ساخت زخم پوش های زیست تخریب پذیر با قابلیت جذب سریع

ساخت زخم پوش های زیست تخریب پذیر با قابلیت جذب سریع

به گزارش بیست و یکم، زخم پوش های زیست تخریب پذیر با قابلیت جذب سریع، طی طرح مشترکی بین دانشکدگان فنی دانشگاه تهران و دانشگاه پیزای ایتالیا ساخته شد و وارد مرحله تست حیوانی شد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، علیرضا خردوار کلور، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی پلیمر دانشگاه تهران زیر نظر دکتر محسن شهروسوند، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و پروفسور داریو پوپی از دانشگاه پیزای ایتالیا، زخم پوش های زیست تخریب پذیر با قابلیت جذب سریع را ساخته است که اکنون در مرحله حیوانی (آزمایشگاهی) قرار دارد.

دکتر محسن شهروسوند، استاد راهنمای این طرح پژوهشی دانشجویی با این توضیح که این زخم پوش های هیدروژلی بر پایه ژلاتین و سدیم آلژینات است، اظهار داشت: این زخم پوش ها به سبب استفاده از مواد کاملاً طبیعی، هیچ سمیت سلولی و سیستمی برای بدن ندارند و ساختار آنها مشابه ساختار الیاف کلاژنی موجود در بافت پوست است.

وی افزود: این زخم پوش ها پروسه چهار مرحله ای ترمیم زخم شامل هموستاز، التهاب، تکثیر و بازسازی بافت را تسریع می بخشد و بعد از استفاده از این زخم پوش ها، در محل خونریزی کلات (لخته) ایجاد می شود که خود مانعی برای جلوگیری از ازدست دادن خون و ورود عوامل بیماری زا به بدن است.

دکتر شهروسوند افزود: در فاز التهابی، زخم از ذرات خارجی پاکسازی می شود و سپس پروسه گرانولاسیون یا تشکیل بافت جدید و عروق خونی در محل زخم با رسوب ماتریکس های خارج سلولی همچون ژلاتین و سدیم آلزینات شروع می شود که به تدریج و طی ۱۰ تا ۱۵ روز توسط بافت کلاژنی پوست جایگزین و در نهایت در مرحله بازسازی، بافت زخم بسته می شود.

عضو هیات علمی دانشکده فنی کاسپین دانشگاه تهران با اشاره به اینکه ترمیم زخم با این زخم پوش ها بدون اسکار پوستی است، اشاره کرد: استفاده از زخم پوش های تهیه شده توسط این گروه پژوهشی سبب بهبود عملکرد هر چهار مرحله التیام زخم می شود و به سبب رطوبت رسانی به پوست به جلوگیری از ایجاد اسکار پوستی بعد از درمان زخم منجر می شود.

وی اشاره کرد: نکته قابل توجه در تهیه این زخم پوش ها این است که زمینه های تهیه شده بدون هیچ ماده شیمیایی مضر و حساسیت زا بوده و از همین رو مصرف کنندگان می توانند بدون هیچ عارضه ای از این نوع زخم پوش ها بهره گیرند.

استاد راهنمای این طرح پژوهشی دانشجویی اضافه کرد: خاصیت ویسکوالاستیک این زخم پوش ها مشابهت فراوانی با بافت طبیعی پوست دارد و همین موضوع باعث شده است در پی استفاده از این نوع زخم پوش ها، عملکرد و تحرک بافت لطمه دیده به هیچ عنوان کاهش نیابد.

دکتر شهروسوند با اشاره به اینکه قیمت تمام شده این زخم پوش های ایران ساخت در دانشکده فنی کاسپین برابر ۳۰ هزار تومان ارزیابی می شود، تصریح کرد: نمونه مشابه خارجی این نوع محصولات در ابعادی معادل ۵×۵ سانتی متر مربع، با قیمتی معادل ۲۰۰ هزار تومان در بازار عرضه می شود.

به گفته وی، زخم پوش های تولیدی در دانشکده فنی کاسپین درحال گذراندن تست های حیوانی خود هستند و در صورت جذب سرمایه، قابلیت عرضه مستقیم به بازار را دارند.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، پوست بزرگترین عضو بدن انسان است و نقش مهمی در حفظ زندگی و صیانت از بدن در مقابل لطمه و تهاجم میکروبی دارد. این ساختار یکپارچه در حقیقت حائل بین بدن و تغییرات محیطی اطراف است و هرگونه اختلال در این یکپارچگی و عملکرد پوست را می توان زخم تعریف کرد که از علل مختلفی مانند تروما، جراحی، دیابت و سوختگی ناشی می شود.

درمان سریع زخم های حاصل از جراحات، تصادفات، سوختگی و عمل جراحی از معضلات امروز بیمارستان ها و مراکز درمانی است. استفاده از زخم پوشی با کارآیی و اثربخشی بالا، امروزه مورد نیاز همه بیمارستان ها، مراکز درمانی و حتی مردم عادی است.
منبع:

1401/09/21
15:41:12
0.0 / 5
568
تگهای ساخت زخم پوش های زیست تخریب پذیر با قابلیت جذب سریع: آزمایش , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم