رونمایی از سامانه راداری جدید چین

رونمایی از سامانه راداری جدید چین

بیست و یکم: چین از سامانه راداری قدرتمند جدید خود با توانایی شناسایی ماهواره های دشمن موسوم به SLC-18 رونمایی نمود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از SCMP، چین حالا یک سیستم راداری قدرتمند جدید دارد که می تواند ماهواره های دشمن را شناسایی کند و آنرا به کشورهای دوست خود عرضه نماید. البته این کشور ذکر نکرده است که کدام کشورها را دوست می داند.
رادار آرایه ای اسکن الکترونیکی فعال SLC-۱۸
این سامانه راداری SLC-۱۸ نامیده می شود و هفته گذشته در نمایشگاه بین المللی هوانوردی و هوافضای چین در ژوهای در استان گوانگدونگ به معرض نمایش گذاشته شده است.
این سامانه ازطریق یک شرکت دولتی موسوم به China Electronics Technology Group Corporation (CETC) درحال توسعه است.
سان روی معاون مدیر CETC می گوید: این رادار، پایش زمینی نسبتاً مقرون به صرفه اهداف فضایی را برای خدمت به کشورهای دوست فراهم می آورد و قابلیت های آگاهی موقعیتی را در مقابل ماهواره های مدار نزدیک زمین برای متعادل کردن وضعیت میدان نبرد ارائه می دهد.
وی می گوید، این سامانه جدید بطور ویژه به قابلیت کنترل صورت فلکی ماهواره های نظارتی در مدار نزدیک زمین که از صدها ماهواره در مدارهای مختلف تشکیل شده و توسط ایالات متحده مستقر شده اند، مجهز است.
وی ادامه داد: رادار نظارت فضایی ما می تواند ماهواره ها را از فاصله دور شناسایی کند و می تواند آنها را دسته بندی کند تا یک پایگاه داده راداری تشکیل دهد که می تواند به تجهیزات دیگر کمک نماید تا بر این اساس واکنش نشان دهند و همزمان داده های ماهواره ها را برای مساعدت با تصمیم گیری به مرکز فرماندهی ارسال می کند.
بگفته سازندگان این سامانه، مجموعه ای از رادارهای SLC-۱۸ که در محلهای مناسب قرار گیرند، می توانند تمام ماهواره هایی را که در یک منطقه خاص قرار دارند، رصد و ورود ماهواره های دیگر را پیش بینی کنند و به فرماندهان حاضر در زمین زمان کافی برای واکنش و انجام اقدامات مناسب می دهند.
یک سامانه دفاع هوایی پیچیده
چین هم اکنون دارای یک سامانه دفاع هوایی پیچیده دارد که شامل ایستگاه های رادار ضد رادارگریز خصوصاً در امتداد دریای جنوبی چین و سواحل شرقی اقیانوس آرام است.
وو جیانکیا(Wu Jianqia) دانشمند ارشد برنامه رادار ضد رادارگریز ارتش چین در سال ۲۰۱۳ ادعا کرد که سامانه های راداری چین می توانند جت های اف-۲۲ آمریکایی را شناسایی و ردیابی کنند. تصور می شود این نوع جت ها پیشرفته ترین و قوی ترین جنگنده های رادارگریز در جهان هستند که چند صد کیلومتر دورتر از سواحل چین پرواز می کنند.
رادار ضد رادارگریز چین از امواجی با فرکانس حدود یک متر استفاده می نماید. بگفته جیانکیا، این امواج فرکانس پایین می توانند با بخش های بزرگ هواپیماهای رادارگریز مانند بال ها یا دم آنها برخورد کنند و سیگنال های پژواکی تولید کنند که بیش از ۱۰۰ برابر قویتر از امواج رادار نظامی است که از فرکانس های بالاتر استفاده می نماید.
سوالی که در مورد این سامانه راداری جدید پیش می آید این است که آیا تهدیدی برای ایالات متحده خواهد بود؟ در دسامبر سال ۲۰۲۱ یک ژنرال ارشد نیروی فضایی آمریکا اظهار داشت که ماهواره های ایالات متحده در مدار بالا مورد حمله مداوم چین و روسیه قرار دارند و افزود که چین می تواند در مسابقه فضایی از ایالات متحده پیشی بگیرد.



1401/08/22
09:02:30
0.0 / 5
806
تگهای رونمایی از سامانه راداری جدید چین: الكترونیكی , تولید , سیستم , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم