در نشست هم اندیشی پژوهشگران یك درصد پراستناد دنیا عنوان شد

تاکید بر توزیع عادلانه منابع و داده های پژوهشی

تاکید بر توزیع عادلانه منابع و داده های پژوهشی

به گزارش بیست و یکم، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در نشست هم اندیشی پژوهشگران یک درصد پراستناد دنیا به موضوع عدالت در توزیع منابع پرداخت و اظهار داشت: به جرأت می توان اظهار داشت که در منابع تحقیقاتی ما در کشور، عادلانه توزیع نمی گردد. اصرار من بر این است که همه باید به تحقیقات و منابع تحقیقات دسترسی پیدا کنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در این جلسه که با محوریت مرجعیت علمی تحقیقات و فناوری سلامت امروز (شنبه پنج آذرماه) در محل معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد، به اهمیت استفاده از همه ظرفیت های کشور اشاره نمود و اظهار داشت: اجرای این سیاست در زمینه سلامت بسیار مهم می باشد، چون در این عرصه نمی توان آزمون و خطا کرد.
وی به اهمیت نیاز کشور به تحقیقات مسئله محور و کاربردی اشاره نمود و گفت: ما به این مساله اعتقاد داریم و تحقیقات باید در امتداد نیازهای کشور باشد و ما نمی توانیم تحقیقاتی را انجام دهیم که جزو اولویت های کشور نباشد، کاربر و مصرف کننده نداشته باشد. در همین راستا حتما متولیان پژوهش، سیاست تحقیقاتی را باید برمبنای نیازهای تحقیقاتی کشور با فراخوان به دانشگاه ها و مراکز اعلام کنند.
پناهی اشاره کرد که با همین هدف، نیازهای تحقیقاتی کشور رابه دانشکاه ها اعلام نموده و دانشگاه ها را ماموریت محور کردیم. همین طور در این راستا، موسسه نیماد را نیز سر و سامان دادیم.
وی درباره ی علت ساماندهی موسسه نیماد اظهار داشت: ما ۵۰ میلیارد بودجه داریم ولی حدود ۷۰ میلیارد طرح تعریف شده بود. در صورتیکه اصلاً در نیماد نباید کار دانشگاهی صورت گیرد و این جزو اساسنامه نیماد است. در نیماد باید کاری صورت گیرد که در دانشگاه قابل انجام نیست. بدین سبب ما نیماد را مسئله محور کرده ایم و ۱۰ کمیته برمبنای نیاز تعریف کردیم.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اعلام نمود: ما در نیماد فراخوانی تعریف کردیم و از پژوهشگران مشتاق این حوزه دعوت کردیم که به روش هایی جدید درمانی مثل ژن درمان، کار تی سل و.... در درمان سرطان کاربر دارند، پرداخته شود. این فراخوان شروع شده و تا آخر سال، ۴ فراخوان دیگر نیز خواهیم داشت.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اشاره کرد: باتوجه به اهمیت هدفمند بودن تخقیقات، ما ساختارها را نیز به همین سمت هدفمندی بردیم و به هر دانشگاه ماموریتی محول کردیم و عنوان کردیم که طرح های یک درصد که بودجه خوبی دارند، را به این سمت ببرند. در نیماد ۱۰ فراخوان تعریف شده و نیازهای آنرا طوری دیدیم که همه بتوانند از آن بهره گیرند.
پناهی به موضوع عدالت در توزیع منابع پرداخت و اظهار داشت: به جرأت می توان اظهار داشت که در منابع تحقیقاتی ما در کشور، عادلانه توزیع نمی گردد. اصرار من بر این است که همه باید به تحقیقات و منابع تحقیقات دسترسی پیدا کنند.
وی به توزیع عادلانه نیز اصرار کرد و افزود: هزینه قابل توجهی از کشور برای کوهورت (مطالعات هم گروهی) و پرشین کوهورت هزینه شده ولی داده به کسی نمی دهند. باید جسارت به خرج داد تا داده های کوهورت و پرشین کوهورت در اختیار همه قرار بگیرد. کوهورت های ما به WHO داده می دهد ولی در اختیار پژوهشگران خودمان قرار نمی دهد. این داده ها باید در اختیار دانشگاه، حتی استاندار، فرماندار و سیاسیون نیز قرار بگیرد.
پناهی به سیاستگذاری ها در حوزه مقاله نویسی اشاره نمود و اظهار داشت: ما نمی توانیم سیاست هایی در پیش بگیریم که همه را به مقاله نویس تبدیل کند. همین طور نمی توان یک دفعه همه بخشنامه ها و دستورالعمل های مربوط به مقاله نویسی را حذف نمود.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اشاره کرد: باید بپذیریم که برخی اعضای هیئت علمی ما در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، مقاله نویس هستند. همین طور یک سری افراد قدر و توانمندی هم وجود دارند که فناور هستند و نباید از این ها انتظار مقاله داشته باشیم.
وی به اصلاح بخشنامه ارتقای اعضای هیئت علمی اشاره نمود و توضیح داد: آخرین جلسه این اصلاح بخشنامه ارتقاء نیز انجام شد و در آن به نکات آموزشی، پژوهشی، فناوری و... به خوبی توجه شده و در این بخشنامه، ارتقای فرد به ارتقای کشور، گره زده شده است.
پناهی با اشاره به اهمیت همتاپروری در پژوهش اظهار داشت: همتاپروری در پژوهش خیلی مهم می باشد. قرار بر این بود دکترای پژوهش محور، همتا پروری پژوهشی باشد ولی اینگونه اتفاق نیفتاد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به اهمیت ارتباط با صنعت پرداخت و اظهار داشت: در دنیا فاصله بین پتنت، ایده، پروپوزال و پایان نامه تا صنعت را شرکت های دانش بنیان و هسته های فناور پر می کنند. ولی صنعت ما بیشتر کارخانه است و با شواهد علمی کار نمی کنند. بوسیله شرکت های دانش بنیان، هسته های فناور و... این فاصله را کم تر کردیم و شرایط بهتر شده است.
وی در این جلسه به موضوع حذف امتیازهای مقالات پر نویسنده اشاره نمود و اظهار داشت: من موافق این مساله نیستم ولی باید مواظب باشیم در وضعیت مناسب این حذف را انجام دهیم. الان شرایط برای حذف مقالات پر نویسنده (GBD) مناسب نمی باشد. در مورد این مساله درباب جشنواره رازی نیز به ما نامه زده شده است.
پناهی در آخر اشاره کرد: در اصلاحیه بخشنامه ارتقای اعضای هیئت علمی مقالات پر نویسنده حذف خواهند شد. در مورد حذف کلی آن، در زمان مناسب جلسه ای با صاحب نظران گذاشته خواهد شد و این مساله مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ابتدا باید مشکلات اساسی حوزه پژوهش را حل نماییم، بعد به این مساله نیز خواهیم پرداخت.
به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، اساتید حاضر در این جلسه به بحث و گفتگو در مورد چالش های موجود پژوهش و فناوری و دستیابی به مرجعیت علمی پرداختند.
منبع:

1401/09/05
19:52:44
0.0 / 5
482
تگهای تاکید بر توزیع عادلانه منابع و داده های پژوهشی: آموزش , پژوهش , تحقیقات , دانش بنیان
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بیست و یکم