چرا کودکان ناگهان چرت زدن را رها می کنند؟

چرا کودکان ناگهان چرت زدن را رها می کنند؟

بیست و یکم: پژوهشگران دانشگاه ماساچوست در مطالعه اخیرشان اعلام کردند، کودکان نوپا زمانی که مغزشان بیشتر رشد می کند، چرت زدن را متوقف می کنند و قبل از آن، جلوگیری از چرت زدن کودکان نوپا می تواند برای یادگیری و حافظه آنها مضر باشد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اسکای، چرت زدن برای رشد مغز و پردازش حافظه، امری حیاتی می باشد، اما دانشمندان تا حالا در مورد این که چه زمانی و چرا کودکان نوپا چرت زدن را متوقف می کنند، اطلاعات زیادی نداشتند.
پروفسور "ربکا اسپنسر"(Rebecca Spencer) از دانشگاه ماساچوست این مطالعه تحقیقاتی را رهبری کرده است و در آن به بررسی این مساله که چرا تعدادی از کودکان چهار یا پنج ساله تمایل به چرت روزانه دارند، در صورتیکه تعدادی از کودکان سه ساله آن عادت را ترک کرده اند، پرداخته است. نتایج این یافته ها "رابطه بین تغییر در چرت زدن و حافظه و رشد مغز" را نشان داد.
پروفسور اسپنسر اظهار داشت: وقتی کودکان کوچک درحال چرت زدن هستند، خاطرات عاطفی و بیانی خودرا تثبیت می کنند، بدین سبب شاید از خود بپرسید، وقتی این زمان بسیار مهمی برای یادگیری است و چرت زدن به یادگیری کمک می نماید، از چرت زدن آنها جلوگیری نکنیم؟
این مطالعه بر روی هیپوکامپ مغز متمرکز شده است که نقش مهمی در فرآیندهای یادگیری و حافظه دارد. نتایج مطالعه قبلی آنها تفاوتی را در رشد هیپوکامپ برای کودکانی که چرت می زنند و آنهایی که دیگر این کار را انجام نمی دهند، نشان داده است.
بگفته پژوهشگران، وقتی کودکان خردسال هیپوکامپ نابالغ دارند، به حدی از خاطرات می رسند که می توان بدون فراموش شدن آنها را ذخیره کرد که این امر نیاز به خواب را در آنها تحریک می کند.
چرت زدن به این خاطرات اجازه می دهد تا در قشر مغز پردازش شوند و فضایی در هیپوکامپ آزاد شود تا در هنگام بیدار شدن از خواب، بیشتر قابلیت ذخیره کردن داشته باشد.
پروفسور اسپنسر اظهار داشت: وقتی هیپوکامپ ناکارآمد است، مانند داشتن یک سطل کوچک است. سطل شما سریع تر پر می شود و سرریز می شود و تعدادی از خاطرات بیرون می ریزند و فراموش می شوند. این همان چیزی است که ما فکر می نماییم برای بچه هایی که هنوز چرت می زنند، اتفاق می افتد. هیپوکامپ آنها کمتر بالغ است و باید آن سطل را بیشتر خالی کنند. وقتی هیپوکامپ توسعه یافته تر می شود، کودکان می توانند از چرت زدن کناره گیری کنند برای اینکه هیپوکامپ آنها به حدی بالغ شده است که سطل آنها دیگر سراریز نمی گردد. بعد از آن آنها می توانند خاطرات را تا پایان روز حفظ کنند و خواب شبانه می تواند کار خودرا در انتقال خاطرات به قشر مغز انجام دهد.
پروفسور اسپنسر افزود که شواهد رو به رشد نشان میدهد که این مهمست که به همه کودکان خردسال فرصت چرت زدن داده شود. حالا مطالعات بیشتری برای پیگیری کودکان در طول زمان های مختلف مورد نیاز است اما باید گفت مجبور کردن کودکان به ترک چرت زدن می تواند به یادگیری و حافظه نامطلوب منجر شود.
یافته های این مطالعه در مجله "National Academy of Sciences" انتشار یافته است.
منبع:

1401/08/04
10:44:17
0.0 / 5
462
تگهای چرا کودکان ناگهان چرت زدن را رها می کنند؟: پژوهش , تحقیقات , حافظه , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بیست و یکم