جنگ باكتری ها و ویروس ها، چالش جدید حوزه زیست فناوری

جنگ باكتری ها و ویروس ها، چالش جدید حوزه زیست فناوری

بیست و یكم: یك استارتاپ حوزه زیست فناوری در بررسی جدیدی، از ویروس ها برای مقابله با باكتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیك استفاده می نماید.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از تك كرانچ، جهان حالا در جنگ به سر می برد اما این جنگ، عادی نیست برای اینكه حریف، ارگانیسمی بسیار كوچك است كه بسادگی و بدون كمك میكروسكوپ شناسایی نمی گردد و در صورت شناسایی نشدن می تواند میلیون ها نفر را در دهه های آینده از بین ببرد. این حریف، باكتری مقاوم در مقابل آنتی بیوتیك است.
سال قبل بیش از 700 هزار نفر در جهان، در اثر مبتلاشدن به عفونت باكتریایی از دنیا رفتند. گزارش ها حاكی از این هستند كه امكان دارد این آمار تا سال 2050 به 10 میلیون نفر برسد.
بااینكه هم اكنون داروهای بسیاری برای از بین بردن باكتری های بد مورد استفاده قرار می گیرند اما این داروها نمی توانند همه باكتری های بد را از بین ببرند.
یك استارتاپ حوزه زیست فناوری موسوم به "اینتر فلیكس" (Enter Felix)، روش جدیدی را برای ایمن ماندن در مقابل باكتری های مقاوم در مقابل دارو پیشنهاد داده است. پژوهشگران این استارتاپ باور دارند كه شاید ویروس ها بتوانند از بدن در مقابل داروها دفاع كنند.
شاید عجیب به نظر برسد كه در دوره گسترش كروناویروس و نگرانی های مربوط به آن، چنین بینش خوبی نسبت به ویروس ها داشته باشیم اما "رابرت مك براید" (Robert McBride)، از بنیان گذاران این استارتاپ باور دارد كه فناوری آنها سبب می شود كه قسمت های خاصی از باكتری هدف قرار بگیرند. این روش نه فقط باكتری های بد را از بین می برد، بلكه توانایی تكامل و مقاوم سازی باردیگر آنرا نیز متوقف می كند.
ایده از بین بردن باكتری ها با كمك ویروس، موضوع جدیدی نیست. ویروس هایی كه می توانند باكتری را عفونی كنند، در سال 1915 كشف شدند و تجاری سازی آنها از سال 1940 در آمریكا شروع شد.


بااینكه شمار كمی از راهكارهای جدید برای مقابله با باكتری های بد ارائه می شوند و داروهای استاندارد نیز تاثیر زیادی در غلبه بر باكتری ها ندارند، مك براید معتقد می باشد كه استارتاپ آنها می تواند به پیشرفت مراحل درمانی كمك نماید.
روش استارتاپ فلیكس اخیرا روی گروهی متشكل از 10 نفر آزمایش شده است. مك براید اظهار داشت: ما می توانیم روش های درمانی را در كمترین زمان و با صرف كمترین هزینه ابداع نماییم برای اینكه اخیرا نشان داده ایم كه درمان ما می تواند روی انسان، موثر باشد.
فلیكس می خواهد كه این روش را برای درمان عفونت باكتریایی ابتدا در بیماران مبتلا به فیبروز سیستیك و سپس بیمارانی كه برای مقابله بر عفونت ریه به مصرف میزان ثابتی از آنتی بیوتیك نیاز دارند، به كار ببرند.
گام بعدی این استارتاپ، آغاز یك آزمایش بالینی كوچك روی 30 نفر و انجام دادن پژوهش های علمی بیشتر است تا امكان دریافت مجوز درمان از "سازمان غذا و دارو" (FDA) فراهم گردد.
مك براید امیدوار است كه این روش بتواند به مقابله با باكتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیك كمك نماید. ما روشی فنی برای مقابله با این چالش عرضه كرده ایم و باور داریم كه این روش می تواند عملكرد درستی داشته باشد.
منبع:

1399/01/04
21:13:46
5.0 / 5
3373
تگهای جنگ باكتری ها و ویروس ها، چالش جدید حوزه زیست فناوری: آزمایش , ابداع , استارتاپ , استاندارد
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم