با تلاش پژوهشگران استرالیایی صورت می گیرد

جلوگیری از گسترش سرطان پروستات با كمك تصویرسازی مولكولی

جلوگیری از گسترش سرطان پروستات با كمك تصویرسازی مولكولی

به گزارش بیست و یكم پژوهشگران استرالیایی در بررسی جدیدی دریافتند كه با یك روش مبتنی بر تصویرسازی مولكولی می توان از گسترش سرطان پروستات در بدن پیشگیری كرد.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینمگ، نتایج بررسی جدید پژوهشگران استرالیایی كه روی 300 بیمار مبتلا به سرطان پروستات صورت گرفته، نشان داده است كه یك روش تصویرسازی مولكولی می تواند نسبت به روش های عادی تصویربرداری حوزه پزشكی دقیق تر عمل كند.
این بررسی نشان داده است كه یك روش تصویربرداری پزشكی معروف به " PSMA PET/CT" كه اسكن جامع تری از بدن عرضه می دهد و مولكول در رابطه با سرطان پروستات را شناسایی می كند، می تواند كمك بزرگی برای پزشكان باشد تا بیماران مبتلا به سرطان پروستات را بهتر درمان كنند و میزان گسترش آنرا طی دوره بیماری تشخیص دهند.
در این روش، دو فناوری تصویربرداری "پت اسكن" (PET) و "سی تی اسكن" (CT) ادغام می شوند و نتایجی عرضه می دهند كه دقت آنها، بیشتر از روش های معمولی تصویربرداری است كه گسترش سرطان را در بدن نشان می دهند. دقت روش PSMA PET/CT، 92 درصد است؛ در حالیكه روش های معمولی تصویربرداری، كار خویش را با 65 درصد دقت انجام می دهند.
باآنكه این پژوهش، تأثیر این روش را بر نجات بیمار ارزیابی نكرده اما پژوهشگران باور دارند كه این روش می تواند با كمك به پزشكان در انتخاب بهترین درمان، تأثیر قابل توجهی بر نجات بیماران داشته باشد. این روش، به پزشكان كمك می نماید تا تصمیم بگیرند كه از جراحی یا پرتودرمانی استفاده كنند و یا روش های پیشرفته تری را به كار ببرند كه از گسترش سرطان پیشگیری كند.
پروفسور "مایكل هافمن" (Michael Hofman)، پژوهشگر "مركز سرطان پیتر مككالوم" (Peter MacCallum Cancer Centre) استرالیا و سرپرست این پروژه اظهار داشت: یافته های ما نشان می دهند كه اسكن های مبتنی بر PSMA-PET/CT می توانند دقیق تر از روش های معمولی تصویربرداری عمل كنند و پزشكان را در تصمیم گیری بهتر یاری دهند.
این پژوهش، در مجله "The Lancet" به چاپ رسید.1399/01/05
23:44:34
5.0 / 5
3013
تگهای جلوگیری از گسترش سرطان پروستات با كمك تصویرسازی مولكولی: پژوهش , فناوری
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم