یک تکنولوژی جدید برای جذب CO۲ ابداع شد

یک تکنولوژی جدید برای جذب CO۲ ابداع شد

به گزارش بیست و یکم، تکنولوژی جدید جذب کربن دی اکسید که می تواند کربن مونوکسید و گاز طبیعی مصنوعی تولید نماید، می تواند به مبارزه با بحران آب و هوا کمک نماید.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پژوهش های جدید پژوهشگران دانشگاه ساری(Surrey) فناوری جدیدی را به نمایش می گذارد که می تواند به دانشمندان اجازه دهد هم کربن دی اکسید را جذب کنند و هم آنرا به مواد شیمیایی مفید در یک فرایند دورانی تبدیل کنند.
نتیجه نهایی، یک روش کارآمد برای تولید محصولات جانبی مانند کربن مونوکسید و گاز طبیعی مصنوعی است.
دکتر ملیس دویار، مدرس ارشد مهندسی شیمی در دانشگاه ساری می گوید: جذب CO۲ از هوای اطراف و تبدیل مستقیم آن به محصولات مفید دقیقا همان چیزی است که ما برای نزدیک شدن به خنثی سازی کربن در قسمت مواد شیمیایی به آن نیاز داریم. این روش به خوبی می تواند نقطه عطفی در گامهای مورد نیاز ما برای رسیدن به اهداف تولید صفر کربن تا سال ۲۰۵۰ باشد.
وی ادامه داد: ما باید از تفکر فعلی خود در مورد نحوه تولید مواد شیمیایی دور شویم، چونکه شیوه های فعلی متکی به سوخت های فسیلی هستند که پایدار نیستند. با این فناوری، ما می توانیم مواد شیمیایی با ردپای کربن بسیار کمتری عرضه نماییم و به جایگزینی سوخت های فسیلی با کربن دی اکسید و هیدروژن تجدیدپذیر بعنوان بلوک های سازنده سایر مواد شیمیایی مهم نگاه نماییم.
این اختراع جدید از یک فناوری در انتظار ثبت اختراع به نام مواد قابل تعویض دو عملکردی(DFM) استفاده می نماید. DFMها کربن دی اکسید را جذب و تبدیل مستقیم آن به مواد شیمیایی را تسریع می کنند.
مواد قابل تعویض دو عملکردی
DFMها به علت توانایی در تولید چندین ماده شیمیایی بسته به شرایط عملیاتی یا ترکیب واکنش دهنده اضافه شده، "قابل تعویض" نامیده می شوند. این بدان معناست که این فناوری با تغییرات تقاضا برای مواد شیمیایی و همینطور در دسترس بودن هیدروژن تجدیدپذیر بعنوان یک واکنش دهنده بسیار سازگار است.
لوکیا-پانتزکرولا مرکوری دانشجوی کارشناسی ارشد که این پژوهش را در دانشگاه ساری هدایت می کند، می گوید که این نوآوری جدید به مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک می نماید.
وی می گوید: این پژوهش نه تنها چاره ای مناسب برای تولید سوخت ها و مواد شیمیایی بی کربن را نشان می دهد، بلکه نگاهی نوآورانه برای مبارزه با انتشار روز افزون CO۲ که به گرمایش جهانی کمک می نماید، عرضه می کند.
سایر پروژه های مشابه
در ژوئن سال ۲۰۲۲، بزرگترین کارخانه جذب کربن بریتانیا در چِشایر در شمال غربی انگلستان عملیاتی شد. این کارخانه یکی از بزرگترین تولید کنندگان سدیم کربنات، نمک و سدیم بی کربنات در اروپا است. این مواد شیمیایی اجزای حیاتی طیف وسیعی از اقلام استفاده روزمره از شیشه گرفته تا مواد شوینده هستند و در عین حال برای تصفیه آب، در خوراک دام، محصولات غذایی انسان و همینطور اهداف دارویی هم استفاده می شوند.
اواخر همان ماه، شرکت Climeworks AG که یک شرکت سوئیسی متخصص در فناوری Direct Air Capture است در ایسلند مبادرت به تاسیس جدید ترین و بزرگترین مرکز جذب و ذخیره مستقیم کربن از هوا به نام Mammoth کرد.
انتظار می رود که ساخت و ساز این مرکز ۱۸ تا ۲۴ ماه زمان ببرد. این تاسیسات بعد از بهره برداری دارای ظرفیت اسمی جذب ۳۶ هزار تن کربن دی اکسید در سال خواهد بود.
منبع:

1401/08/22
23:41:13
0.0 / 5
436
تگهای یک تکنولوژی جدید برای جذب CO۲ ابداع شد: ابداع , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بیست و یکم