معاون وزیر علوم در پاسخ به بیست و یكم:

در ردیف ۱۰ کشور اول در جذب دانشجوی بین الملل قرار خواهیم گرفت

در ردیف ۱۰ کشور اول در جذب دانشجوی بین الملل قرار خواهیم گرفت

به گزارش بیست و یکم، ایلام معاون وزیر علوم اظهار داشت: الان ۱۲موسسه برای جذب دانشجوی بین المللی مجوز دارند و برنامه ما اینست که تا آخر سال به ۱۰۰ موسسه برای این مهم مجوز بدهیم.


دکتر "هاشم داداش پور" در نشست خبری در دانشگاه ایلام اظهار نمود: هم اکنون بیشتر از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دانشجو در سرتاسر کشور داریم که از این تعداد بیشتر از ۵۰ درصد را دانشجویان دختر می سازند و حداقل بیشتر از یک سوم دانشجویان، دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند و در مجموع ۴ درصد از جمعیت کل کشور را جمعیت دانشجویی تشکیل می دهد.
وی تعداد دانشجویان بین الملل را تا سال قبل ۹۴ هزار و ۴۰۶ نفر اعلام نمود و اظهار داشت: یکی از محورهای اصلی فعالیت دولت سیزدهم دیپلماسی عمومی و یکی از محورهای فعالیت وزارت علوم دیپلماسی علمی است و یکی از فعالیتهای مهم در این حوزه جذب دانشجوی خارجی است.
معاون وزیر علوم بر نقش دانشگاه های استانهای مرزی در این حوزه تصریح کرد و اظهار داشت: اختیارات دانشگاه ها در این حوزه زیاد است و دانشگاه ایلام هم در این حوزه فعالیتهای ارزشمند ای در ارتباط با دانشگاه های کشور عراق همچون دانشگاه واسط داشته و برنامه ریزی مناسبی در این حوزه انجام شده است.
داداش پور افزود: دولت سیزدهم در عین این که تلاش دارد در سطح ملی کارهای خوبی را برای کارهای توسعه ای انجام انجام دهد در میدان هم حضور دارد و بنده هفته ای به صورت متوسط به یک استان سفر کرده ام و این بازدید ها نتیجه خوبی دارد و این بازدیدها به درک مشکلات و حل سریع آنها کمک خواهد نمود.
وی خاطرنشان کرد: از بخش های مختلف دانشگاه بازدید و قرار شد به مجموعه ورزشی در خوابگاه خواهران کمک گردد و پس از اعلام نیاز توسط رئیس دانشگاه، بعضی از منابع مالی وزارت به سمت دانشگاه ایلام خواهد آمد.
وی در پاسخ به سوال ایسنا، در مورد تدوین آئین نامه های جذب دانشجوی بین المللی هم اظهار نمود: آئین نامه در ارتباط با دانشجویان بین المللی گسترده است و در این حوزه نیازمند تدوین آئین نامه های گوناگونی هستیم که تدوین این آئین نامه ها شروع شده و همچون میتوان به آئین نامه ارزیابی دانشگاه ها در جذب دانشجویان بین الملل و صدور آئین نامه در ارتباط با صدور مجوز برای موسسات جذب دانشجو اشاره نمود.
رئیس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: به ۱۲موسسه برای جذب دانشجوی بین المللی مجوز داده شده و برنامه ما اینست که تا آخر سال به ۱۰۰ موسسه مجوز بدهیم و هدف ما اینست که بتوانیم در یک فرآیند تعریف شده بتوانیم جزء ۱۰ کشور اول در جذب دانشجوی بین الملل باشیم و ظرفیت این مهم وجود دارد و همه کشورهای منطقه می توانند کشورهای هدف برای تحقق این هدف باشند.
داداش پور تصریح کرد: به تدوین ۵ تا ۶ آئین نامه دیگر برای تکمیل زنجیره این آئین نامه نیاز داریم.
معاون وزیر علوم در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در رابطه با لزوم بازبینی در آئین نامه معرفی دانشجوی نمونه اظهار داشت: در آئین نامه قبلی برای تعیین دانشجوی نمونه از ۴ بعد آموزشی، پژوهشی، فناوری و نوآوری و فرهنگی و اجتماعی ارزیابی می شدند که تغییراتی نیاز دارد که همچون این تغیرات اینست که ما قبلا دانشجوی نمونه بین المللی نداشتیم ولی سال جاری دانشجویان نمونه بین المللی را هم جزو محورها و مأموریت های سازمان قرار دادیم تا رویکرد جذب دانشجوی بین الملل را برجسته نماییم.
داداش پور افزود: به همین خاطر دو ماه پیش دانشجویان بین المللی هم بعنوان دانشجویان نمونه انتخاب شدند و اصل مهم اینست که آئین نامه باید شمولیت داشته باشد و خلاء های این آئین نامه رفع خواهد شد تا با نگاههای دولت متناسب شود.
وی اظهار داشت: تجلیل از دانشجویان نمونه را در تیرماه داشتیم و مقرر است از این به بعد مراسم تجلیل از دانشجویان نمونه را در آذر برگزار نماییم که متناسب با فضای روز دانشجو باشد و امیدورم تا دو هفته آینده دانشجویان نمونه را برای سال ۱۴۰۱ را انتخاب نماییم.1401/08/19
11:34:00
0.0 / 5
414
تگهای در ردیف ۱۰ کشور اول در جذب دانشجوی بین الملل قرار خواهیم گرفت: آموزش , پژوهش , دانشگاه , فناوری
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیست و یکم