به همت پژوهشكده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی صورت گرفت؛

راه اندازی مرجعی برای تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی

راه اندازی مرجعی برای تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی

بیست و یکم: رییس پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی از راه اندازی مرکزی مجهز برای شناسایی، درمان و پیش گیری از مبتلاشدن به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) آگاهی داد.به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، دکتر رامین صرامی فروشانی در نشست خبری پژوهشکده سرطان معتمد به مناسبت هفته پژوهش ضمن بیان این مطلب، اظهار نمود: پژوهشکده سرطان معتمد یک سابقه ۲۵ ساله در حوزه پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان دارد و به همین جهت بعنوان قطب علم و فناوری حوزه سرطان پستان در کشور به حساب می آید، از سوی دیگر جهاد دانشگاهی ظرفیتی کم نظیر دارد که شبکه آن به عظمت و گستردگی کشورمان است. این ظرفیت ها، یعنی توانمندی و تجربه و سابقه پژوهشکده سرطان معتمد و از سویی دیگر ظرفیت کم نظیر شبکه ای جهاد دانشگاهی این توانایی را ایجاد کرد که با حمایت مجلس شورای اسلامی و در چارچوب یک وظیفه ملی، راه اندازی شبکه ملی پیشگیری، کنترل و درمان سرطان پستان به پژوهشکده سرطان معتمد واگذار شود.

رئیس پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی تاکید کرد: فاز اول این شبکه شامل راه اندازی ۱۱ واحد استانی خواهد بود و با ادامه حمایت مجلس، گسترده تر خواهد شد. در این خصوص جلساتی که با معاونت های بهداشت وزارت بهداشت و درمان داشتیم و حمایت کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در نهایت منجر به این شد که تفاهم نامه هایی درحال امضا است تا حوزه کار شبکه ملی از سرطان پستان به سرطان بانوان گسترش یابد و بتوانیم انواع سرطان هایی که بانوان را که ستون خانواده هستند، درگیر می کند، را در چارچوب پیشگیری و درمان یک شبکه فراگیر وارد نماییم.

دکتر صرامی اضافه کرد: در این راستا، یکی از مباحث جدی مورد توجه، بحث عفونت به ویروس "هیومن پاپیلوما" یا همان پاپیلومای انسانی (HPV) است. این ویروس ژنوتایپ های گسترده ای دارد و بیشتر از ۳۵۰ ژنوتایپ این ویروس شناسایی شده که خیلی از آنها بعنوان زگیل ناحیه دست و پا شناخته شده است، ولی خیلی از این ژنوتایپ ها منجر به بروز زگیل تناسلی می شوند. بعضی از این زگیل ها کم خطر و برخی منجر به وخامت در دهانه رحم می شوند. ازاین رو تشخیص بموقع و زودهنگام شانس درمان را زیاد می کند و از انتقال این ویروسِ بشدت مسری، جلوگیری می کند.

وی با اشاره به اینکه هنوز آمار دقیق و رسمی از ابتلای جامعه ایرانی به این ویروس در دست نیست، تصریح کرد: متاسفانه داده های اولیه نشان داده است که میزان سرایت این ویروس و مبتلاشدن به آن بسیار فراگیر است و این امر، ضرورت شناسایی این عفونت و پیشگیری از شیوع آن و استفاده از واکسن در چارچوب یک طرح ملی را گوشزد می کند.

رئیس پژوهشکده سرطان معتمد اظهار داشت: با زیرساخت های فراهم شده در پژوهشکده سرطان معتمد، یک مرکز مجهز برای تشخیص این ویروس فراهم شده تا پژوهشکده معتمد بعنوان یک مرجع مطمئن برای شناسایی و تشخیص این ویروس خطرناک، کار خویش را شروع کند.

وی در انتها اظهار داشت: ما در پژوهشکده معتمد علاوه بر تشخیص مبتلاشدن و نوع ویروس، آزمایش های تکمیلی و مشاوره های لازم را هم جهت پیشگیری، تشخیص و درمان انجام خواهیم داد. همینطور بنا داریم با استفاده از ظرفیت این شبکه ملی و واحدهای جهاد دانشگاهی، طی ۲ تا ۳ ماه آینده چندین مرکز استانی برای غربالگری و پایش این ویروس راه اندازی نماییم.


منبع:

1401/09/22
13:06:06
0.0 / 5
435
تگهای راه اندازی مرجعی برای تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی: آزمایش , پژوهش , دانشگاه , فناوری
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بیست و یکم