رتبه بندی ۱۱۰ دانشگاه کشور توسط ISC

رتبه بندی ۱۱۰ دانشگاه کشور توسط ISC

به گزارش بیست و یکم، رتبه بندی و ارزیابی ۱۱۰ دانشگاه کشور توسط گروه رتبه بندی مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) انجام گرفت.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، دکتر سید احمد فاضل زاده، رئیس مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) با بیان این خبر اظهار داشت: نتایج این ارزیابی در جلسه ۹۵۸ شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در روز یکشنبه به تاریخ ۱۵ آبان ماه جاری تأیید و مصوب شد که رتبه مطلق هر دانشگاه اعلام گردد.
دکتر فاضل زاده اظهار داشت: در این رتبه بندی، معیارهای کلی در ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در ۶ حوزه آموزش (با وزن ۳۰ درصد)، پژوهش (با وزن ۲۵ درصد)، فناوری و نوآوری (با وزن ۲۰ درصد)، بین المللی سازی (با وزن ۱۰ درصد)، اثرگذاری اقتصادی (با وزن ۱۰ درصد) و خدمات اجتماعی، زیر ساخت و تسهیلات (با وزن ۵ درصد) است.
وی ادامه داد: هر کدام از این معیارهای اصلی، به تعدادی شاخص اصلی و زیر شاخص تقسیم می ­شوند که عملکرد دانشگاه در هر یک از آنها به صورت جداگانه ارزیابی می شود، جدول زیر بر مبنای هر معیار اصلی نشان داده شده است.


فاضل زاده افزود: اطلاعات مورد نیاز به منظور رتبه بندی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی از سه طریق جمع آوری شده است: اطلاعات پژوهشی که جمع آوری آن بر عهده گروه رتبه بندی ISC است، خوداظهاری دانشگاه ها که از راه تکمیل پرسشنامه الکترونیکی رتبه بندی توسط رابطین در دانشگاه ها به دست می­ آید و هم برخی اطلاعات آموزشی که از راه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا سازمان های زیر مجموعه در اختیار گروه رتبه بندی قرار داده می شود.
به نقل از مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، وی اظهار داشت: در رتبه بندی سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹، مجموعا تعداد ۱۱۰ دانشگاه حضور داشتند که اطلاعات آنها مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت و برپایه مأموریت، هر یک دسته بندی شده و مورد رتبه بندی قرار گرفته اند. تفاوت این دسته بندی با رتبه بندی سالهای پیش اینست که در این دسته بندی، دانشگاه های زیرنظام به صورت مستقل هستند.
آمار حضور دانشگاه ­ها برپایه نوع دانشگاه به شرح زیر است:


رتبه مطلق دانشگاه های جامع کشور در جدول زیر نشان داده شده است.
رتبه مطلق دانشگاه های صنعتی کشور در جدول زیر نشان داده شده است.


رتبه مطلق دانشگاه های کشور به صورت درهمکرد در جدول زیر نشان داده شده است.


۱۰ دانشگاه جامع برتر بر مبنای ۶ معیار ارزیابی و رتبه بندی در جدول زیر نشان داده شده است.

۱۰ دانشگاه صنعتی برتر بر مبنای ۶ معیار ارزیابی و رتبه بندی در جدول زیر نشان داده شده است.
۱۰ دانشگاه جامع و صنعتی برتر (درهمکرد) بر مبنای ۶ معیار ارزیابی و رتبه بندی در جدول زیر نشان داده شده است.
منبع:

1401/08/18
08:10:32
0.0 / 5
263
تگهای رتبه بندی ۱۱۰ دانشگاه کشور توسط ISC: آموزش , الكترونیكی , پژوهش , تحقیقات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیست و یکم