سرمایه گذاری روی ۱۴طرح سلول های بنیادی و ناباروری

سرمایه گذاری روی ۱۴طرح سلول های بنیادی و ناباروری

به گزارش بیست و یکم، در چهل و هشتمین جلسه کارگروه شرکتهای دانش بنیان ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، بیشتر از ۴۰ طرح فناورانه عرضه شد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، چهل و هشتمین جلسه کارگروه شرکتهای دانش بنیان ستاد با حضور امیرعلی حمیدیه دبیر و حسین سلطانی نژاد مدیر فناوری، تجاری سازی و بازار ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، با حضور بیشتر از ۴۰ نفر از نمایندگان شرکت ها و مراکز تحقیقاتی فعال در حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و متخصصین علاقمند به این حوزه برگزار گردید.
در این نشست به منظور دریافت حمایت های مادی و معنوی از ستاد، فناوران از شرکتهای مختلف ۱۴ طرح فناورانه عرضه کردند.
معرفی محصولات و خدمات فناورانه سلول های بنیادی
در این نشست ابتدا برخی از مدیران و مسؤلان شرکتهای دانش بنیان به معرفی طرح های خود پرداختند که به این شرح است: کارگر به عرضه طرح تولید نیمه صنعتی ماده موثره دارویی سیکلوفسفامید مونو هیدرات در بیماران دریافت کننده پیوند سلول های بنیادی خون ساز و مبتلایان سرطان پرداخت. توجه به اهمیت این داروی راهبردی، پراهمیت و کارامد در درمان سرطان و پیوند سلول های بنیادی خون ساز و همینطور نیاز جدی بیماران ایرانی، تولید بومی این ماده مؤثره دارویی در رفع وابستگی کشور کاملاً ضروری می باشد. ازاین رو ایجاد دانش بومی تولید نیمه صنعتی ماده موثره دارویی سیکلوفسفامید هدف قرار گرفته است.
در ادامه طوسی زاده به عرضه طرح با عنوان «تولید کیت تشخیص پارگی کیسه آب جنینی» پرداخت. امروزه اغلب سقط جنین ها به علت پارگی کیسه آب جنین و به دنبال آن عفونت های شدید رخ می دهد و بخاطر قیمت بالای این محصول بیمار نمی تواند خریداری کند و سونوگرافی هم حجم کم را از ابریزش نمی تواند تشخیص دهد و هم با عنایت به اینکه این محصول فقط توسط کشور آمریکا تولید و به قیمت بالا عرضه می شود ازاین رو تولید این محصول می تواند در به دست آوردن این درصد در راه تحقق است. تخمین زده شده است میزان مصرف این کیت در ایران سالانه ۳میلیون عدد است و در صورت پیشگیری از واردات محصول مشابه آمریکایی میزان آن دو برابر افزایش خواهد یافت.
پس از آن آذرپیرا به عرضه طرح «طراحی و ساخت ستون های نانوفناورانه با ساختار چارچوب های آلی فلزی و با قابلیت سطح تنظیم شده ایمونوافینیتی جهت استخراج و تخلیص اگزوزم با خاصیت خلوص و راندمان بسیار بالا» پرداخت.
اهدف کاربردی عبارت است از ساخت و تولید آزمایشگاهی و سپس انبوه ستون های ایمونوافینیتی جهت استخراج و تخلیص اگزوزم سریع با خاصیت درجه بالینی کلینیکی و خلوص و راندمان بالا برای رفع رسوب ناخالصی و آلودگی های دیگر در کیت های استخراج اگزوزم، از ستون های ایمونوافینیتی برای تخلیص اگزوزم در مایعات مختلف استفاده گردد.
ستون ها حاوی قابلیت تغییر و استفاده از آنتی بادی اختصاصی مختلف را داشته باشد. قابلیت جداسازی مقادیر خیلی کم با راندمان بالا و خلوص بالای اگزوزم در زمان کم را دارا باشد.
همچنین عباس زاده به عرضه طرح «راه اندازی زنجیره تولید کرم های بیولوژیک مشتق از سلول های بنیادی جهت مصارف آرایشی بهداشتی و دارویی» پرداخت. در منطقه خاورمیانه، فقط ایران و ترکیه از نظر توانمندی در عرصه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی حرفی برای گفتن دارند. ایران از نظر تعداد شرکتهای دانش بنیان، ترکیبات و اسانس ها، سطح علم در حوزه شیمی و داروسازی در وضعیت بهتری قرار دارد و با تجهیز و به روز رسانی ماشین الات تولید و بسته بندی، می تواند سطح و حجم تولیدات را ارتقا دهد و بازار شرکتهای اطراف را به دست آوریم به شرط آنکه مکانیزم های لازم وجود داشته باش. به منظور استفاده از تولیدات داخلی با کیفیت که دارای منشأ بیولوژیک باشند و در عین حال از نظر تأمین مواد اولیه که دارای خاصیت آرایشی و بهداشتی باشند این طرح مورد نظر قرار گرفت.
پس از آن شهابی به عرضه دو طرح «دستگاه اتوماتیک رنگ آمیزی لام» و «دستگاه سیتولوژی بر پایه مایع به همراه فیلتر» را ارائه نمود. در سالهای اخیر رویکرد استفاده از دستگاههای تمام اتوماتیک برای رنگ آمیزی لام های مختلف گسترش ویژه ای یافته است.
این دستگاه به صورت تمام اتوماتیک با صرف هزینه و زمان اندک می تواند انواع لام های مختلف هماتولوژی، پاتولوژی و میکروبیولوژی را رنگ آمیزی نماید. همینطور دستگاه سیتولوژی بر پایه مایع حساسیت و اختصاصیت تست غربالگری پاپ اسمیر را افزایش داده و با حذف موارد منفی کاذب به تشخیص آسان و دقیق تر سرطان دهانه رحم کمک می نماید. از طرفی با طراحی دو فیلتر مجزا برای دستگاه مورد نظر، امکان بررسی سایر مایعات بدن (ادرار، بزاق، مایه پلور، نمونه BAL) هم فراهم آورده شده است.
طرح «طراحی، توسعه و تولید ظروف کشت سلول و بافت» توسط دکتر عبداللهی عرضه شد. امروزه با توسعه درمان های نوین ظروف کشت سلول کاربردهای گسترده ای پیدا کرده اند که غیر قابل جایگزین می باشد ازاین رو این ظروف بدل به یک کالای راهبردی در حوزه درمان شده است. بر این اساس هدف این پروژه تولیدی تحقیقاتی؛ طراحی، توسعه و در نهایت تولید ظروف کشت سلول است.
در ادامه فروغی به عرضه طرح با عنوان «تولید محیط کشت پودری سلولی و میکروبی» پرداخت. هدف اصلی این پروژه بی نیاز کردن کشور از واردات ماده اولیه شرکتهای داروسازی زیست فناوری که همان محیط کشت و خوراک های سلولی است. محصولات تولیدی شرکت سیوان می تواند به صورت کامل نیاز کشور را از این مواد برطرف کند. با گسترش و توسعه این طرح، شرکت سیوان پتانسیل تولید و صادرات محصولات خویش را به کشورهای دیگر خواهد داشت که این امر باعث ارزآوری چشم گیر و پیشرفت صنایع داخلی خواهد شد.
پس از آن مهاجری به عرضه طرح «پانسمان نوین حاوی دارو» را ارائه نمود. پانسمان نانوالیاف تولیدی مؤثر در انواع زخم های سوختگی، جراحی، دیابتی و فشاری بدون حفره و بدون عفونت به کار می آید. این پانسمان ضد التهاب بوده و از باقی ماندن جای اسکار جلوگیری کرده و به علت ساختار متخلخل و دارو رسانی مؤثر، سرعت ترمیم زخم را زیاد می کند.
همچنین واثقی به عرضه طرح «تراشه میکروفلوئیدیک جداسازی اسپرم متحرک بدون احتیاج به سانتریفیوژ» پرداخت. یوپرم، یک محصول دانش بنیان در حوزه درمان ناباروری می باشد که هدف آن بهبود نتایج درمانی در مراکز ناباروری بوده و برای این امر از فناوری میکروفلوئیدیک استفاده می نماید.
در ادامه منصوری به نمایندگی مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عرضه طرح با عنوان " طراحی و ساخت سیمولاتور جراحی abnormal placentation جهت پیشگیری ازمورتالیتی وموربیدیتی در رابطه با تولیدمثل وباروری " پرداخت. با به کارگیری وسیله مورد نظر درمورد طراحی و ساخت سیمولاتور جراحی abnormal placentation جهت پیشگیری ازمورتالیتی وموربیدیتی در رابطه با تولیدمثل وباروری، میتوان گامهای مؤثری در تقویت آموزش پزشکی و توسعه اجرای کاربردی وعملیاتی این جراحی در دوران کرونا وپساکرونا برداشت ومزایای ذیل را درپیش خواهد داشت.
پس از آن دلیرژ به عرضه طرح «ایمونوتراپی بیماران مبتلا به سرطان پستان با استفاده از نانوذرات تزئین شده با آنتی بادی منوکلونال ضد CD۴۰ در کارآزمائی بالینی مرحله I با هدف بهبود سلامت مادر و کودک» را ارائه نمود. سرطان پستان شایع ترین نوع سرطان در زنان می باشد. یک روش مؤثر برای درمان سرطان، استفاده از نانوذرات بعنوان حامل آنتی ژن های توموری و ادجوانت های محرک ایمنی، جهت عرضه مستقیم به سلول های دندریتیک در داخل بدن است.
با توجه به این که پس از ورود نانوذرات به داخل بدن امکان دارد توسط سایر سلول های بدن هم جذب شوند، احتیاج به هدف گیری اختصاصی نانوذرات به سلول های دندریتیک می-باشد. یک استراتژی جدید، نشان دار کردن نانوذرات توسط لیگاندهای طبیعی برای گیرنده های اندوسیتیک سلول های دندریتیک، مانند گیرنده CD۴۰ است.
در ادامه سلیمانی به عرضه طرح با عنوان «ساخت داربست هیدروژلی واستفاده از پتانسیل ترمیمی اگزوزوم های مشتق از سلول های بنیادی مزانشیمال برای بازسازی بافت استخوانی صدمه دیده» پرداخت.
درمان نقایص استخوان هنوز یک مشکل بالینی است، باوجود این حقیقت که درمان های گوناگونی هم اکنون در دسترس هستند. در دهه های اخیر، داربست های مهندسی استخوان به ابزاری امیدوارکننده برای پر کردن محل های نقص و رفع نقصها پیوند استخوان تبدیل گشته اند. به علت تشکیل استخوان، رشد عروقی و مدولاسیون التهاب، ترکیب داربست های مهندسی استخوان با درمان مبتنی بر سلول و بدون سلول به صورت گسترده در ترمیم نقص استخوان استفاده می شود.
به عنوان آخرین طرح بهشتی به عرضه طرح «طراحی و ساخت کیت تشخیص آلودگی ناشی از مایکوپلاسما در دستگاه تناسلی» پرداخت. تعداد و تنوع آلودگی در دستگاه تناسلی انسان می تواند بسیار بالا باشد هرچند برخی از این میکروارگانیسم ها مضر نبوده و به شکلی همزیست هستند اما برخی از میکرو ارگانیسم ها دارای عوارضی در دراز مدت هستند. و همینطور از راه روابط جنسی قابل انتقال هستند.


1401/09/03
17:03:34
0.0 / 5
938
تگهای سرمایه گذاری روی ۱۴طرح سلول های بنیادی و ناباروری: آزمایش , آموزش , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بیست و یکم