رئیس دانشگاه تهران خبر داد؛

ایجاد پارک علم و فناوری مشترک بین ایران و ونزوئلا

ایجاد پارک علم و فناوری مشترک بین ایران و ونزوئلا

به گزارش بیست و یکم، رییس دانشگاه تهران با بیان موافقت برای ایجاد پارک علم و فناوری مشترک بین ایران و ونزوئلا، اظهار داشت: باید به مدل مناسبی برای مشارکت و کمک به توسعه فنی و ایجاد کسب وکارهای جدید در ونزوئلا برسیم.به گزارش بیست و یکم به نقل از دانشگاه تهران، سید محمد مقیمی در دیدار با هیأت بلندپایه دانشگاهی ونزوئلا، اولویت اول دانشگاه تهران در حوزه گسترش همکاریهای علمی را ارتقای همکاری ها با کشورهای دوست دانست و اظهار داشت: کشور ونزوئلا یکی از دوستان قدیمی ایران شمرده می شود و در دولت سیزدهم، تاکید ویژه ای برای بسط همکاری ها بین ایران و ونزوئلا در همه زمینه ها به ویژه در زمینه دیپلماسی علمی انجام شده است.
وی با اشاره به این که تعاملات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فنی بین ایران و ونزوئلا روز به روز درحال توسعه است، اشاره کرد: دانشگاه تهران دارای این ظرفیت است که کارهای خودرا در طیف وسیعی از حوزه های علمی و تخصصی با دانشگاه ها و دولت ونزوئلا توسعه دهد.
مقیمی با بیان آمادگی برای ترسیم نقشه راه تعاملات علمی بین دانشگاه های برتر ایران و دانشگاه های مطرح ونزوئلا، اظهار داشت: چند مرکز علمی معتبر وابسته به دانشگاه تهران در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی فعال می باشند و ونزوئلا نیز دارای بستر مناسب در این حوزه می باشد. سطح فنی انستیتو نفت دانشگاه تهران به شکلی است که وزارت نفت ایران پروژه های مختلفی را در بعضی میادین نفتی به دانشگاه تهران سپرده است.
رئیس دانشگاه تهران همین طور با اشاره به بازدیدهای چند هیأت از کشورهای عراق، ارمنستان، گرجستان و روسیه از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و درخواست آنها جهت راه اندازی شعبه ای از پارک علم و فناوری در این کشورها، اظهار داشت: جهت راه اندازی شعبه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در ونزوئلا آمادگی داریم.
مقیمی در پاسخ به ابراز تمایل معاون وزیر تحقیقات، علوم و فناوری ونزوئلا برای ایجاد پارک علم و فناوری مشترک ایران و ونزوئلا، اظهار داشت: برای ایجاد پارک مشترک بین دو کشور، رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران طی بازدیدی از ونزوئلا امکان سنجی خواهدنمود تا بتوانیم به مدل مناسبی برای مساعدت با توسعه فنی کسب وکارها در ونزوئلا برسیم و همین طور به سرمایه گذاران ایرانی در ونزوئلا کمک فنی داشته باشیم.
مقیمی همین طور درباره ی همکاریهای مشترک دانشگاه تهران با دانشگاه های برتر ونزوئلا، اظهار داشت: در حوزه تقویت رشته زبان اسپانیولی در دانشگاه تهران نیازمند تامین استاد هستیم و از اعزام استاد به ایران جهت دوره هایی کوتاه مدت و همین طور تأسیس دوره های کارشناسی ارشد و دکتری زبان اسپانیولی در دانشگاه تهران استقبال می نماییم.
وی در آخر سخنانش اظهار داشت: همین طور دانشگاه تهران آمادگی دارد تا کرسی زبان و ادبیات فارسی را در یکی از دانشگاه های مهم و برتر ونزوئلا بوجود آورد و اساتید زبان و ادبیات فارسی را نیز اعزام کند.
رئیس دانشگاه تهران همین طور بیان داشت: تجربه ایران و ونزوئلا در مبارزه با استعمار و استکبارستیزی، دارای این توانایی است که کار مطالعاتی گسترده بر روی آن صورت گیرد و الگوی جامعی برای استکبارستیزی پیش روی آیندگان قرار دهد.
داوید سیلوا معاون وزیر آموزش عالی نیز در این دیدار با بیان این که ونزوئلا دارای ۷۷ دانشگاه دولتی، ۲۷ دانشگاه خصوصی و ۷۵ مؤسسه آموزش عالی خصوصی است، برای بسط ارتباطات آموزش عالی دو کشور اعلام آمادگی کرد.
فرانسیسکو دوران معاون وزیر تحقیقات، علوم و فناوری ونزوئلا نیز از افتتاح مرکز پژوهش های فناورانه و نوآورانه در ونزوئلا در آینده نزدیک آگاهی داد و اظهار داشت: همین طور مقرر است یک پارک علم و فناوری به عنوان پایگاه گسترش سایر پارک ها در ونزوئلا تأسیس شود.
دکتر سید محمد مرندی معاون بین الملل دانشگاه تهران، دکتر علی اسدی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دکتر مبینی دهکردی رییس سازمان توسعه سرمایه گذاری دانشگاه تهران، دکتر علی وطنی سرپرست انستیتو مهندسی نفت دانشکدگان فنی دانشگاه تهران، دکتر فریده علوی رییس دانشکده زبان ها و ادبیات خارجی و تعدادی از مدیران حوزه بین الملل و اعضای هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان در این دیدار حضور داشتند.


منبع:

1401/08/30
13:05:27
0.0 / 5
426
تگهای ایجاد پارک علم و فناوری مشترک بین ایران و ونزوئلا: آموزش , پژوهش , تحقیقات , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم