگنال های راه دور بین سلولی عملکرده و مکانیسم های توسعه، حفظ و ترمیم بافت را کنترل می کنند؛ بدین سبب بوسیله به کارگیری تحریک الکتریکی خارجی می توان وظیفه ی این سیگنال های داخلی را تقلید کرد.
به گفته دارائی نژاد، داربست های الکترواکتیو تهیه شده از پلیمرهای رسانا یک روش مستقیم برای انتقال تحریک الکتریکی به سلول ها هستند و بین پلیمرهای رسانا، پلی آنیلین به سبب خواص منحصر به فردی که دارد از محبوبیت زیادی برخوردارست.
وی اشاره کرد: در پژوهش های اخیر ما تلاش شده تا با جایگزین کردن دوپانت های زیست فعال، زیست سازگاری پلی آنیلین بهبود یابد. انتخاب دوپانت برای ساخت داربست های بر پایه پلی آنیلین می تواند متناسب با بافت هدف باشد.
این محقق اشاره کرد: در این پژوهش از تائورین، آسکوربیک اسید و برلیان بلو برای طراحی داربست هایی برای مهندسی بافت عصب، استخوان و پوست استفاده کردیم و بیومولکول های به کار رفته در این داربست ها هم موجب دوپینگ پلی آنیلین می شوند و هم به عنوان یک دارو عمل کرده و با رهایش خود در محیط کشت رفتارهای سلولی را برای مهندسی بافت مورد تنظیم می کنند.
به گفته دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر، بدین سان اثر همزمان سیگنال الکتریکی و بیوشیمیایی روی سلول ها را مطالعه کردیم.
وی افزود: ما با بهره گیری از بیومولکول های زیست فعالی که هم قابلیت دوپ کردن پلی-آنیلین را دارند و هم به عنوان فاکتور مغذی برای سلول ها عمل می کنند، مشکل سمیت داربست های بر پایه پلی آنیلین را برطرف کردیم و خواص این پلیمر رسانا را برای کاربردهای زیستی بهبود دادیم.
وی با اعلان اینکه پلی آنیلین یک پلیمر رسانا است که با بهره گیری از دوپانت های اسیدی خاصیت رسانایی پیدا می کنند، اظهار داشت: دوپانت های رایجی که برای این پلیمر استفاده می شوند موجب ایجاد سمیت در محیط کشت سلولی شده و کاربرد این پلیمر را برای کارهای زیستی محدود می کنند.
وی بیان کرد: در این راستا، ما علت سمیت پلی آنیلین را مورد ارزیابی قرار دادیم و با جایگزین کردن دوپانت های اسیدی زیست سازگار همچون اسیدآمینه ها و ویتامین ها، نه فقط سمیت پلی آنیلین را برطرف کردیم بلکه خاصیت زیست فعالی به این پلیمر دادیم.
دارائی نژاد اظهار داشت: بیومتریال های رسانا بر پایه پلی آنیلین اصلاح شده در تمام زیرشاخه های مهندسی پزشکی همچون مهندسی بافت، رهایش دارو، بیوسنسور و زخم پوش ها قابل استفاده می باشد.
وی اظهار داشت: در ادامه کار روی بهبود خواص پلی آنیلین برای کاربردهای مختلف همچون مهندسی بافت استخوان، عصب، پوست و... تمرکز خواهد شد و مطالعات فاز حیوانی شروع خواهد شد. همین طور به ساخت کامپوزیت های رسانای زیست فعال با مورفولوژی و خواص مکانیکی بهبود یافته پرداخته خواهد شد.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: پلی آنیلین اصلاح شده در این پژوهش کاربرد گسترده-ای در حوزه های مختلف مهندسی پزشکی دارد و به سبب خواص آنتی با کتریال پلی آنیلین می-توان از آن برای ساخت زخم پوش ها استفاده نمود.


منبع:

1401/09/23
11:05:46
0.0 / 5
550
تگهای ساخت داربست های رسانا برای انتقال همزمان سیگنال الکتریکی: پژوهش , تحقیقات , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم