تاثیر دود سیگار در ایجاد بیماریهای پوستی

تاثیر دود سیگار در ایجاد بیماریهای پوستی

بیست و یکم: پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا ریورساید در مطالعات اخیرشان اظهار نمودند دود سیگار ممکنست موجب ایجاد تعدادی از بیماریهای پوستی شود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، "دود دست سوم"(THS) شامل آلاینده های باقی مانده از دود تنباکو است که بعد از استعمال تنباکو روی سطوح و در گرد و غبار باقی می ماند. این گرد و غبار می تواند بطور نامحدود روی سطوح داخلی یک محیط باقی بماند و موجب مضراتی هم برای افراد سیگاری و هم برای افراد غیرسیگاری شود.
بتازگی تعدادی از محققان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید دریافتند که قرار گرفتن بیش از اندازه پوست در معرض دود دست سوم، نشانگرهای زیستی در رابطه با شروع بیماریهای پوستی مانند درماتیت تماسی(contact dermatitis) و پسوریازیس(psoriasis) را بیشتر می کند.
"شین ساکاماکی چینگ"(Shane Sakamaki-Ching) از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: ما دریافتیم قرار گرفتن پوست انسان در معرض دود دست سوم، مکانیسم های بیماری التهابی پوست را فعال می کند و نشانگرهای زیستی ادراری لطمه اکسیداتیو(urinary biomarkers of oxidative harm) را بیشتر می کند، که این امر می تواند به بیماریهای دیگری مانند سرطان، بیماری قلبی و تصلب شرایین منجر شود.
این مطالعه که نتایج آن در مجله "Lancet" انتشار یافته است، نخستین مطالعه ای است که بر روی انسان هایی که در معرض دود سوم قرار گرفته اند انجام شده است.
در این تحقیقات بالینی که در این دانشگاه انجام شد، پژوهشگران ۱۰ فرد سالم و غیرسیگاری ۲۲ تا ۴۵ ساله را مورد بررسی قرار دادند. به مدت سه ساعت، هر شرکت کننده لباس آغشته به دود دست سوم می پوشید و هر ساعت حداقل ۱۵ دقیقه روی تردمیل راه می رفت یا می دوید تا موجب تعریق و افزایش جذب دود دست سوم بوسیله پوست شود. شرکت کنندگان نمی دانستند لباس دارای دود دست سوم است. سپس نمونه های خون و ادرار از شرکت کنندگان در فواصل زمانی منظم برای شناسایی تغییرات پروتئینی و نشانگرهای استرس اکسیداتیو ناشی از دود دست سوم جمع آوری شد.
ساکاماکی چینگ، اظهار داشت: ما دریافتیم که قرار گرفتن در معرض زیاد دود دست سوم موجب افزایش لطمه نشانگرهای زیستی ادراری اکسیداتیو به دی ان ای، لیپیدها و پروتئین ها می شود و این نشانگرهای زیستی همچنان بعد از توقف دود بالا باقی می مانند. یافته های ما می تواند به پزشکان در تشخیص بیمارانی که در معرض دود دست سوم هستند کمک نماید و به توسعه سیاست های نظارتی مربوط به اصلاح محیط های داخلی آلوده به دود دست سوم کمک نماید.
پژوهشگران افزودند، پوست بزرگترین عضوی است که با دود دست سوم در تماس است و بدین سبب ممکنست بیشترین لطمه را ببیند. در مرحله بعد، پژوهشگران قصد دارند بقایای سیگارهای الکترونیکی را که می توانند با پوست انسان تماس پیدا کنند، ارزیابی کنند. آنها همین طور قصد دارند پوست جمعیت های بزرگ تری را که زمان طولانی در معرض دود دست سوم قرار دارند را ارزیابی کنند.
منبع:

1401/07/24
14:29:43
0.0 / 5
399
تگهای تاثیر دود سیگار در ایجاد بیماریهای پوستی: الكترونیكی , پژوهش , تحقیقات , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم