معاون فناوری وزارت علوم اعلام كرد

فروش ۲۶ هزار میلیاردی فناوری از جانب پارک ها

فروش ۲۶ هزار میلیاردی فناوری از جانب پارک ها

به گزارش بیست و یکم، معاون فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه امسال فروش شرکتهای فناور مستقر در پارک های علم و فناوری نزدیک ۲۶ هزار میلیارد تومان بوده است، اظهار داشت: در پارک ها ۹۰۰ شرکت دانش بنیان نوع ۳ مستقر شده است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، دکتر علی خیرالدین در مراسم نکوداشت سالروز تاسیس معاونت فناوری و نواوری وزارت علوم، ضمن اشاره به راه اندازی این معاونت در آذرماه سال گذشته، بر ضرورت ایجاد چنین معاونتی در همه دستگاه ها تصریح کرد و اضافه کرد: معاونت علمی رئیس جمهور مأموریت هماهنگی این معاونت ها را بر عهده دارد و هیچ تداخلی در مأموریت ها ایجاد نخواهد شد.
وی با اشاره به اینکه برای معاونت نواوری و فناوری وزارت علوم ۲۰ مأموریت تعریف شده است، حل معضل بیکاری فارغ التحصیلان، پشتیبانی از توسعه عدالت محور، توسعه زیست بوم نواوری، تعامل و هم افزایی و اجتناب از موازی کاری را همچون این مأموریت ها نام برد.
خیرالدین ضمن اشاره به برنامه های هفته پژوهش اظهار نمود: در هفته پژوهش، مقرر است از محققان در دو بخش پارک های فناوری و چهره های تأثیر گذار در حوزه فناوری تقدیر می شود و در مراسم امروز از چهره های تأثیر گذار تقدیر می شود.
شاخص نوآوری در ایران
معاون فناوری و نوآوری به رتبه ایران در شاخص نوآوری اشاره نمود و افزود: رتبه ایران در این شاخص در سال ۲۰۱۴ در جایگاه ۱۲۰ بوده در حالیکه این رتبه در سال ۲۰۲۱، شصت و در سال ۲۰۲۲، پنجاه و پنجم گزارش شده است.
خیرالدین تصریح کرد: این در شرایطی است که ایران در تبدیل علم و ایده به فناوری و نوآوری و تجاری سازی ضعیف هستیم که امیدواریم با اجرایی سازی قانون جهش تولید بتوانیم رشد این حوزه را شاهد باشیم.
زیر ساخت های توسعه فناوری
خیرالدین ضمن اشاره به ایجاد زیر ساخت های توسعه فناوری در کشور، خاطرنشان کرد: هم اکنون ۵۱ پارک فناوری راه اندازی شده که در آنها ۱۱۱ هزار و ۲۵۳ شغل بوجود آمده است.
وی، استقرار ۹۰۰ شرکت دانش بنیان نوع ۳ در پارک های فناوری، ایجاد ۲۶۳ مرکز رشد و ۱۱۹۰۰ واحد فناور در این مراکز را از دیگر زیر ساخت های توسعه فناوری نام برد و اظهار داشت: ایجاد ۵ پارک فناوری دستگاهی، ۱۲ پارک دانشگاهی از دیگر اقدامات در این حوزه می باشد.
به گفته وی، بر مبنای تفاهم وزارت علوم با معاونت علمی و فناوری، مجوز شرکتهای نوع ۳ به پارک های علم و فناوری داده شد و از آغاز سال تابحال ۹۰۰ شرکت دانش بنیان نوع ۳ بوجود آمده است و هسته های فناور در آستانه تبدیل شدن به شرکتهای دانش بنیان پیشرفته هستند.
معاون فناوری وزارت علوم، همینطور از طریق اندازی یک پارک دارویی در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی اطلاع داد.
راهبردهای معاونت فناوری وزارت علوم در توسعه فناوری
وی ضمن اشاره به راهبردهای این معاونت در اجرای مأموریت های این معاونت در وزارت علوم، اظهار داشت: ایجاد تعامل بین دانشگاه ها و پارک ها در گذشته مغفول مانده بود که با ایجاد معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم این امر با تاکید و تمرکز بر بحث فناوری و ارتباط دانشگاه با صنعت بعنوان مهم ترین راهبرد معاونت در دستور کار قرار گرفت و در این راستا، زبست بوم فناوری با تدوین و ابلاغ آئین نامه کارآفرینی و نوآوری تکمیل شد تا مراکز کارآفرینی و نوآوری شکل گیرند.
معاون فناوری وزارت علوم، آموزش و کارآفرینی را راهبرد دیگر این معاونت دانست و تصریح کرد: طرح ملی کارآفرینی را پیشنهاد دادیم که بر طبق این طرح هر دانشجو یک میلیون تومان اعتبار دریافت می کند، هر دانشگاه ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار دارد و بر مبنای آن دانشجویان می توانند کارآفرینی کنند.
وی اضافه کرد: تجاری سازی و اشتغال دانش بنیان هم از راهبردهای ما بوده که طرح دستیار فناور را برای تحقق آن اجرا کردیم. بر مبنای آمار تابحال ۲ هزار و ۱۷۱ دانشجو در مرحله اول در طرح شرکت کرده اند. هر پارک علم و فناوری ۳۶۰ میلیون تومان اعتبار در این طرح دارد، در مجموع برای این طرح ۲۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که ۱۵ میلیارد تومان تأمین شده است. در این طرح دانشجو می تواند ۶ ماه در یک شرکت دانش بنیان یا واحد فناور کار کند و از یک میلیون تا سه میلیون تومان(از مقاطع کارشناسی تا دکتری) دستمزد بگیرد.
وی، شبکه سازی و حل مسائل عمده کشور را بر مبنای تحقیقات نیازمحور را راهبرد دیگر این معاونت دانست و اظهار داشت: اعطای پایه های تشویقی به اعضای هیات علمی بر مبنای دستاوردهای فناوری و پژوهش های کاربردی و فعالیتهای فناوری بر این اساس در وزارت علوم به تصویب رسید تا به شکلی فعالیتهای فناوری برای اعضای هیات علمی فرهنگ سازی شود.
خیرالدین اضافه کرد: طرح نظام ایده ها و نیازها (سامانه نان) هم با هدف نیازمحور کردن ایده ها راه افتاد تا حلقه مفقوده بین صنعت و دانشگاه رفع گردد. تابحال ۶ هزار ۱۲۹ نیاز و ۵۳۶ ایده در این سامانه ثبت شده و وزارت نفت از دیگر وزارت خانه ها فعال تر بوده است.
نرخ فروش دانش بنیان های مستقر در پارک ها
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم ضمن اشاره به دوره های ترویج کارآفرینی در دانشگاه ها عنوان کرد: ۳۰ هزار دانشجو هر کدام یک میلیون تومان اعتبار جهت شرکت در دوره های کارآفرینی دریافت می کنند که ۵۰ درصد از بودجه این دوره ها را معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تأمین می کند.
خیر الدین اضافه کرد: هر کدام از ۵۰ پارک علم و فناوری مسیولیت متولی یکی از برنامه هاست به این شکل همه برنامه ها در معاونت صورت نمی گیرد.
وی در مورد افزایش فروش و اشتغال واحدهای فناور عنوان کرد: نرخ اشتغال واحدهای فناور از ۷۰ هزار نفر پارسال به ۱۱۰ هزار نفر امسال و فروش شرکتهای فناور مستقر در پارک های علم و فناوری هم به ۲۶ هزار میلیارد تومان در سال افزایش پیدا کرده است.
معاون فناوری وزارت علوم، ضمن اشاره به تصویب آیین نامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین وزارت علوم اظهار داشت: این آئین نامه با ۳۹ ماده تصویب گردید و ظرفیت خوبی برای توسعه اشتغال دانش بنیان در اختیار ما قرار می دهد.
وی با سفارش جهت استفاده از قانون جهش دانش بنیان تصریح کرد: ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش بنیان و ماده ۱۳ این قانون تأمین اعتبار مالی و معافیت مالیاتی شرکتهای دانش بنیان را تسهیل می کنند. همینطور ماده ۱۴ این قانون تاسیس سازمان توسعه و سرمایه گذاری را بیان می دارد.
معاون فناوری وزارت علوم، در انتها ضمن اشاره به ۵۸ سفر استانی طی یک سال قبل و دیدار با مقامات استانی و روسای پارک ها از تلاشهای برخی استانداران همچون استاندار یزد برای برگزاری جلسات ستاد اقتصاد دانش بنیان در سطح استان تشکر کرد.
1401/09/06
12:15:59
0.0 / 5
396
تگهای فروش ۲۶ هزار میلیاردی فناوری از جانب پارک ها: آموزش , پژوهش , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیست و یکم