افزایش هزینه خوابگاه نارضایتی دانشجویان و پاسخ دانشگاه شهید بهشتی

افزایش هزینه خوابگاه نارضایتی دانشجویان و پاسخ دانشگاه شهید بهشتی

بیست و یکم افزایش هزینه خوابگاه نارضایتی دانشجویان و پاسخ دانشگاه شهید بهشتی


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، ماهیت اصلی و فلسفه وجودی خوابگاه های دانشجویی، کمک به کاهش هزینه های دانشجویان در دوران تحصیل است تا دانشجو بدون دغدغه هزینه های اسکان بتواند به تحصیل خود ادامه دهد. از طرفی دانشگاه ها همواره به هزینه های هنگفت خوابگاه داری اشاره می کنند و بر این باور هستند، مبلغی که از جانب دانشجویان پرداخت می شود، بسیار ناچیز است. با تمام این تفاسیر، مراکز آموزش عالی تلاش می کنند که مبحث زندگی بدون دغدغه دانشجویان غیربومی از معنا تهی نشود و اقتصاد زیست دانشجویی را تحت تأثیر قرار ندهد.
باآنکه یکی از اهداف ایجاد خوابگاه ها، کاهش هزینه های زندگی دانشجویان غیربومی است اما این مورد برای بعضی از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی، معنا و مفهومی ندارد. برخی از ان دانشجویان در تماس با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) اعلام نموده اند که دانشجویان کارشناسی این مرکز آموزشی در زمینه اسکان با مشکلاتی مواجهند. باآنکه این دانشجویان در دوره روزانه مشغول به تحصیل هستند اما دانشگاه آنها را حائز شرایط برخورداری خوابگاه نمی داند.
این دانشجویان در تماس با ایسنا مدعی شدند این مرکز آموزشی، هزینه خوابگاه را ۴ میلیون تومان اعلام نموده، در حالیکه آنها در دوره روزانه مشغول به تحصیل هستند.
به گفته دانشجویان، تعداد دانشجویانی که با این مشکل مواجهند، ۳۰۰ نفر عنوان شده و پرداخت مبلغ ۴ میلیون تومانِ مورد درخواست دانشگاه، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان آورده نقدی برای دانشگاه دارد. این ادعا از جانب دانشجویان در حالی مطرح می شود که مسؤلان دانشگاه معتقدند هزینه اجاره بهای خوابگاه استیجاری، بیشتر از مبلغی است که توسط دانشجویان پرداخت می شود.
"صبا. م" در تماس با ایسنا، ضمن تایید این مورد اظهار داشت: در شرایط فعلی، پرداخت هزینه ۴ میلیون تومانی برای خوابگاه بسیار زیاد است. چرا دانشجویی که در دوره روزانه پذیرفته شده، باید این مبلغ را برای خوابگاه پرداخت کند؟ در این خصوص و برای بیان این موضوع، گروهی از دانشجویان به معاونت دانشجویی رجوع کردند اما با واکنش تند آنها مواجه گشتند.
"علی. س" از دیگر دانشجویان متقاضی خوابگاه در رابطه با شرایط خود و دوستانش توضیح داد: در دفترچه کنکور در رابطه با واگذاری خوابگاه توضیحاتی عرضه شده اما چندان واضح و مشخص نمی باشد. پرداخت هزینه ۴ میلیون تومانی برای خوابگاه بسیار غیرمنصفانه است. ما دانشجویان دوره روزانه انتظار داریم که پرداخت هزینه خوابگاه برپایه نرخ مصوب باشد.
"محمدحسین. ر" از دانشجویان این دانشگاه در رابطه با هزینه خوابگاه اظهار داشت: تخلف دانشگاه محدود به مبلغ ۴ میلیون تومان نمی گردد. دانشجویانی که موفق شده اند تراز بهتری نسبت به آنچه که دانشگاه اعلام نموده، کسب کنند هم باید مبلغ بیشتری بپردازند. دانشگاه، این دانشجویان را به پرداخت مبلغ ۳۰۰ هزار تومان موظف کرده است.
بنابر اعلام این دانشگاه شهید بهشتی در دفترچه کنکور سراسری، اگر تراز کنکور دانشجویان غیربومی در رشته های علوم انسانی کمتر از ۷۵۰۰ و در رشته های فنی کمتر از ۸۰۰۰ باشد، مشمول برخورداری از خوابگاه نمی شوند. دانشجویان مدعی هستند، افرادی که موفق شده اند تراز بهتری کسب کنند باید مبلغ ۳۰۰ هزار تومان باید برای هزینه خوابگاه پرداخت کنند.
بر اساس مصوبه صندوق رفاه دانشجویان، نرخ اتاق های یک و دو نفره در خوابگاه های سطح یک برای دانشجویان دوره روزانه مبلغ ۱۶۲ هزار تومان است. همینطور نرخ اتاق ۴ نفره در خوابگاه های سطح یک برای دانشجویان دوره روزانه، مبلغ ۱۳۰ هزار تومان است.
نرخ مصوب خوابگاه دانشجویی امسال به شرح زیر است:


"شادی. ج" دیگر از دانشجویان خوابگاهی دانشگاه شهید بهشتی در رابطه با شرایط دانشجویان اظهار داشت: مسؤلان دانشگاه، دانشجویان را ملزم به پرداخت مبلغ ۴ میلیون تومانی کرده اند اما دانشجویان دانشگاه آزاد، مبلغ ۲ میلیون تومان بعنوان هزینه خوابگاه پرداخت می کنند. چرا ما دانشجویان دوره روزانه که در یکی از دانشگاه های سطح یک کشور درس می خوانیم باید هزینه بیشتری پرداخت کنیم؟ خوابگاهی که برای دانشجویان درنظر گرفته اند در حکیمیه (شمال شرقی ترین نقطه تهران) که از نظر بُعد مسافتی، فاصله زیادی با دانشگاه (واقع در ولنجک) دارد.

برخی از دانشجویان حائز شرایط برخورداری خوابگاه نیستند
دکتر علیرضا فارسی، معاون دانشجویی دانشگاه شهیدبهشتی در رابطه با پرداخت هزینه ۴ میلیون تومانی از جانب دانشجویان دوره روزانه این مرکز آموزشی برای اجاره بهای خوابگاه دانشجویی به ایسنا اظهار داشت: بعضی از دانشجویان حائز شرایط خوابگاه هستند؛ این در حالیست که برخی دیگر حائز شرایط برخورداری از خوابگاه نیستند. واجدان شرایط، دانشجویان دوره روزانه غیربومی هستند که سنوات تحصیلی آنها به پایان نرسیده باشد. دانشجویان کارشناسی تا ترم ۸، کارشناسی ارشد تا ترم ۴ و مقطع دکتری تا ترم ۸ مشمول آخر سنوات تحصیلی نمی شوند. اهالی تهران، کرج و شهرهای اقماری آنها بومی به حساب می آیند.
وی در رابطه با دانشجویان مقطع کارشناسی فاقد تراز اظهار داشت: اگر تراز کنکور دانشجویان غیربومی در رشته های علوم انسانی کمتر از ۷۵۰۰ و در رشته های فنی کمتر از ۸۰۰۰ باشد، مشمول دریافت خوابگاه نمی شوند. این مورد در دفترچه انتخاب رشته آمده است. ضمن این که در برابر دانشجویان دوره دوم (شبانه) و پردیس هم هیچ تعهدی برای عرضه خوابگاه نداریم.
معاون دانشجویی دانشگاه شهیدبهشتی اظهار داشت: باآنکه نسبت به عرضه خوابگاه به دانشجویان فاقد تراز، سنوات گذشته، بومی و نوبت دوم تعهدی نداده ایم اما نمی توانیم نسبت به وضعیت دانشجویانی که خوابگاه ندارند، بی تفاوت باشیم. ما در دانشگاه از بُعد مسائل اجتماعی، عاطفی، اخلاقی و مسئولیتی که بر عهده داریم؛ وظیفه خود می دانیم که دانشجویان غیربومی غیر حائز شرایط را در صورت داشتن فضای خالی در خوابگاه ها پذیرش نماییم.
وی با اعلان اینکه ظرفیت خوابگاه های دانشگاه شهید بهشتی حدود ۵ هزار نفر است، خاطرنشان کرد: قطعا، توانایی پذیرش تمام دانشجویان را نداریم. وزارت علوم و دانشگاه با عنایت به شرایط کرونایی تصمیم گرفته اند که تعداد ترم های دانشجویان در مقاطع دکتری، ارشد و کارشناسی را کاهش دهند. در این شرایط یک دانشجوی ترم ۹، دانشجوی ترم ۸ بشمار می رود و بر این اساس و با توجه به این که حذف ترم بدون احتساب برای دو نیم سال امکان پذیر است، دانشجویان ماندگاری بیشتری در دانشگاه داشته اند و این مسئله منجر به بیشتر شدن تعداد دانشجویان خوابگاهی شده و در نتیجه ظرفیت اسکان را گرفتار مشکل کرده است.
دکتر فارسی اظهار داشت: افزایش سنوات تحصیلی دانشجویان، ظرفیت خوابگاه ها را کم کرد و ظرفیت کنونی خوابگاه ها همچون سالهای قبل نیست. از طرفی دانشگاه نمی خواهد که دانشجویان در یک محیط غیردانشگاهی و نامناسب در سطح شهر، اسکان داشته باشند؛ به همین دلیل، مجبور به اجاره یک خوابگاه شدیم؛در این شرایط اجاره یک مکان جهت اسکان دانشجویان مستلزم پرداخت اجاره بها است. مبلغی که دانشگاه برای امور جاری خوابگاه هزینه می کند، چندین برابر اجاره بهای پرداخت شده از جانب دانشجویان است. ۴ میلیون تومانی که دانشجویان ادعا می کنند، جهت اجاره خوابگاه خودگردان و اجاره ای بوده است که با عنایت به شرایط مالی و درخواست دانشجویان و مساعدت هئیت رئیسه دانشگاه، این مبلغ اجاره بهای ماهانه ۵۰۰ هزار تومان و صرفاً برای خوابگاه های اجاره ای و خودگردان است. در عین حال دانشگاه، چندین برابر این مبلغ را از سایر منابع به این امور اختصاص می دهد در حالیکه هیچ وظیفه ای از نظر قانونی برای این مورد ندارد.
معاون دانشجویی دانشگاه شهیدبهشتی در پاسخ به این پرسش که "برخی دانشجویان اعلام نموده اند که باید در کف اتاق بخوابند و هیچ تختی برای آنها درنظر گرفته نشده است. دلیل این مورد چیست" اظهار داشت: ظرفیت یک اتاق خوابگاه ۴ نفر است و به برخی دانشجویان فاقد شرایط خوابگاه که تمایل دارند در کوی اسکان داشته باشند، اعلام شده اگر بتوانند رضایت ساکنین اتاق را کسب کنند، به آنها اجازه می دهیم که در خوابگاه ساکن شوند. دانشگاه به سبب محدود بودن فضا نمی تواند تخت اضافی در اتاق قرار دهد، بنابراین برخی دانشجویان که متقاضی هستند، مجبورند بعنوان نفر مازاد در اتاق ساکن شوند.
وی در پاسخ به این پرسش "براساس مصوبه صندوق رفاه دانشجویان، هزینه اجاره بهای ماهیانه برای گران ترین اتاق در ترم جاری ۱۶۲ هزار تومان است، اما دانشجویان مدعی هستند باید مبلغ ۳۰۰ هزار تومان پرداخت کنند. دلیل این اختلاف قیمت چیست؟" اظهار نمود: خوابگاه های دانشگاه شهید بهشتی به دو دسته تقسیم می شوند. بعضی از خوابگاه زیر نظر صندوق رفاه دانشجویان هستند و ازاین رو هیچ مبلغ مازادی از دانشجویان ساکن در این خوابگاه ها دریافت نمی گردد. قسمتی دیگر از خوابگاه ها استیجاری و غیر ملکی هستند؛ برپایه مصوبه های موجود، دانشجویان باید هزینه اجاره بهای مصوب خوابگاه را پرداخت کنند. دانشجویانی که مبلغ بیشتری پرداخت می کنند، کسانی هستند که حائز شرایط دریافت خوابگاه های زیر مجموعه صندوق رفاه نیستند. این دانشجویان باید در خوابگاه های استیجاری یا خوابگاه های غیر ملکی ساکن شوند و ماهیانه مبلغ ۵۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.
به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، باآنکه زندگی در خوابگاه شیرین است اما با چالش ها مشکلات فراوانی همراه می باشد. تصور یک زندگی خوابگاهی بیشتر شبیه جمع های دوستانه و خوش و بش های شبانه ای است که مدام تکرار می شود؛ باآنکه این تصور می تواند واقعی باشد اما یک زندگی خوابگاهی قسمت های دیگری هم دارد که برای دانستن آن باید با دانشجویان ساکن خوابگاه همراه شد. در این میان و در میان انبوه مشکلات اقتصادی پرداخت هزینه بیشتر نسبت به نرخ مصوب صندوق رفاه، همچون مشکلات داشجویان قلمداد می شود؛ موضوعی که هرچند که دانشگاه از خود سلب اختیار کرده و دانشجویان را به مواد قانون ارجاع می دهد و بر طبق آن گروهی را حائز شرایط برخورداری از خوابگاه نمی داند اما این انتظار وجود دارد که با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی جامعه و دانشجویان خوابگاهی و همینطور با لحاظ کردن شرایط دانشگاه از راه جذب منابع مالی یا کمک خیرین آموزش عالی با دانشجویان همراهی بیشتری صورت پذیرد.1401/07/27
09:22:58
0.0 / 5
386
تگهای افزایش هزینه خوابگاه نارضایتی دانشجویان و پاسخ دانشگاه شهید بهشتی: آموزش , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیست و یکم