تصویب منشور اجتماعی دانشگاه شریف

تصویب منشور اجتماعی دانشگاه شریف

به گزارش بیست و یکم، شورای دانشگاه صنعتی شریف با عنایت به وقایع دو ماه اخیر و با هدف ادامه کامل و بدون اختلال فعالیتهای آموزشی- پژوهشی این دانشگاه، با صدور اطلاعیه ای ˮمنشور اجتماعی دانشگاه صنعتی شریفˮ را به تصویب رساند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، در متن منشور اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف آمده است: همه اعضای خانواده دانشگاه صنعتی شریف باید بر ماموریت اصلی این دانشگاه، که عبارت است از آموزش و تربیت متخصصان شایسته و روزآمد در تراز دانشگاه های برتر جهان و پژوهش و توسعه علم و فناوری برای نیازهای آینده و پیشرفت کشور، متمرکز بوده و نسبت به تحقق این ماموریت اهتمام داشته باشند.
مهمترین عامل پیشرفت و پیشتازی دانشگاه، فرهنگ غنی و سنت های باارزش خانواده بزرگ شریف است که عبارتند از: خردورزی، دانش محوری و حاکمیت فضای علمی، تعامل سازنده با یکدیگر برمبنای احترام متقابل، دوستی، همفکری، همکاری، هم افزایی، و رقابت سازنده، انسجام و همبستگی بین اعضای خانواده دانشگاه، تکیه بر خرد جمعی و حفظ استقلال علمی و مدیریتی دانشگاه، پذیرش تنوع دیدگاه ­ها و سلیقه ­ها و تضارب افکار، رعایت انصاف و عدالت و پرهیز از تقابل های غیرسازنده، شایسته سالاری و میدان یافتن حداکثری ظرفیت افراد با سلایق متفاوت در امور دانشگاه. اعضای خانواده بزرگ شریف، باید حول محور "فرهنگ شریفی" و "شریف ماندن" همبستگی خودرا حفظ نموده و به کوشش برای تعالی دانشگاه اهتمام ­ورزند.
در ادامه این منشور آمده است: باید حق پرسش­، مطالبه ­گری، انتقاد و اعتراض دانشجویان با رعایت شئون اخلاقی، قوانین کشور و مقررات دانشگاه و بدون هراس از ابراز اندیشه، به رسمیت شناخته شود و فضای نقد و اظهارنظر دانشجویان از تفکرات و دیدگاه ­های سیاسی مختلف در چارچوب­ های قانونی فراهم شود. همین طور باید امکان قانونی برگزاری تجمعات و نشست ­های نظام­ مند و اخلاق­مدار و کرسی های آزاداندیشی برای گروه ­های دانشجویی فراهم گردد.
هرگونه خشونت ورزی کلامی، رفتاری و فیزیکی، توهین و هتاکی، تمسخر، هتک حرمت، و یا تهدید از طرف هر فرد یا گروه دانشگاهی قابل قبول نبوده و همه افراد و تشکل ها باید اینگونه اقدامات را محکوم و از آن پرهیز نمایند.
همچنین همه اقشار دانشگاهی باید به آزادی اندیشه و حق اظهارنظر سایرین احترام بگذارند و تنوع اندیشه ­ها و رویکرد های سیاسی- اجتماعی را به رسمیت شناخته و جز در فضای گفتگو و اندیشه­ ورزی با یکدیگر تقابل ننمایند.
با لحاظ موارد فوق، ادامه بدون وقفه فعالیت ­های آموزشی- پژوهشی دانشگاه لازم است و از همه اساتید و دانشجویان انتظار می رود حداکثر اهتمام لازم را در این جهت بکار بسته و با هرگونه اختلال در این امر مقابله نمایند.
در منشور اجتماعی دانشگاه شریف اقدامات اجرائی برای عبور از شرایط فعلی به شرح زیر عنوان شده است:
بر اساس اصول منشور اجتماعی فوق، شورای دانشگاه از رییس دانشگاه می خواهد که با هدف ایجاد آرامش و امنیت و تمرکز فکری برای دانشجویان و بازگشت دانشگاه به روال عادی، موارد زیر را پیگیری و اجرا نماید:
رفع کلیه احکام ممنوع الورودی و محرومیت ها و تعلیق کلیه احکام انضباطی دانشجویان ناشی از وقایع اخیر تا حالا مشروط به پای بندی آنان به منشور اجتماعی دانشگاه و محدودکردن تدابیر انضباطی به مواردی که از این پس، اصول منشور فوق را نقض نمایند؛ همچنین، تلاش مضاعف و استفاده از تمام ظرفیت ­ها برای آزادی دانشجویانی که در حوادث اخیر دانشگاه بازداشت شده اند.
تعامل با نهادهای خارج از دانشگاه بمنظور واسپاری مسئولیت حفظ امنیت و آرامش و حراست داخلی دانشگاه به خود آن و بهره ­گیری توام با سعه صدر از سازوکارهای داخلی دانشگاه در مدیریت و کنترل اعتراضات و تجمعات و جلوگیری از تخلف نسبت به منشور اجتماعی دانشگاه؛ عدم بکارگیری نیروهای حراستی ناآشنا با اقتضائات محیط دانشگاه در هر شکل و قالبی.
شورای دانشگاه از همه دانشجویان و تشکل های مختلف دانشجویی انتظار دارد ضمن رعایت قوانین و مقررات از هرگونه رویارویی پرهیز نموده و با خاتمه دادن به کدورت ها و خودداری از هرگونه خشونت کلامی یا رفتاری و با تحمل دیدگاه های مخالف، به بازگشت آرامش، عقلانیت، دوستی و همکاری که همیشه مشخصه فضای دانشجویی این دانشگاه بوده است، کمک نمایند.
شورا همین طور از نهادهای بیرون دانشگاه و مسئولین امنیتی کشور نیز درخواست می نماید که با درک اقتضائات فضای دانشگاه و کارهای دانشجویی، با اعتماد به مسئولین دانشگاه، حفظ امنیت و آرامش دانشگاه را به خود آن سپرده و اجازه دهند که دانشگاه بوسیله سازوکارهای درونی، مسائل را مدیریت نماید تا بدین ترتیب از ایجاد التهاب غیرضروری جلوگیری شده و فضای امید و نشاط برقرار و کارهای دانشگاه به روال عادی باز گردد.
شورای دانشگاه حمایت خودرا از رییس و هیئت رئیسه دانشگاه برای پیگیری و اجرای موارد فوق اعلام می نماید. همچنین، از کلیه دانشکده ­ها و مراکز، اعضای هیئت علمی، دانشجویان و تشکل­ های دانشجویی انتظار می رود نسبت به حمایت و رعایت مفاد منشور اجتماعی دانشگاه اهتمام ورزند.
در پایان این منشور آمده است: اطمینان دارد که با رعایت اصول منشور اجتماعی و انجام اقدامات اجرائی ذکرشده، آرامش و نظم به فعالیت ­های علمی، آموزشی و اجتماعی دانشگاه باز خواهد گشت و از آن پس، افرادی که در راه اجرای منشور فوق کارشکنی و یا از آن تخلف کنند، در مقابل اقدامات خود مسئول خواهند بود.
منبع:

1401/09/12
10:19:24
0.0 / 5
530
تگهای تصویب منشور اجتماعی دانشگاه شریف: آموزش , پژوهش , دانشگاه , صنعت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم