درمان بیماریهای قلبی-عروقی با چاپ سه بعدی رگ های خونی

درمان بیماریهای قلبی-عروقی با چاپ سه بعدی رگ های خونی

بیست و یکم: پژوهشگران آمریکایی، جوهر زیستی هیدروژلی دوشبکه ای ساخته اند که می تواند مجاری و رگ ها را در بافت زنده، چاپ سه بُعدی کند و درمانی برای بیماریهای قلبی-عروقی باشد.به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، بیماری قلبی-عروقی (CVD) هر بیماری را توصیف می کند که بر سیستم گردش خون تاثیر می گذارد. بخصوص بیماری های قلبی، بیماری های موثر بر عروق مغز و کلیه و بیماری های عروق محیطی در این دسته از بیماری ها قرار می گیرند.

رگ های خونی که خون، اکسیژن و مواد مغذی را حمل می کنند، می توانند در افراد مبتلا به CVD، باریک یا مسدود شوند که در نهایت می تواند منجر به مشکلات گوناگونی برای فرد شود. قابل ذکر است که بیماری قلبی-عروقی اغلب اوقات باعث مرگ می شود.

پژوهشگران بیمارستان بریگهام و زنان، چاپ زیستی سه بُعدی بافت های عروقی را با نشانه های عملکردی و مکانیکی برای رفع این مشکلات بهبود داده اند.

این گروه از پژوهشگران، یک جوهر زیستی هیدروژلی دوشبکه ای تولید کرده اند که می تواند با استفاده از قابلیت های اتصال عرضی پلیمرهای طبیعی، مجاری را در بافت زنده چاپ کند. این مجراها علاوه بر انقباض عروق قوی، اتساع عروق، نفوذپذیری و عملکرد قابل مقایسه با عروق طبیعی، دارای خیلی از صفات فیزیولوژیکی مهم رگ های خونی هستند. پژوهشگران همینطور پتانسیل استفاده از این رگ ها را برای آزمایش در رویارویی با ویروس کووید-۱۹ خاطرنشان کردند.

دکتر شرایک ژانگ از بخش مهندسی پزشکی بیمارستان بریگهام و زنان و نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: عروقی که ما چاپ کرده ایم، دقیقاً از مکانیک رگ های طبیعی تقلید می کنند. این پژوهش، پتانسیل چنین مجراهایی را نشان داده است که بعنوان مدلهای عروقی برای پیوند در جراحی های عروقی، سایر پژوهشها و کاربردهای وسیع زیست پزشکی عمل کنند.

بر اساس آمارها، هر ۳۴ ثانیه یک نفر در ایالات متحده بر اثر بیماری های قلبی-عروقی جان خویش را از دست می دهد. همچنین، بیماری قلبی علت اصلی مرگ برای مردان و زنان و برای اعضای اکثریت گروههای نژادی و قومی است.

کالج قلب و عروق آمریکا می گوید، رفتارهای سبک زندگی نامناسب بزرگترین علت مرگ و ناتوانی در ایالات متحده است. عواملی مانند استعمال دخانیات، چاقی، کم تحرکی و رژیم غذایی نامناسب تأثیر زیادی بر خطرات قلبی عروقی دارند.

نتایج این پژوهش در مجله Science Advances انتشار یافته است.


منبع:

1401/08/06
13:40:00
0.0 / 5
420
تگهای درمان بیماریهای قلبی-عروقی با چاپ سه بعدی رگ های خونی: آزمایش , پژوهش , تولید , سیستم
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم