به سرپرستی دانشمند ایرانی دانشگاه پردو ابداع شد

ابزاری كه صدای بیماری را می شنود!

ابزاری كه صدای بیماری را می شنود!

بیست و یكم: پژوهشگران ˮدانشگاه پردوˮ به سرپرستی ˮرحیم رحیمیˮ دانشمند ایرانی این دانشگاه، ابزاری ابداع نموده اند كه می تواند میزان تهاجم بیماری را باتوجه به امواج صوتی انتشار یافته مورد بررسی قرار دهد.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، تشخیص سفت شدن ساختاری كه سلول های بدن انسان را احاطه كرده است، می تواند تهاجم سرطان را به بافت های دیگر بدن نشان دهد.
بررسی تغییراتی كه در این ساختار موسوم به "ماتریكس برون یاخته ای" (Extracellular matrix) رخ می دهند، روش بررسی پیشرفت بیماری را در اختیار پژوهشگران قرار می دهد اما شناسایی تغییراتی كه در ماتریكس برون یاخته ای رخ می دهند، بدون لطمه رساندن به آن، كار دشواری است.
پژوهشگران "دانشگاه پردو" (Purdue University) به سرپرستی "رحیم رحیمی" (Rahim Rahimi)، استادیار مهندسی مواد این دانشگاه، ابزاری ساخته اند كه به متخصصان امكان می دهد تا نمونه ماتریكس برون یاخته ای را روی یك پلت فرم بارگذاری كنند و سفتی آنرا بواسطه امواج صدا تشخیص دهند.
رحیمی اظهار داشت: روند كار این ابزار، مانند بررسی لطمه در باله هواپیما است. در روند بررسی، یك موج صوتی از مواد مورد آزمایش منتشر می شود و گیرنده كه در طرف دیگر آن قرار دارد، راه اندازی می نماید. شیوه انتشار موج صوتی می تواند هر صدمه ای را بدون تاثیر گذاشتن بر ماده نشان دهد.
همه بافت ها و اندام های بدن، ماتریكس برون یاخته ای منحصر به خودرا دارند و ساختار آن بر طبق هدف بافت و اندام، متفاوت می باشد. ماتریكس برون یاخته ای می تواند سرنخ های ساختاری و شیمیایی را عرضه نماید كه ارتباط میان سلول های داخل ماتریكس را به نمایش می گذارند.
پژوهشگران در بررسی های خود، كشش و فشردگی نمونه های ماتریكس برون یاخته ای را آزمایش كرده اند و آنها را در معرض مواد شیمیایی قرار داده اند اما این روش ها می توانند به ماتریكس برون یاخته ای لطمه برسانند.
رحیمی و گروهش، یك روش غیرمخرب را جهت بررسی نحوه واكنش ماتریكس برون یاخته ای نسبت به بیماری، مواد سمی و داروها ابداع كردند. آنها ابتدا پژوهش خودرا با همكاری "سوفی للیور" (Sophie Lelièvre)، استادیار دانشگاه پردو انجام دادند تا بتوانند عوامل خطرزایی كه بر ماتریكس برون یاخته ای اثر می گذارند و خطر مبتلاشدن به سرطان را می افزایند، شناسایی كنند.
این ابزار، در واقع یك آزمایشگاه روی تراشه است كه به یك گیرنده و یك فرستنده متصل می شود. فرستنده بعد از افزودن ماتریكس برون یاخته ای و سلول ها به پلتفرم، موج صوتی تولید می كند كه از ماده منتشر می شوند و سپس گیرنده را راه اندازی می كنند. خروجی این فرایند، یك سیگنال الكتریكی است كه می تواند میزان سفتی ماتریكس برون یاخته ای را نشان دهد.
رحیمی اضافه كرد: شاید این ابزار بتواند به برداشتن نمونه های بسیار به صورت همزمان كمك نماید و به پژوهشگران امكان دهد تا جنبه های متفاوت بیماری را به صورت همزمان بررسی نمایند.
این پژوهش، در مجله "Lab on a Chip" به چاپ رسید.
منبع:

1399/01/04
15:50:59
5.0 / 5
3196
تگهای ابزاری كه صدای بیماری را می شنود!: آزمایش , ابداع , پژوهش , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
بیست و یکم